Покрокове створення миксбордера з багаторічників + добірка готових схем

Квітники вільних поєднань, відомі більшості садівників під назвою миксбордери, є одними з найпопулярніших елементів ландшафтного дизайну. Широке поширення вони одержали завдяки тому, що сформувати миксбордер з багаторічників під силу навіть початківцю садівникові, а насолоджуватися цвітінням улюблених рослин можна буде в наступні кілька років. Пристрій миксбордер з багаторічників включає декілька основних етапів, виконавши які можна отримати мальовничий куточок природної гармонії, який прекрасно впишеться будь пейзажний стиль.

Зміст

Планування змішаного бордюру

Облаштовують миксбордер з багаторічників як на зовнішніх і внутрішніх кордонах ділянки, так і по краях галявин або уздовж садових доріжок. Зовні така рослинна композиція нагадує звивисту широку рабатку, яка на перший погляд складається з хаотично висаджених зелених насаджень і квітів.

Мальовнича багаторівнева рослинна композиція – фото

Завдяки грамотному комбінуванню з урахуванням колористичного поєднання рослин, їх форми і висоти, створена композиція викликає лише захоплення

Продумуючи облаштування миксбордера своїми руками необхідно грунтуватися на ряд факторів, основні серед яких:

 • Смислове навантаження композиції. Змішаний бордюр може виступати прикрасою ганку і парадного входу на ділянку, надавати особливий шарм водоймам і сходах, підкреслювати злами численних доріжок ділянки.
 • Висота використовуваних рослин. Принцип многоярусности або «драбинки» дозволить кожному з елементів композиції проявити свою красу в повною мірою, не заглушаючи один одного. Серед розмаїття рослин і квітів для миксбордера, включати в композиції крім багаторічників можна цибулинні і почвопокровнікі, красивоцветущие однолетники і дворічники, а також злакові трави та декоративні сорти хвойних і листяних рослин.
 • Кут огляду миксбордера:
Односторонній миксбордер – фото

Найбільш поширений варіант оформлення квітника – односторонній миксбордер, який закінчується високорослими рослинами і найчастіше застосовується при оформленні стін і парканів

Двосторонній миксбордер – фото

Можливий варіант облаштування двостороннього змішаного бордюру, межі якої оформлені з середньо-або низькорослих чагарників і квітів

Завдяки такому розміщенню рослин милуватися квітником зручно з будь-якого кута ділянки.

Що потрібно враховувати при підборі кольорів?

Бажаючи створити квітник, який буде притягувати погляди пишним цвітінням з перших днів весни і до пізньої осені, важливо підібрати рослини так, щоб в процесі цвітіння вони плавно змінювали один одного. Розміщення вільними групами культури, що зацвітають в один час, будуть утворювати колірні плями, плавно що перемежовувалися з листям рослин, які вже відцвіли, або яким тільки належить порадувати оточуючих своїм цвітінням.

При підборі рослин, необхідно враховувати не тільки періоди цвітіння, але і тип грунту, вологість і освітленість. Завдяки грамотному підбору культур миксбордер безперервного цвітіння матиме ошатний зовнішній вигляд не тільки в сезон цвітіння, а й навіть в зимові місяці, коли на білосніжному тлі яскравими штрихами виступатимуть багаторічні трави і вічнозелені хвойники.

Оформлення міксбордюра сезонними рослинами в горщиках – фото

Забезпечити привабливий безперервно квітучий зовнішній вигляд квітнику допоможуть садові вазони з сезонними рослинами, які на час цвітіння виступлять яскравим акцентом в композиції

Основні етапи облаштування миксбордеров

Крок перший: висадка «скелетних» рослин

Основу будь-якого квітника вільного поєднання становлять чагарники – так звані «скелетні» рослини, які задають висоту бордюру і виступають його наповнювачами. Їх висаджують на невеликому, але не рівновіддаленому відстані один від одного так, щоб між окремими групами був вільний простір. Це значно оживляє квітник і дозволяє надати композиції більш природний вигляд.

Рада! Підбираючи рослини для миксбордера необхідно орієнтуватися на обсяг дорослої рослини і його передбачувану висоту.

Хвойники & ndash; універсальна основа для бордюру – фото

Ідеальною основою для миксбордера можуть виступити вічнозелені чагарники, явним фаворитом серед яких є самшит

У якості «скелетних» рослин добре підходять карликові сорти хвойніков: кипарисовик Лавсона, ялина конічна, сосна Бергмана, тіс колоновидний, ялівець лускатий, модрина плакуча.

Декоративні сорти красивоквітучих чагарників – фото

Серед найбільш красивоквітнучих чагарників, що не розростаються і не втрачають привабливий вигляд протягом подальших декількох років, можна виділити різні сорти спіреї, бузок Мейєра, перстач чагарниковий і деякі сорти чубушника

Не менш ефектним доповненням композицій, які збагатять картину квітника, можуть виступити краснолістная слива, магнолія, жасмин, бузина, гібіскус, гортензія і дерен білий. Однак при посадці слід враховувати, що ці деревні культури мають схильність з часом розростатися, а тому їх не можна садити занадто близько один до одного. Продовжити цвітіння чагарників допоможе своєчасна обрізка і омолодження рослин.

Крок другий: заповнюємо квітник многолетниками

Одним із принципів облаштування миксбордеров є ярусность. Тому на передньому плані, закриваючому витягнулися стебла чагарників, поміщають середньорослі багаторічні рослини.

Довгоквітучі красені багаторічники – фото

При облаштуванні невеликих квітників, перевагу краще віддавати довгоквітучі красеням, наприклад: лаватера, многоколосніку, кореопсису, ехінацеї

Розбавити композицію допоможуть і декоратівноліственниє культури. Надзвичайно ніжно виглядають на тлі строкатих квіток сріблясті листя цинерарії і полину. Контрастним фоном яскравим кольорам виступить декоративна листя герані величної або бордові листя тунбергії і гейхери.

«Хмари» з багаторічних злаків – фото

Багаторічні злаки хороші тим, що вносять в композиції яскраві плями насиченого чистого кольору, палітра яких може обширна, починаючи з ніжно-жовтого і бронзового і завершуючи бордовими і фіолетовими відтінками

Серед среднерослих багаторічних злаків найбільш декоративні: ковила, перлівка, осока, Луговик, зайцехвост, ожика.

Крок третій: доповнюємо картину літниками і цибулинними

Строкаті літники, висаджені в порожніх «кишенях» багаторічних рослин, прикрасять композицію барвистим цвітінням і додадуть їй більшої краси і святковості. З першими весняними променями пробудяться первоцвіти: проліски, мускарі, проліски і крокуси.

На зміну весеннецветущих тюльпанам, Нарцис та примул, заграють буйством фарб літники і в подальшому передадуть естафету цвітіння осеннецветущім рослинам. Для посилення декоративного ефекту однолетники також необхідно висаджувати невеликими групами. При підборі рослин для квітника слід уникати висадку агресивних видів, які схильні до швидкого нарощування зеленої маси і витіснення сусідять рослин.

Первоцвіти і весеннецветущіх цибулинні – фото

Висаджені невеликими групками цибулинні створять строкаті штрихи на ще напівоголеному квітнику

Приклади схем облаштування миксбордеров

Варіантів готових схем облаштування миксбордеров існує величезна безліч. Це можуть бути вишукані однотонні або ефектні різнокольорові рослинні композиції.

Схема контрастного миксбордера з багаторічників – фото

Такий складний різнокольоровий миксбордер заснований на гармонійному поєднанні і плавності переходів відтінків і кольорів. Контрастна композиція краще всього виглядатиме на великій відкритій площадці в саду

Строката композиція з рослинами тривалого цвітіння – фото

Строкатий жовто-фіолетовий миксбордер приховає за собою малопривабливі стіни будівель і глухий паркан. На задньому фоні композиції розташувалася низькоросла калина (1), східний мак (2), бонарская вербена (3) і таволговий деревій (4). Середній ярус займають кущова троянда (5), живокіст Аякса (6) і лісохвостовідний перістощетіннік (7). Передній план прикрашають Пентстемон (8) і астра (9). Строкату подушку біля підніжжя миксбордера утворюють тютюн запашний (10), календула (11), шавлія (12) і чорнобривці (13)

Миксбордер вздовж веде до будинку доріжки – фото

Задній план облаштованого вздовж веде до будинку доріжки миксбордера, оформлений з використанням чубушника (1), волотистих флоксів (2) і півонії (3). В якості прикраси переднього плану виступають лілії (4), агератум (5), Лобулярія (6) і гвоздика (7)

При правильній плануванні і грамотному облаштуванні квітника навіть звичайну рослинну композицію можна перетворити на справжнє прикраса саду.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Міксбордери або змішані бордюри - краща прикраса саду
 • Як підібрати багаторічники квітучі все літо для своєї клумби.
 • Створення миксбордера своїми руками
 • Нюанси посадки міксбордера своїми руками: осягаємо мистецтво комбінування рослин
 • Оформлення клумб: основні правила і приклади створення своїми руками
 • Що посадити на клумбі в тіні або як правильно облаштувати Тіньолюбні квітник
 • Вибираємо красиві однорічні квіти для саду, квітучі все літо
 • Рокарій своїми руками: правила оформлення та приклад самостійного пристрою
 • Добірка схем посадки квітників з однорічників і багаторічників
 • Підбір рослин для альпійської гірки: приклади сортів +
 • Оформлення клумб: основні правила і приклади створення своїми руками
 • Огляд кращих сортів декоративних чагарників для облаштування саду
 • Низькорослі сорти квітів для клумби: добірка кращих варіантів
 • Багаторічні квіти, квітучі все літо: всі кращі сорти для озеленення дачі
 • Клумба з багаторічників: підбір кольорів + дизайн-оформлення
 • Як створити клумбу безперервного цвітіння: всесезонний квітник в схемах і прикладах
 • Вибираємо кращі однорічні квіти для подальшої висадки на клумбу
 • Клумба з багаторічників: підбір кольорів + дизайн-оформлення
 • Квітники на дачі
 • Квітник на дачі. Складаємо багаторічні гарні композиції
 • Миксбордер з багаторічників
 • Дизайн квітника перед будинком
 • » » Покрокове створення миксбордера з багаторічників + добірка готових схем