Рокарій своїми руками: правила оформлення та приклад самостійного пристрою

Рокарій – невеликий кам'янистий садок, все більше завойовує популярність як елемент ландшафтного дизайну як серед власників невеликих заміських дач, так господарів солідних особняків і резиденцій. Назва «рокарій» має англійське походження, корінь цього слова «рок» перекладається як «скеля». Найцікавіша форма квітника здатна природним чином з'єднувати красу каменя і рослин. Рокарій своїми руками – прекрасна можливість втілити на ділянці найсміливіші фантазії щодо створення дивного саду з каменів, який стане родзинкою ландшафту, що підкреслює індивідуальність його власника.

Зміст

Які стилі оформлення існують?

Рокарій в саду за зовнішнім виглядом нагадує альпінарій: композиції обох елементів формуються з каменів і рослин. Відмінною особливістю між ними є рельєфне розташування і вибір рослин для композиції. Альпінарії розміщуються на природних схилах ділянки, а для створення композицій вибір обмежується виключно альпійськими рослинами.

Ділянки під кам'яний квітник – фото

В якості ділянки під створення рокария підійде абсолютно будь-який ландшафт місцевості, в тому числі і абсолютно плоский грунт

Вибір рослин для рокария обширний: у створенні композиції можна використовувати як вічнозелені хвойники, так красивоцветущие однолетники.

Схема посадки рокария – фото

Незалежно від того, в якому стилі буде виконаний квітник на каменях, схема посадки рокария буде приблизно схожа

Ландшафтні дизайнери розрізняють три основні стилі рокария: англійська, японський і європейський. Різниця між ними в основному грунтується на співвідношенні кількості каменів і висаджених рослин.

Англійський стиль рокария – фото

Англійський стиль припускає в композиції використання довговічних хвойніков. Вічнозелені багаторічні рослини улюблені англійцями, оскільки дозволяють створювати прикраси ландшафту, які готові прослужити не одне десятиліття

Європейський стиль рокария – фото

Європейський стиль передбачає створення кам'яних композицій, які по наповненню та складом максимально наближені в природним умовам середньої смуги

В японському стилі рокария – фото

В японському стилі акцент ставиться на камені: гірки рясніють гранітними брилами, зрідка прикрашеними яскравими штрихами різноманітних рослин

Запорука успіху – підбір правильного місця

Далеко не кожне нагромадження каменів, прикрашене хаотично висадженими рослинами, можна сміливо назвати рокарием. Замислюючись над питанням: як зробити своїми руками рокарій, слід спочатку грамотно вибрати місце для майбутньої композиції.

Вельми вдало, якщо рельєф місцевості неоднорідний і на ньому є невеликі пагорби і перепади. Нерівна поверхня служить ідеальною основою для створення декоративних типів композиції та реалізації цікавих задумок. Навіть маленький горбок можна перетворити в суху кам'янисту осип, систему уступів полонини або мальовничий каскад.

На плоскій поверхні і можна створити штучні перепади рельєфу або сформувати «рівнинні» кам'яні композиції.

Варіації гірського рокария – фото

Горбиста місцевість зручна для створення різноманітних варіацій «гірського» рокария

Моменти, які слід враховувати при виборі місця під рокарій на дачі:

 • Перевагу слід віддавати сонячним ділянкам, що дозволить розширити вибір світлолюбних рослин для створення шикарного квітника.
 • Рокарій повинен органічно вписуватися в рельєф, об'єднуючись в єдину картину з іншими елементами: декоративним «гірським» струмком, перепадами висот, підпірними стінками, штучним ставком.
 • Задекорувати споруди або паркан, нерідко псують фон композиції, можна кучерявими рослинами або чагарниками.
 • Небажано розміщувати квітник близько до будинку, оскільки весняне танення снігу може призвести до руйнування композиції.

Правила грамотного облаштування рокария

Полегшити втілення ідеї створення рокария своїми руками допоможе приблизний план майбутньої композиції. Після цього за допомогою шнура слід позначити на обраному ділянці розміри площадки під квітник. З усією поверхні майданчика знімається шар дерну на глибину 15-25см, вибираються з грунту коріння бур'янів. Дно виритого котловану встеляється геотекстилем, який перешкоджає росту бур'янів.

Матеріали для дренажу – фото

Пристрій рокария не може обійтися без такого важливого етапу, як облаштування дренажу, в якості якого можна використовувати гравій або червона цегла

Дренажна система дозволить позбавити квітник на каменях від скупчення води. Для цього дно виритого котловану укривається шаром обраного дренажного матеріалу, потім засипається 5 см шаром крупнозернистого піску і лише після цього укривається шаром грунту.

Деякі садівники як дренаж застосовують будівельне сміття, але таке «сусідство» може несприятливо позначитися висаджених рослинах.

В підставі композиції укладаються камені з привабливою поверхнею найбільших розмірів. Вирішуючи, як зробити рокарій з тим, щоб він ефектно виглядав з будь-якого куточка ділянки, слід вибирати найбільш оригінальну сторону каменів і розгортати її в зовнішньому напрямку від квітника.

Камені слід розміщувати в невеликих ямках, відповідних їх розмірам. Під основу валунів підсипається шар грунту і щебеню, які потім ретельно утрамбовуються з тим, щоб не залишалося повітряних кишень. Перевірити, наскільки добре «сидить» камінь можна, якщо встати на нього і спробувати трохи розгойдати.

Поєднання каменів в композиції – фото

Укладаючи камені, слід дотримуватися принципу природності: деякі невеликі камені можна оригінально згрупувати, а великі валуни поставити особняком, заповнивши порожнечі рослинами. При цьому кожному каменю має бути відведено ретельно продумане місце

Для створення композиції в єдиному стилі бажано вибирати камені різних розмірів, але з одного матеріалу. Дрібні камені можна скріплювати за допомогою спеціального клею або розчину.

Які рослини краще використовувати в композиції?

Правильно підібрані рослини, поряд з каменями, представляють обличчя рокария. Головною перевагою рокариев є можливість використовувати для прикраси квітника будь-яких рослин, які органічно впишуться в створений пейзаж.

Рослини для квітника – фото

Прикрашаючи композицію ефектним цвітінням і доповнюючи один одного, рослини зроблять квітник на каменях ошатним протягом усього року

З першими променями весняного сонечка після сходу снігу прокинуться проліски і крокуси, фарбуючи квітник яскравими штрихами всіляких відтінків. На зміну їм прийдуть низькорослі тюльпани, мускарі і примули, радуючи погляд барвистим цвітінням. З настанням тепла балом краси в квітнику починають правити літники, які ефектно виглядають на тлі соковитої зелені подушок почвопокровніков: ясколка, солнцецвет, котяча лапка, живучка, флокс шилоподібний ...

Вельми комфортно в оточенні каменів себе почувають почвопокровнікі, ломикамені, молодила, седуми.

Рокарій з хвойніков перед будинком буде не тільки ефектною прикрасою ландшафту ділянки. Ефірні масла, виділювані хвоєю, сприятливо позначаються на самопочутті господарів і гостей ділянки.

Рокарій з хвойніков – фото

Окрасою композицій невеликого розміру стануть рослини супер-карлики: вічнозелені ялівці, мініатюрні туї, пірамідальні кипариси, красуні їли

Рослини бажано комбінувати між собою за кольором, формою та розміром з тим, щоб не порушити цілісність квітника. Грунт навколо рослин можна декорувати як гравійної крихтою, так і річковий галькою або звичайним щебенем.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Кам'яна клумба - благородство і вишуканість
 • Оформлення саду в японському стилі
 • Рокарії і альпінарії: загальні риси і відмінності
 • Рокарії та альпінарії: загальні риси і відмінності
 • Клумби з каміння і цегли
 • Рокарій на моїй дільниці
 • Оформляємо квітник перед будинком своїми руками: рекомендації для початківців і не тільки
 • Роман з каменем: як зробити клумбу з каменів своїми руками
 • Як правильно зробити кам'янистий садок або рокарій своїми руками
 • Сад каменів своїми руками: як красиво розташувати камені на ділянці
 • Як облаштувати невеликий міський дворик
 • Різнорівневі сади: приклади вдалого дизайну багаторівневого ділянки
 • 23 варіації на тему ландшафтного дизайну дачної ділянки в стилі «Кам'янистий гірський схил»
 • Сухий струмок своїми руками на дачній ділянці: все про пристрій кам'яної річки
 • Альпінарій: кращі схеми пристрою та приклад побудови своїми руками
 • Застосування каменів в дизайні саду: 4 ідеї, щоб зробити ділянку красивіше
 • Міні-сад в горщику: композиції мініатюрних ділянок в замкнутому просторі
 • Покрокове створення миксбордера з багаторічників + добірка готових схем
 • Підбір рослин для альпійської гірки: приклади сортів +
 • Вибираємо підходящі камені для альпійської гірки: яким породам віддати перевагу?
 • Як зробити альпійську гірку
 • Сад в японському стилі
 • » » Рокарій своїми руками: правила оформлення та приклад самостійного пристрою