Міні-сад в горщику: композиції мініатюрних ділянок в замкнутому просторі

На які тільки хитрощі не йдуть невтомні дачники, намагаючись привнести в ландшафт ділянки нові та оригінальні елементи, які стануть незвичайним доповненням, здатним перетворити територію. Мальовничий ландшафт в мініатюрі або сад в горщику здатний стати ефектним прикрасою не тільки балкона або тераси, але будь-якого куточка в саду.

Зміст

Формуємо ідею майбутньої композиції

Створення будь-якої композиції, будь оформлення квітника, елементів вертикального озеленення або міні-саду в горщику починається з ідеї. Це може бути мініатюрний альпінарій, створений з невеликих каменів і крихітних рослин, чарівний садок з карликовими деревами або оазис у пустелі.

Варіант оформлення мініатюрної композиції – фото

Тематична композиція навіть може нагадувати милий серцю куточок в саду, доповненням якого виступає невелика водойма

За основу можна брати як рослини невеликих розмірів, які вже ростуть на ділянці або контейнер, так і гармонійно поєднується з існуючими будівлями і малими архітектурними формами.

Використовувати декоративні мініатюрні сади можна по-різному. Вони можуть виступити центральною прикрасою ландшафтного дизайну, займаючи почесне місце в парадній зоні ділянки, або ненав'язливим доповненням до зелених композиціям в саду. Завдяки невеликому розміру такий елемент декору можна розташувати практично в будь-якому місці саду: на ганку будинку, вздовж доріжки і біля невеликого ставка.

Продумуючи оформлення декоративної композиції, бажано заздалегідь визначитися, де буде розміщений міні-сад, з якого боку проглядатися, і чи буде він взагалі відкритий для загального перегляду. Вибираючи місце для розміщення композиції, слід враховувати умови до вирощування основних елементів озеленення, якими плануєте наповнювати свій мініатюрний садок.

Вибір місця під розміщення композиції – фото

Оптимальний варіант розміщення – місце, захищене від протягів і вітрів, але відкрите сонячним променям. Краще якщо це буде східна або західна сторона ділянки

Головна перевага такого міні-саду в горщику є його мобільність: якщо він стане звичним на одному місці, його завжди можна без особливих клопотів перемістити на нове. В зимовий період горщик з висадженими рослинами досить перенести в безвітряної місце і вкрити шаром снігу або нетканим матеріалом.

Вибираємо контейнер для міні-саду

В якості основи для створення композиції може послужити будь-яка широка ємність висотою близько 15 см. Велике горизонтальний простір дає можливість розробити більш цікавий «ландшафт».

Широка основа для облаштування міні-саду – фото

Основою може стати емальований таз, піддон, вазон чи будь-який інший контейнер. Для облаштування підійде навіть стара раковина – вибір обмежується лише фантазією автора

Горщики для міні-саду можуть мати, як традиційні круглу або квадратну форми, так і оригінальні варіанти, завдяки яким можна отримати досить незвичайні багаторівневі композиції. Єдина умова – горщики повинні мати дренажні отвори (кілька невеликих дірочок в дні контейнера), необхідних для стікання зайвої води. Щоб отвори з часом не забилися, дно контейнера встеляють шаром щебеню або гальки, які будуть також забезпечувати додатковий дренаж.

Бажаючи зробити контейнер більш привабливим, зовнішні стінки його можна облицювати. Для цього потрібно спочатку обмазати його стінки сумішшю з подрібненого торфу, просіяного піску та цементу, узятих в рівних пропорціях і розведених водою до пастоподібної консистенції. Не чекаючи, поки розчин застигне, зовнішню поверхню ємності потрібно прикрасити елементами декору: дрібною галькою, кольоровою плиткою, черепашками і склом.

Квіти і декоративні елементи

Можливий варіант розміщення рослин прямо в камені. Для цього відмінно підійде камінь з пористою структурою, здатний вбирати достатньо вологи, до числа яких належить туф, черепашник або вапняк. М'яка порода цих каменів зручна для обробки: при необхідності в них завжди можна просвердлити отвори і зробити невеликі «кишені» під рослини. Для утримування вологи в композицію можна додати кілька «острівців» з моху сфагнуму.

Композиція з кактусів – фото

Вибір рослин для композиції залежить від тематики міні-саду. Приміром: для створення скелястого куточка або альпійської гірки відмінно підійде композиція з кактусів

Декоративні сорти сукулентів – фото

Створюючи мініатюрний сад з каменів краще використовувати кактуси і інші сукуленти: кам'яна троянда, алмазнік, седум, хавортию

При виборі елементів озеленення слід враховувати, що рослини мають властивість розростатися. Тому для оформлення мініатюрних композицій краще віддавати перевагу медленнорастущий сортам.

Невибагливі почвопокровнікі – фото

Серед каменів комфортно себе почувають також гелксіна, ломикамінь, пахіфітум і гастерия. Коріння цих рослин в пошуках вологи здатні проникати в будь-які тріщини каменів

Плануючи оформити міні-сад в стилі паркового ландшафту, в якості елементів озеленення краще використовувати грошове дерево, карликові фікуси і мирт. Ці рослини привабливі декоративної формою крони, для підтримки якої необхідно регулярно проводити прищипивание і обрізку. В міні-садах, обладнаних на відкритих майданчиках, приголомшливо виглядають карликові сорти хвойніков: ялівці, ялини, кипариси.

Серед мелколістних медленнорастущих рослин можна також виділити фітонії, пеперомии і очитки. Прекрасним доповненням саду може виступити плющ, гнучкі витончені стебла якого обрамлятимуть композицію і обплітати горщик.

Красивоцветущие рослини для міні-саду – фото

Привнести яскравих фарб в композицію здатні красивоцветущие рослини: сінполіі, цикламени, мініатюрні троянди і стрептокарпуси. У міру відцвітання їх завжди можна замінювати новими сортами, які тільки вступають в пору цвітіння

Як декоративні елементи відмінно підійдуть фігурки тварин, морські черепашки і керамічні судини. Декоративними елементами міні-саду в стилі паркового ландшафту можуть виступити предмети меблів або посуду з дитячих іграшкових наборів: ліхтарі, шезлонги і садові лавки, мініатюрні паркові скульптури.

Основні етапи облаштування такого садка

Створення родючої основи

На дно горщика насипаємо дренаж шаром близько 3-4 см, в ролі якого може виступити керамзит або галька.

Наповнення ємності родючим грунтом – фото

Горщик наповнюють родючим грунтом, що складається з крупнозернистого піску, дернової землі і торфу, взятих у співвідношенні 2: 1: 1

Щоб зробити грунт більш пухкої, до її складу можна внести вермикуліт. Плануючи поєднати кілька видів рослин, бажано передбачити наявність «кишень», які наповнюють грунтом, найбільш підходящим для конкретного зразка. Розмежувати «кишені» можна за допомогою «доріжок» з каменів або інших елементів декору.

Рада. Деякі садівники між дренажним шаром і грунтом роблять прошарок з сухого листя і гілок, яка в міру перегниваючи, забезпечить додаткове харчування рослинам.

Заповнивши контейнер грунтом, що не досипаючи 1,5-2 см до краю, землю трохи утрамбовують і поливають водою.

Висадка рослин

Згідно заздалегідь продуманим планом, починаємо «освоєння території». Можливо два варіанти висадки рослин: коли їх висаджують в одну ємність, або ж розміщують в окремих горщиках, вкопаних в грунт. При першому способі облаштування композиція виглядає більш цілісно. Другий варіант хороший тим, що дозволяє вирішити проблему сполучуваності рослин в одному грунті, а також дає можливість в будь-який момент легко замінити або прибрати рослина.

Технологія висадки рослин – фото

Висаджуючи рослини без горщиків, діставати їх з «рідних» ємностей слід максимально обережно, щоб не пошкодити кореневу систему

Відстань між рослинами міні-саду – фото

Рассажівая рослини, необхідно витримувати відстань між пагонами з урахуванням перспективи зростання. Передній план композиції заповнюють низькорослими сортами, задній – більш високими рослинами

При складанні композиції і підборі вдалого сусідства слід також враховувати агротехнічні характеристики рослин: одні з них солнцелюбівие, інші – теневиносліви, перші обожнюють велика кількість вологи, другі – воліють полив у міру підсихання землі.

Оформлення елементами декору

Після того як висадили рослини, порожні місця композиції залишається засипати дрібною щебінкою або викласти галькою. Крім декоративної функції, таке покриття утримає вологу після поливу і перешкоджатиме появі бур'янів.

Ілюзія води з блакитних скляних каменів – фото

Створити ілюзію води допоможуть скляні з блакитним відливом камінчики, які укладають в невелике поглиблення між рослинами саду

Прикраса саду саморобними елементами декору – фото

Оригінальним доповненням композиції стануть мініатюрні гойдалки і сходи, виконати які не важко з дерев'яних брусочків і шпаг

Щоб доповнити сад мініатюрним водоймою, досить вибрати відповідний за розміром низький посудину. Його необхідно заглибити в грунт, а потім дно «водойми» вистелити дрібною галькою. Береги ставка можна оформити декоративною плиткою, обсадити карликовими деревцями або почвопокровними рослинами, такими як: солейролія або нертера.

Мініатюрний сад в розбитому горщику – фото

Одна з останніх модних тенденцій оформлення рослинних композицій – облаштування мініатюрних садів в надколотих і розбитих горщиках, за допомогою яких умільці роблять оригінальні різнорівневі композиції

Догляд за міні-садом полягає лише в підтримці необхідного вологісного режиму і видаленні віджилих пагонів і бур'янів.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Особливості споруди альпійської гірки своїми руками
 • Красиві міні-клумби - яскраві акценти ландшафтного дизайну
 • Моя квітково-декоративна композиція
 • Міні сад в пляшці своїми руками: грандіозні ідеї для крихітного флораріум
 • Сад каменів своїми руками: як красиво розташувати камені на ділянці
 • Вибираємо ампельні рослини для вертикального озеленення саду підвісними композиціями
 • Прикрашаємо дачу і присадибну ділянку підвісними композиціями з ампельних рослин
 • Сухий струмок своїми руками на дачній ділянці: все про пристрій кам'яної річки
 • Найкрасивіші клумби на дачі, зроблені своїми руками: фото добірка
 • Створення саду в пляшці: майстер-клас з влаштування флораріум
 • Рокарій своїми руками: правила оформлення та приклад самостійного пристрою
 • Покрокове створення миксбордера з багаторічників + добірка готових схем
 • Кращі оригінальні клумби: топ-5 незвичайних ідей для розбиття квітника
 • Підбір рослин для ставка на дачі з урахуванням принципів зонування
 • Підбір рослин для альпійської гірки: приклади сортів +
 • Ландшафтний дизайн городу: планування території + деякі прийоми оформлення
 • Як облагородити дачну ділянку: добірка кращих порад з благоустрою
 • Вуличні кашпо і вазони для квітів
 • Квіткові композиції на дачі і будинки
 • Міні фонтани для саду
 • Маленький водойму в саду
 • Міні парник для дачі - переносний парник Равлик
 • » » » Міні-сад в горщику: композиції мініатюрних ділянок в замкнутому просторі