Планування городу і плодового саду: від креслення до висадки культур в прикладах

Рідкісний господар приватного будинку воліє не висаджувати у себе на ділянці плодові дерева. Плодовий сад зазвичай хочеться мати кожному – навесні дерева радують прекрасним цвітінням і ароматом, а плоди і ягоди з власного саду завжди здаються набагато смачніше куплених в магазині чи на ринку, до того ж ви знаєте, що це екологічно чисті продукти. У мистецтві фен-шуй образ квітучого плодового саду є символом достатку і благополуччя. Планування саду – відповідальна справа, від того, наскільки правильно ви посадите дерева, буде залежати їхнє зростання та здатність плодоносити, так що до цього завдання потрібно поставитися з великою увагою.

Зміст

Якщо ви хочете вирощувати у себе в саду також і овочі, планування саду та городу повинна розглядатися в сукупності. Місце для грядок краще відвести у південній межі, з півночі на південь, так краще для культур, що ростуть в середній смузі. Деякі садівники рекомендують розміщувати грядки зі сходу на захід. За овочевими та полуничними (суничними) грядками розташовуються плодові чагарники – смородина, агрус. За чагарником висаджуються дерева, ягідним чагарниках легка тінь від дерев не зашкодить, а овочеві грядки повинні перебувати на сонці.

Овочеві грядки – фото

Приклад дизайну овочевих грядок – вони не обов'язково повинні бути квадратної або прямокутної форми, оригінальні грядки нагадують клумби

Що потрібно знати, перед тим як приступати до планування?

Перед тим, як приступати до планування саду, потрібно приймати в облік наступні важливі фактори:

 • Якого розміру площа може бути виділена під плодовий сад. Для дерев з розлогими кронами буде потрібно відстань від 4 кв.м.
 • Рельєф місцевості. Для плодового саду ідеальної буде рівнинна місцевість або пологий схил, в улоговинах затримується холодне повітря, зайва волога, ці ділянки несприятливі для плодових дерев.
 • Аналіз грунтів вашої ділянки. У плодових культур потужна коренева система, грунту повинні бути родючими, щоб забезпечити їй гарне харчування. Кам'яниста, глиниста, піщаний грунт для саду не годиться. Негативно позначається на зростанні дерев близькість грунтових вод.
 • Наявність тепла і світла. Для більшості плодових дерев важливо, щоб світла і тепла було вдосталь, в тіні вони набагато гірше ростуть і плодоносять. Слід сказати і про місцевості з постійним сильним вітром – вітер заважає нормальному запиленню, сушить грунт, нерідко пошкоджує врожай і ламає гілки дерев. Від вітрів частково може захистити високий паркан або зелені насадження.

Планування починається зі схеми на папері. Якщо на ділянці вже є будинок, від нього і потрібно починати планування. На папір наноситься в масштабі схема ділянки, контури будинку і інших споруд, а також місця, де вже ростуть дерева.

Дерева як захист від вітру – фото

Ця ділянка захищають від вітру посаджені навколо дерева, які вже виросли достатньо, щоб забезпечити захист

Якщо ділянка ще не забудована, на схему наноситься місце для будівлі будинку. Планування саду на ділянці припускає наявність палісадника. Будинок повинен виходити фасадом на вулицю, перед ним залишається смуга землі для палісадника. Її розмір залежить від площі ділянки – у кого-то це всього метр, у кого-то – 6-8 метрів. У невеликому палісаднику зазвичай висаджують квіти, малину і ягідні чагарники, у великому – декоративні дерева, квіти або кілька плодових дерев на розсуд господарів.

Крупним плодовим деревам – яблуні, груші, відведіть місце в північно-східній стороні ділянки, між ними і плодово-ягідними чагарниками – місце для дерев поменше – вишень, слив.

План саду та городу – фото

Приклад планування саду і городу – ділянка поділений на дві частини. У першій – будинок в оточенні палісадника і грядок з овочами, друга половина – плодовий сад з деревами, висадженими рядами

Взагалі, буде зручно намалювати план ділянки, нанести на нього всі наявні споруди, передбачуване розташування саду та городу. На ділянці потрібно зробити розмітку ям для посадки дерев. Намагайтеся висаджувати дерева на відстані, щоб у міру росту вона не затінювали один одного. Купчасто зростаючі кущі та дерева в саду погано ростуть, крім цього, створюються умови для хвороб садових культур. У плодових дерев коренева система потужна, вона повинна розвиватися вільно.

Рада. Якщо ваша ділянка заріс диким чагарником, на ньому є пні, які потрібно викорчувати, зробіть необхідні роботи і спаліть деревні залишки. Золу зберіть в сухому місці, вона стане в нагоді при створенні родючих грядок.

Зазвичай, планування плодового саду припускає висадку дерев таким чином, щоб вони не затінювали ділянки сусідів, але нерідкі випадки, коли дерево росте у самого паркану, забезпечуючи плодами і господарів, і сусідів, при цьому ні у кого не виникає претензій.

Город-піца – фото

Сьогодні модно надавати грядкам оригінальну форму, наприклад, город-піца. Родзинка полягає в тому, що від круглої грядки в центрі променями розходяться решта, як скиби піци, утворюючи коло

У меж ділянки зазвичай висаджується малина, ожина або ягідні чагарники, які добре плодоносять і при затіненні.

Ландшафтна і регулярна планування

Нижче наведемо приклади планування саду для любителів порядку і чіткості форм і для тих, кому подобається, коли рослини в плодовому саду висаджуються також за схемою, але створюють враження природних зон.

Ландшафтна планування передбачає розташування дерев та інших культур у вільному порядку, близькому до природного. У такому саду, крім плодових культур, широко використовуються і декоративні.

Вільне планування – фото

Приклад вільного планування саду – овочеві грядки зліва і вгорі, плодові дерева висаджені групами в центрі і праворуч

При регулярному плануванні дерева і чагарники, а також овочі на грядці, висаджуються строгими рядами на однаковій відстані. Схема висадки теж має строгу геометричну форму – квадрат для ділянок, довжина і ширина яких практично рівні, і прямокутник для ділянок, довжина яких набагато перевищує ширину.

Регулярне планування – фото

Приклад регулярного планування саду з городом – чітка геометрія, ділянка розбита на правильні квадрати, прямокутники, рослини висаджені рядами

Де які культури краще висаджувати?

Це дерева і чагарники, які добре ростуть і плодоносять в ваших широтах. Для середньої смуги це груші, яблуні (бажано висадити декілька дерев різних сортів), різні сорти слив і аличі, вишні. В теплих широтах будуть визрівати черешні і абрикоси. Ягідні чагарники – всі сорти смородини, агрус, ожина, малина. При невеликій площі ділянки чагарники зручно розташувати по периметру.

Яблуня – фото

Якщо ви посадите кілька яблуневих дерев, серед яких будуть річна, осіння і зимова яблуні, плоди будуть радувати вас в різний час року

Город-клумба – фото

Приклад цікавою планування городу – від квадрата з плит в центрі розходяться доріжки, між якими розташовані грядки, на кожній з грядок висаджені різні культури. Підійти зручно до будь-якої з них

На овочевих грядках поруч потрібно висаджувати культури, що добре ростуть в безпосередній близькості один від одного:

 • капуста, огірки, горох;
 • білокачанна капуста, кріп, картопля, цибуля, салат, селера;
 • помідори, горох, морква;
 • хрін, картопля, квасоля, цибуля, капуста.

Коли ви намалюєте схему, визначитеся з тим, які рослини висаджувати і в якій кількості, можна починати розмітку саду на місцевості, купувати саджанці і підготовляти грунт.

Статті за темою
 • Великий плодовий сад в споконвічно російською стилі - мрія будь-якого садівника.
 • Сівозміна овочевих культур: що, після чого садити в городі?
 • Дух Франції в елементах декоративного городу
 • Як красиво зробити і правильно розташувати грядки на городі?
 • Дачна ділянка 6 соток - особливості планування і облаштування
 • Планування та ландшафтний дизайн великої ділянки
 • Приклади оптимальної планування саду та городу на невеликій ділянці
 • Приклади раціонального планування дачного і присадибної ділянки
 • Сівозміну на дачній городі: розумний обробляє урожай, а мудрий землю
 • Приклади планувань ділянок на 6-20 соток + основи зонування
 • Планування дачної ділянки: розбір правил проектування ділянок різної форми
 • Ландшафтний дизайн городу: планування території + деякі прийоми оформлення
 • Як правильно розмітити межі садової ділянки і провести зонування
 • Сільський стиль в ландшафтному дизайні: створюємо атмосферу єднання з природою
 • Дизайн дачної ділянки своїми руками
 • Оформлення грядок на дачі
 • Красивий город на дачі
 • Як обрізати плодові дерева
 • Планування ділянки заміського будинку. Приклади планування ділянки 12, 15 і 20 соток
 • Планування садової ділянки 6 соток
 • Планування дачної ділянки 6 соток
 • Планування дачної ділянки

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Планування городу і плодового саду: від креслення до висадки культур в прикладах