Планування дачної ділянки: розбір правил проектування ділянок різної форми

Щасливі власники заміських ділянок і власники, тільки вступили в свої права на користування землею, стикаються з безліччю нюансів: починаючи від розташування будинку, будівель і завершуючи елементарної посадкою плодових дерев. Ретельне планування дачної ділянки дозволить попередити помилки, що виникають при прийнятті поспішних рішень, і забезпечити ефективне використання всієї території ділянки.

Зміст

Основні принципи планування ділянки

Планування ділянки заміського будинку залежить насамперед від характеру рельєфу, форми земельного відрізу, які сусідять будівель та інших особливостей місцевостей. Важливими чинниками є і особливість розміщення ділянки: височина або низина, наявність водних джерел, розташування на місці колишнього лісу або степу.

Грамотно розпланований простір дозволить вмістити навіть на маленькій ділянці все задумки господаря: затишний будинок, облаштування басейну або лазні, тихий куточок для відпочинку, шикарний сад з плодовими культурами

Планування садової ділянки, який буде радувати господарів буйним цвітінням культур і активним плодоносінням, вимагає враховувати рівень землі, який може надалі позначитися на напрямку стоку дощових або талих вод.

Для облаштування дачної ділянки може знадобитися місцеве зняття або підсипка грунту, облаштування відмосток біля стін будівель, організація водостоків.

Для зміцнення схилів можна задіяти спеціальні споруди: тераси і укоси, підпірні стіни та сходи

Вертикальне планування ділянки дозволить максимально пристосувати наявний рельєф для зростання цінних культур, а також захистити фундаменти будівель від дощових та паводкових вод.

Запорукою вдалої планування ділянки також є врахування сторін горизонту. Це дозволить раціонально розмістити всі насадження і споруди з урахуванням сонячної освітленості в різні часи доби і року. Будівлі й великі дерева переважно розміщувати на північній стороні з тим, щоб тінь від них не падала на зелені насадження. Крім того, фасад будинку, розташованого на північній стороні ділянки, дивитиметься на південь. Таке розташування дозволить домогтися природного сонячного освітлення кімнат протягом усього світлового дня.

Стаття в тему: Влаштовуємо сад відповідно до правил фен-шуй: розбір кожної зони

Якщо дозволяє територія, то між вулицею і фасадом будинку бажано облаштувати палісадник, який виступить декоративним бар'єром від пилу і шуму вулиці

Оптимальним варіантом вважається умовний поділ ділянки на функціональні частини – зони, які представлені:

 • житловою зоною;
 • зоною відпочинку;
 • зоною господарських споруд;
 • зоною городу і саду.

Раціональне зонування дозволить грамотно розподілити розміщення об'єктів дачної структури. Під житлову зону в основному відводиться десята частина від усієї території, близько 15% від усієї площі йде на облаштування зони господарських споруд, найбільша площа відводиться на садову зону – 50-75%. Відведення території на облаштування зони відпочинку може здійснюватися за рахунок скорочення площі під садові культури або господарські споруди.

Нюанси планування основних елементів ландшафту

Будинок – першорядний об'єкт забудови будь-якої ділянки

Планування присадибної ділянки починається з визначення місця розташування головної споруди. Подальша розбивка території безпосередньо залежить від розміщення будинку.

Якщо головний акцент ділянки робиться на облаштуванні садової зони, то більш переважно розміщення будинку ближче до паркану

Це дозволить розширити зону, передбачену під розведення солнцелюбівих культур, одні з яких радують пишним цвітінням, а інші багатим урожаєм.

Якщо ділянка призначена насамперед для втілення мальовничих ландшафтних рішень і відпочинку від міської суєти, то розміщення будинку також має бути гармонійним доповненням дизайнерської ідеї.

Розміщення господарських будівель

Взагалі, в першу чергу планування та дизайн дачної ділянки спрямовані на те, щоб максимально раціонально використовувати кожен куточок території, приховавши мало привабливі елементи ландшафту. Місце під господарські будівлі відводиться в глибині ділянки. Будівлі бажано розташовувати так, щоб вони не затінювали зелені насадження, але при цьому захищали територію від вітрів.

Через брак можливості розмістити цю зону в видаленні від будинку або зони відпочинку завжди можна вдатися до посадки зелених насаджень, мальовничі зарості яких її успішно задекоріруйте

Найкращим варіантом для планування цієї зони є облаштування будівель на північно-західній стороні ділянки.

Відведення місця під зону відпочинку

Єдиного правила розміщення на ділянці зони відпочинку не існує. Її елементи можуть зустрічатися як кількох куточках майданчики ділянки, так і зібрані в єдину композицію в відведеному місці. Яскравою прикрасою території може виступити увита мальовничим клематисом або іншим кучерявим рослиною альтанка. У такій затишній споруді приємно проводити час, ховаючись від пекучого сонця або проливного дощу.

Ефектним доповненням зони відпочинку стануть квітники, мініатюрний ставочок, обрамлений вологолюбними рослинами, акуратно викладені петляють доріжки

Ближче до кордону ділянки можна розмістити баню або басейн. Планування і наповнення ділянки залежить лише від побажань і можливостей його власників.

Сонячний ділянку для садової зони

Під облаштування городу і саду відводиться найсвітліше і відкрите місце на дачній ділянці. Для отримання максимального врожаю бажано так продумувати посадку овочевих і садових культур, щоб вони не затінювалися будовами дачі. Вибираючи городні та садові культури для розведення на ділянці, слід враховувати умови їх вирощування.

Одні з них вважають за краще вологу, інші – спокійно переносять засуху, поряд солнцелюбівие представниками рослинного світу нерідко можна зустріти і тіньовитривалі екземпляри

Знаючи ці особливості, легко відвести кожній рослині гідне місце в саду чи на городі, де воно буде себе почувати комфортно в оточенні приємного сусідства, радуючи господаря рясним урожаєм.

Стаття в тему: Планування городу і плодового саду: правила і нюанси + приклади

Приклади розбивки території різної форми

Прямокутна форма ділянки

Стандартний прямокутна ділянка – найбільш бажаний варіант, що дозволяє втілити будь-які задуми господаря без вдавання до особливих хитрощів.

Таке планування ділянки може бути застосована до будь-якої прямокутної площі

Ділянка Г-подібної форми

Головна перевага конфігурації нестандартної форми ділянки – відособленість виступаючої частини, яку можна використовувати як нішу, обладнавши під затишний куточок зони відпочинку, прихований за живоплотом від цікавих поглядів.

Майданчик, обмежена з трьох сторін, розташовує до повноцінного відпочинку далеко від суєти міста

Трикутна форма ділянки

Ділянка трикутної форми відкриває широкі можливості для облаштування ассиметричного саду, прикрашеного округлими елементами: альтанками, галявинами і водоймами.

Кути ділянки можуть виступити для розміщення підсобних приміщень або облаштування мангала

У плануванні заміського ділянки немає нічого складного. Головне підійти в цього питання з розумом, поєднавши практичність з красою з тим, щоб надалі насолоджуватися перебуванням на лоні природи багато років.

Статті за темою
 • Що можна побудувати на дачній ділянці?
 • Дачна ділянка 10 соток: як розпланувати і облаштувати?
 • Особливості планування дачної ділянки
 • Дачна ділянка 6 соток - особливості планування і облаштування
 • Планування та ландшафтний дизайн великої ділянки
 • Планування дачної ділянки: правила хорошого дизайну
 • Приклади раціонального планування дачного і присадибної ділянки
 • Зона патіо на дачі: покрокове облаштування своїми руками + ідеї оформлення
 • Приклади планувань ділянок на 6-20 соток + основи зонування
 • Планування городу і плодового саду: від креслення до висадки культур в прикладах
 • Дизайн оформлення зони відпочинку на дачі: як облаштувати затишний куточок у своєму саду?
 • Ландшафтний дизайн городу: планування території + деякі прийоми оформлення
 • Як правильно розмітити межі садової ділянки і провести зонування
 • Як облагородити дачну ділянку: добірка кращих порад з благоустрою
 • Сільський стиль в ландшафтному дизайні: створюємо атмосферу єднання з природою
 • Як облаштувати дачну ділянку
 • Планування ділянки заміського будинку. Приклади планування ділянки 12, 15 і 20 соток
 • Планування садової ділянки 6 соток
 • Планування дачної ділянки 6 соток
 • Планування дачної ділянки 6 соток
 • Планування дачної ділянки
 • Дизайн дачної ділянки 10 соток

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Планування дачної ділянки: розбір правил проектування ділянок різної форми