Як правильно розмітити межі садової ділянки і провести зонування

Купивши довгоочікуваний шматочок заміської землі, не поспішайте освоювати нові території. Для того, щоб витрати були найменшими, результати ефективними, а зовнішній вигляд ділянки оригінальним і благородним, необхідно підготуватися до практичних дій, склавши докладний план. Попередня розмітка ділянки включає оцінку земельних ресурсів, розподіл на зони, вибір ландшафтного стилю і складання докладної схеми розташування будинку, саду та інших значущих об'єктів.

Зміст

Правильна оцінка планувальних факторів

Визначаючи місце розташування будинку, грядок, клумб і додаткових будівель, необхідно спочатку переконатися в правильності розмежування території. Як правило, межа ділянки часто збігається з парканом, який і зводять в першу чергу.

Винесення меж за координатами

Точно розмітити межі території або відновити загублені дані про їх розташування допоможуть тільки геодезичні дослідження. Спочатку розмітка земельної ділянки за координатами заноситься в кадастровий паспорт, тому при відсутності даних слід зробити запит в кадастрову палату. За допомогою виписки з точними координатами меж фахівці вказують певні точки. Зараз дані заходи проводяться за допомогою пристроїв GPS або електронного тахеометра, що гарантує високу точність інформації. Позначення кордонів відбувається за допомогою різних прийомів межування, найпростіший з яких – установка невеликих колів з натягнутою між ними мотузкою.

Планування ділянки – фото

Грамотна розробка проекту та складання докладної схеми допоможуть раціонально розташувати будови, посадки, комунікації на дачній території і уникнути переробок

Уточнення кордонів допоможе надалі без проблем продати або подарувати ділянку, а також позбутися від претензій сусідів і правильно зафіксувати огорожу.

Облік природних характеристик

Перед початком планування, крім розмірів і форми території, важливо звернути увагу на такі особливості:

 • рельєф;
 • грунтові води;
 • тип грунту;
 • освітлення;
 • розу вітрів.

Від рельєфу місцевості – рівнинного або горбистого – залежить вибір розташування будинку та саду, види комунікацій, визначення ландшафтного стилю. Якщо на дачі присутні яри, канави або природні водойми, це також необхідно відзначити при складанні схеми.

Структура грунту впливає на вибір рослин для ділянки, так як на піщаних, глинистих, суглинних, гумусових грунтах розвиваються далеко не всі овочі, фруктові дерева або квіти.

Регулярний стиль – фото

Один з варіантів пристрою дачної ділянки в регулярному стилі: плоский рельєф, будинок знаходиться в центрі, межує із зоною відпочинку і оточений декоративними зеленими композиціями

З рівнем грунтових вод пов'язані заходи по влаштуванню дренажних споруд, колодязя або свердловини, а також вибір способів відводу зливових стоків. Рівень підземних вод впливає і на врожайність плодових дерев.

Рівень грунтових вод – фото

Рівень залягання підземних вод можна визначити самостійно в процесі влаштування свердловин або риття колодязя методом буріння, а також використовуючи старі точки водозабору

Дані про освітленість і розі вітрів допоможуть правильно встановити котедж, розмістити сад і город, грамотно вибрати види рослин.

Ділення земельної ділянки на зони

Крім позначення зовнішніх кордонів приватної власності існує внутрішня розмітка присадибної або садової ділянки. Зазвичай її називають зонуванням, так як вся територія умовно ділиться на кілька основних зон:

 • житлову;
 • для відпочинку;
 • садово-городню;
 • службово-господарську.

Приблизно 10-15% площі відводиться під забудови – котедж, літню кухню, підсобні приміщення, альтанки, гараж, басейн і т.д. Близько 15% віддається внутрішнім комунікаціям (доріжках, стоянці, під'їзного шляху) і озелененню (квітники, клумби, рокарії, жива огорожа). Левова частина, приблизно 70-75%, належить саду і землі (в різних пропорціях).

Зонування ділянки – фото

Зонування ділянки відбувається в довільній формі: деякі зони обов'язкові (житлова, в'їзду, відпочинку), інші можуть бути упущені (парковка, дитяча, газон)

Основоположним об'єктом є будинок, тому саме з нього слід починати зонування. Господарські споруди повинні знаходитися поблизу житлового будинку і одночасно переховуватися від очей, припустимо, в декоративних заростях. Грядки і клумби необхідно розташувати в освітленій зоні, а рослини, люблячі тінь, – біля будинку або в саду. Деякі плодові чагарники (смородина, малина, агрус) відмінно переносять півтінь, тому їх можна висаджувати вздовж паркану або з тіньової сторони будівель. Зона відпочинку залежить від уподобань господарів дачі: це може бути територія навколо басейну, затишна напіввідчинена альтанка або розширена дитячий ігровий майданчик. Головне в зонуванні – слідувати принципам раціоналізму і практичності.

Вибір стилю планування ландшафту

Від обраного стилю залежить загальне сприйняття дачної території. На що вона буде схожа? Можливо, це дикі зарості плодових і декоративних рослин із захованими всередині них невеликим затишним будиночком. А може бути, красивий величний котедж, оточений розсипом квітників і прямими, як стріли, доріжками. Існує просте і доступне поділ на 3 основних стилю, яке допоможе зрозуміти, як правильно розмітити ділянку.

Ландшафтний – природна природність

Всі елементи ландшафту розташовані за принципом природності, яка не визнає чітких і прямих ліній, симетрії і правильності форм. Садові дерева розташовані у вільному порядку, між ними в'ються звивисті стежки, виблискує струмочок, групи кольорів нагадують швидше яскраві лісові галявини, ніж організовані клумби. Все виглядає натурально і живописно.

Розлом яру, неправильні обриси майже природних водойм, несподівані височини – все має вказувати на те, що головним художником на цій території є не людина, а сама природа. Навіть матеріал доріжок повинен бути максимально натуральним – камінь, галька, пісок.

Ландшафтний стиль – фото

Одне з оригінальних рішень ландшафтного дизайну – сад в китайському стилі. Обов'язковими елементами є водойма, дерев'яні містки, водні та наземні рослини, посаджені в довільному порядку

Регулярний – правильна геометрія

Для благоустрою місцевості в регулярному стилі ідеально підходить плоский рельєф. Всі об'єкти підпорядковані принципам геометрії: доріжки прямі, клумби прямокутні, овальні або круглі, чагарник висаджено рівними рядами або симетричними композиціями. Водойми, як і майданчики, також мають чіткі межі і певну форму. Часто невеликі елементи дизайну шикуються уздовж умовної осі або навколо заданого центру.

Регулярний стиль – фото

Приклад використання регулярного стилю – котедж в оточенні рослинного декору. Центральне розташування будівлі, симетрично висаджені квітники та дерева – ознаки англійського стилю

Змішаний – розумний хаос

Змішаний стиль є найбільш популярним в середовищі дачників, так як дає більше можливостей для влаштування забудови та облагородження території. Деякі елементи (грядки, садові дерева) розташовуються в певному порядку, а інші (доріжки, клумби, споруди) – хаотично. В результаті виходить затишний, акуратний, живий заміський куточок для роботи в саду або для недільного відпочинку.

Змішаний стиль – фото

Прекрасний зразок змішаного стилю на ділянці Г-подібної форми. Будинок і лазня розташовуються асиметрично, частина рослин висаджена в хаотичному порядку, інша частина – рівними рядами

Правила складання схеми території

Детально розібравши, як краще розмітити межі, можна приступати до складання схеми. Для зручності можна використовувати великий аркуш картатій паперу або міліметрівки, на якій кожен квадратний метр дорівнює 1 квадратному сантиметру, тобто масштаб буде дорівнює 1: 100. Великі об'єкти – будинок, баню, грядки, теплиці, квітники, басейн, гараж, плодові дерева – можна вирізати з кольорового паперу і вільно переміщати по робочому полю. Іноді під час таких експериментів з'являються нові цікаві ідеї.

Довгастий ділянку – фото

Особливої ??уваги при плануванні вимагають ділянки нестандартної, подовженої форми. Щоб надати їм більш мальовничий вид, використовують оптичні перепони і роздільники у вигляді клумб, водойм, змішаних композицій

Розташовуючи елементи в центрі або по краях ділянки, необхідно пам'ятати про санітарних та протипожежних нормах, а також особливостях рельєфу місцевості. Є ще така річ, як дендроплан – він теж не завадить.

Схема розташування об'єктів – фото

Схема мінімальних відстаней від дачних об'єктів до кордону сусідньої ділянки, які необхідно дотримуватися при будівництві або благоустрої території

Спростить подальшу діяльність і вказівка ??розташування електричних, каналізаційних та водопровідних комунікацій, в тому числі і підземних. Складений самостійно план-схему можна пред'явити в ліцензовану організацію для складання офіційного плану, який узгоджується в держустановах, а також використовувати в роботі з дизайнерами, будівельниками, архітекторами.

Статті за темою
 • Стилі ландшафтного дизайну саду
 • Дачна ділянка 10 соток: як розпланувати і облаштувати?
 • Особливості планування дачної ділянки
 • Дачна ділянка 6 соток - особливості планування і облаштування
 • Оформлення квітників і клумб на дачі
 • Планування дачної ділянки: правила хорошого дизайну
 • Як прикрасити сад своїми руками - вибір стилю і реалізація ідеї
 • Упорядковуємо хаос по-англійськи: особливості ландшафтного дизайну в пейзажному стилі
 • Гарні ідеї для ландшафтного дизайну дачної ділянки в стилі хай-тек
 • Приклади раціонального планування дачного і присадибної ділянки
 • Правила складання дендроплана ділянки та перечетной відомості
 • Регулярний стиль в ландшафтному дизайні: характерні риси та підбір рослин
 • Приклади планувань ділянок на 6-20 соток + основи зонування
 • Правила складання дендроплана ділянки та перечетной відомості
 • Планування городу і плодового саду: від креслення до висадки культур в прикладах
 • Планування дачної ділянки: розбір правил проектування ділянок різної форми
 • Як облагородити дачну ділянку: добірка кращих порад з благоустрою
 • Як облаштувати дачну ділянку
 • Планування ділянки заміського будинку. Приклади планування ділянки 12, 15 і 20 соток
 • Планування дачної ділянки 6 соток
 • Планування дачної ділянки
 • Дизайн дачної ділянки 10 соток

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Як правильно розмітити межі садової ділянки і провести зонування