Штучна водойма як прикраса саду і технологія його створення

Зміст:

На присадибній ділянці досить рідко можна зустріти природна водойма у вигляді струмка, ставка чи озера. Ті, кому не пощастило стати власником такої природної декорації, можуть зробити штучне водоймище. Він зможе оживити композицію присадибної ділянки, зволожити повітря в спекотну пору, створює для зелених насаджень благополучний клімат. Від загального стилістичного рішення залежить форма, зовнішній вигляд, а також матеріали, якими декоруються штучні водойми. Якщо планування території передбачає наявність правильних геометричних форм, то форма водойми також повинна відповідати таким принципом. Вільна форма водойми характерна для ділянок з великою кількістю криволінійних обрисів. Створити штучний водойму своїми руками не дуже складно, але в цілому процес клопіткий.

Фото - Штучні водойми

Зовсім скоро ця водойма заросте рослинами і не буде відрізнятися від справжнього

Вибір місця

Фахівці радять розміщувати декоративні водойми в місці, яке з ранку до 10:30 висвітлюється сонцем, а з 11 до 15 перебуває в тіні. У період полуденної спеки тінь сприятливо впливає на якість води. Вибирайте місце, поряд з яким немає дерев, оскільки за рахунок опалого листя у воді будуть посилено рости водорості, а коріння з часом можуть пошкодити водойму.

Щоб доглядати за водоймою було зручно, необхідно передбачити до нього доступ з усіх боків. По периметру рекомендується зробити кам'яну стежку, яка буде огинати водойму.

Влаштувати ставок можна і на рівному, і на рельєфному місці. Що стосується чаші, то вона може бути втоплена в землю або ж підноситися над поверхнею. Другий варіант обходиться трохи дорожче за рахунок додаткових матеріалів вигляді виступаючих стінок. Піднятий водойму в умовах холодної зими мати достатньо проблематично, оскільки в ньому вода повністю промерзає, і облицювання стінки може постраждати при порушенні технології.

Фото - Штучна водойма своїми руками

Котлован під майбутній водойму

Вибір розміру водойми

Фахівці рекомендують створювати водойму площа як мінімум 3,5 метрів квадратних, глибиною в 80 сантиметрів. Мілководна частина, при цьому, повинна бути не більше 2/3 поверхні. В іншому випадку вода буде швидко прогріватися, а продукти життєдіяльності риб, відмерлі рослини виділяють біогенні речовини, які провокують цвітіння водоростей, активно поглинають кисень з води. Якщо буде нестача, поступово почнеться гниття ставка, забруднення води та в цілому буде виділятися неприємний запах. Робіть чаші досить глибокими, щоб він був захищений від перегріву, тоді доглядати за ставком буде необов'язково.


Як самостійна екосистема можуть існувати лише декоративні водойми, площа яких не менше ста метрів квадратних. При цьому вони повинні бути заселені рослинністю і рибами. За рахунок внутрішніх біологічних процесів вся життєдіяльність буде повноцінною. Розведення риби в штучних водоймах практикується досить часто.

Як зробити штучне водоймище своїми руками: технологія

 1. Проведення інженерно-будівельних вишукувань для визначення рівня грунтових вод і характеру грунту. Якщо рівень грунтових вод вище двох метрів, необхідно буде встановити на рівні дна котловану дрени, за рахунок яких надлишки води будуть забиратися.
 2. Розмітка контурів водойми. Якщо ви віддаєте перевагу ставку неправильної форми, лінія може бути розмічена за рахунок викладеної на землі довгої мотузки. Якщо ж ви хочете спорудити квадратний або прямокутний штучна водойма, вбийте кілочки і вже між ними натягніть мотузку.
 3. Далі необхідно викопати котлован певної глибини з пологими стінками. Зробіть кілька уступів, якщо берег буде виходити занадто крутим.
 4. Для підтримки постійного рівня води в ставку на бічні стінки і дно викладіть гідроізоляційні матеріали у вигляді синтетичного каучуку, поліетилену, або ПВХ плівки. Звичайну плівку використовувати не рекомендується, оскільки вона швидше за все через пару років прийде в непридатність. Також можна застосовувати спеціальний матеріал з синтетики, які захистить плівку від коренів і каміння.
 5. У деяких випадках в якості гідроізоляційного матеріалу використовують мати з скловолокна, які стелять в три шари. Кожен наступний шар повинен трохи заходити на попередній. Всі шари необхідно просочити смолою, а верхній покрити фарбою.
 6. Ставок з чашею із залізобетону є більш дорогим. Бетонні чаші найчастіше підходять лише для басейнів правильної геометричної форми. В якості гідроізоляційного шару в даному випадку використовують толь, яким покривають стінки і дно котловану. Толевих покриття робиться внахлест і змащується розплавленим бітумом. Краю притискаються на раю водойми. Далі кладеться щебінь і зверху шар піску. На пісок кладеться суміш з бетону, а після його застигання накладається металева сітка. Через тиждень викладається другий шар. Щоб тріщини не з'являвся бетон необхідно застелити вологою мішковиною або поліетиленовою плівкою.
 7. Далі водойму оформляється мозаїкою, натуральними каменями, а на берег лягає кам'яна кладка, цегла або керамічна плитка. Протягом сезону бетонований водойму необхідно три рази наповнювати водою і повністю зливати її.
 8. Водотривку чашу можна також зробити з глини, але, незважаючи на те, що матеріал доступний, утрамбовка є трудомістким процесом. До того ж глиняний шар може бути пробитий з часом корінням.
 9. Після того як дно водойми і його стінки будуть декоровані камінням і рослинами, можна заливати воду і впускати риб, при цьому останнє не обов'язково і залежить від уподобань власника.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Штучний ставок на дачі, пристрій, будівництво та оформлення
 • Створюємо ставок на дачі своїми руками
 • Створюємо басейн на ділянці своїми руками
 • Міні ставок на дачі зі старої ванни
 • Робимо гідроізоляцію ставка своїми руками - основні способи і правила
 • Створюємо альпійську гірку з водоймою
 • Догляд за ставком і його мешканцями круглий рік: грамотна чистка водойми і підживлення живності
 • Творче завдання: зробити штучний ставок на дачі своїми руками
 • Які переваги дає використання фільтра для ставка
 • Особливості розведення риби в штучних водоймах
 • Створюємо водоспад на дачі своїми руками з нуля: покрокове керівництво
 • Ідеї облаштування штучних та природних водойм на дачі
 • Як зробити декоративний водойма на ділянці своїми руками
 • Секрети розведення риб в штучних водоймах
 • Водоспад на дачі своїми руками - покроковий приклад зведення
 • Декоративна водойма на дачі: 3 приклади пристрою своїми руками
 • Будівництво штучних водойм на дачі
 • Маленький водойму в саду
 • Робимо маленькі водойми на дачі зі старої ванни
 • Декоративний ставок в саду
 • Декоративна водойма
 • Водна композиція на дачній ділянці
 • » » » Штучна водойма як прикраса саду і технологія його створення