Догляд за ставком і його мешканцями круглий рік: грамотна чистка водойми і підживлення живності

Фото - мій ставокВласне водоймище на ділянці - це мрія багатьох землевласників. Однак лише після її реалізації багато хто вперше усвідомлюють, що догляд за ставком - це досить трудомісткий процес. Він потребує уваги цілий рік, інакше швидко забрудниться, стане непривабливим і буде видавати неприємний запах. Якщо ж мова йде про водоймищі, який заселені риби і посаджені водні рослини, то їй потрібно в два рази більше уваги. Для тих, хто готується створити ставок на своїй ділянці, варто розповісти про основні клопоти, з якими доведеться зіткнутися.

Зміст

Відео-керівництво по догляду за ставком ^

Як доглядати за ставком влітку ^

Отже, у водойму запущена вода, заселені риби, висаджені водорості. Тепер цього водного царства необхідний догляд. Риб слід регулярно годувати, не допускаючи перегодовування. Рослинність періодично проріджують або розсаджують.

Що стосується рівня води, то в особливо спекотні дні він нерідко йде на спад. Викликане це явище природним випаровуванням. Якщо вода опустилася на три-п'ять сантиметрів, то це вважається нормальним рівнем. Однак при більш сильному випаровуванні водойму потрібно поповнювати. Виконувати процедуру можна прямо з шланга, однак важливо дотримуватися обережності. Тому що якщо вода йде з колодязя, то вона буває надто холодна. Мешканці ставка реагують на подібні перепади температур болісно.

Якщо в ставку ростуть латаття, то не треба направляти струмінь туди, де вони розташовані. Із-за бурхливого руху води і попадання крапель вони не зможуть порадувати вас своїм цвітінням.

Фото - своїми руками

Гарний ставок на ділянці - це результат великої праці

До речі, занадто різке падіння рівня води іноді пояснюється утворенням течі. Тому треба ретельно обстежити дно.

Ще один нюанс річного обслуговування водойм. Нерідко рясні зливи змивають в ставок шари родючого ґрунту, з-за цього вода починає цвісти. Допоможе попередити таке явище якісний дренаж. Іноді його необхідно підкоригувати, якщо ставок все-таки зацвів.

Фото - ставок в саду

Якщо ставок надто швидко міліє, то необхідно дослідити його дно на предмет течі

Осінні «сюрпризи» власникам ставків ^

Найбільші клопоти чекають на вас в осінні дні. Мова йде про такому красивому явищі, як листопад. Тепер доведеться подивитися на нього з іншого боку. Изо дня в день у воду ставу падають численні листи, які слід негайно видаляти. Якщо вони опустяться на дно, то будуть там розкладатися, продуктами розпаду отруюючи воду. Це не тільки додасть їй специфічний запах, але й зашкодить водоплавним мешканцям і водним рослинам.

Найнебезпечніше в даному питанні сусідство - це розташована біля ставу верба. Її листя найшкідливіша під час розкладання. На щастя, на ринку існують зручні та ефективні захисні сітки, які натягують над водоймами. Листя падають прямо на них, не завдаючи клопоту власникам водойм.

Восени клопоту додає в'янення водних рослин. Їх необхідно видаляти, включаючи важкодоступні місця. Для цього призначені спеціальні підводні секатори.

У теплі осінні дні можна зайнятися пересаджуванням водоростей, а перед настанням зими не стійкі до морозу види ховають в приміщенні. Всі стебла, які виступають над поверхнею води, обрізають. Інакше взимку в них можуть оселитися шкідники.

Фото - чистимо ставок

Комусь здасться, що листя в ставку - це дуже красиво, але для його мешканців така краса дуже небезпечна

Треба не забувати і те, що з водойм необхідно прибрати електроприлади. Це роблять теж восени. Безпосередньо перед настанням морозів в ставок опускають обігрівачі, щоб не замерзла ополонка.

Які роботи необхідні взимку ^

В залежності від обсягів водоймища його мешканців можна залишати на колишньому місці проживання або переселяти. Наприклад, у великому ставку вони зможуть відмінно перезимувати, якщо подбати про їх безпеку.

До того, як вода замерзне, вона добре насичена киснем. Але якщо на дні залишаються гниючі рослини та інші розкладаються відкладення, то з них буде виділятися болотний газ. Він може погубити всіх риб. Тому для попередження небезпечної ситуації в ставку обов'язково повинна залишатися ополонка. Через неї вийде шкідливий газ і надійде кисень.

Якщо чаша водойми виготовлена з бетону, то тиск льоду може її зруйнувати. Коли стінки виконані з нахилом, такий ризик менший. Але все-таки цілісність може гарантувати тільки повний злив води.

Фото - ставок взимку

Ополонка взимку забезпечить рибам і рослинності надходження кисню

Правда, досвідчені власники ставків готові поділитися деякими хитрощами, які вбережуть бетонну ложі:

 • у воді залишають дошку;
 • закріплюють вертикально в різних місцях бруски пінопласту;
 • кріплять у ставку пластикові каністри або бутлі.

Такі предмети будуть компенсувати тиск, не дозволяючи йому занадто сильно впливати на бетонні стінки.

Весна - період розквіту і клопоту ^

Після того, як зійдуть сніги, необхідно ретельно очистити ставок, тому що в ньому на дні збираються продукти життєдіяльності його мешканців. Самим оптимальним варіантом стане тимчасове пересаджування рослин під тимчасовий водоймище, а риб варто виловити і поселити в якийсь резервуар. І тоді можна злити воду, добре почистити ставок, а якщо виявлені пошкодження після зими, то їх легко буде відремонтувати.

Після зими рослини і риби досить ослаблені. З підняттям температури повітря до позначки +8-10 градусів водоплавним можна в раціон додати білкову їжу. Водорості теж будуть активніше зростати, якщо підгодувати спеціальними підгодівлями. Риб не завадить розглянути, так як за зиму деякі з них могли захворіти. Щоб не допустити поширення зараження, подібні екземпляри слід виявити та ізолювати.

Фото - риби у ставку

Підгодівля риб додасть їм сили після зимового ослаблення

Як почистити ставок ^

Подібна процедура повинна проводитися, в середньому, два рази на рік. Але все залежить від конкретних умов. Чищення ставків виконується кількома способами:

 • механічна очистка виконується щипцями і ножицями, сачками і доповнюється спеціальними фільтрами;
 • хімічне очищення - проводиться за допомогою додавання у воду спеціальних препаратів. Вони відновлюють кислотність води, видаляють з неї аміак, шкідливі метали, насичують киснем;
 • вплив ультрафіолетових ламп - мікроводорості, бактерії і віруси гинуть від такого опромінення;
 • народний метод - у воду кладуть мішечок з торфом.

Фото - своїми руками

Під час очищення ставу видаляють відкладення на дні і обрізають відмерлі частини рослинності

Періодично водойма потребує повного оновлення води. Але повністю його спустошувати для цього не потрібно, а для мешканців навіть шкідливо. Як правило, за один раз міняють близько 15% обсягу.

Нарешті, якщо ставок має великі розміри і на зиму його не треба зливати, то раз у три роки все одно необхідно спустошувати ложе від води. Це потрібно робити для повного очищення водної чаші. З дотриманням таких рекомендацій ставок порадує чистотою своїх вод, чудовою рослинністю і здоровими мешканцями.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Штучна водойма як прикраса саду і технологія його створення
 • Штучний ставок на дачі, пристрій, будівництво та оформлення
 • Створюємо ставок на дачі своїми руками
 • Розведення риби у дачному ставку
 • Рослини для ставка
 • Міні ставок на дачі зі старої ванни
 • Як розводити рибу в ставку на дачі?
 • Які переваги дає використання фільтра для ставка
 • Особливості розведення риби в штучних водоймах
 • Ідеї облаштування штучних та природних водойм на дачі
 • Моє лебедине озеро
 • Секрети розведення риб в штучних водоймах
 • Підбір рослин для ставка на дачі з урахуванням принципів зонування
 • Як самостійно провести чистку ставка чи невеликої водойми
 • Водоспад на дачі своїми руками - покроковий приклад зведення
 • Робимо саморобний фільтр для очистки ставу: огляд 2-х кращих конструкцій
 • Падалка для саду зі старих шин - декоративний ставок
 • Будівництво штучних водойм на дачі
 • Латаття посадка і догляд
 • Робимо маленькі водойми на дачі зі старої ванни
 • Декоративний ставок в саду
 • Декоративна водойма
 • » » » Догляд за ставком і його мешканцями круглий рік: грамотна чистка водойми і підживлення живності