Як самостійно провести чистку ставка чи невеликої водойми

Власний затишний ставочок – це мрія будь-якого дачника, який малює в уяві ідилічну картину з кристально чистою гладдю відбиває відблиски сонця. Але не можна забувати, що будь-який ставок швидко зацвітає і забруднюється, і перед дачником постає питання – як провести чистку ставка чи невеликої водойми? Адже тільки ретельний догляд гарантує вам чистий, прозорий ставок зі здоровими мешканцями.

Зміст

Причини забруднення ставка і способи вирішення

Погана гідроізоляція

Іноді забруднення водойми може бути пов'язано з порушенням системи гідроізоляції. Забетоноване дно або стінки можуть тріснути, і через тріщини починає потрапляти грунт. Основною причиною появи тріщин може бути просідання грунту або неправильне складання бетонують розчину.

Бетонна основа для ставка – фото

Усуваємо течу і проломи герметиком в два шари – тепер ставок буде герметичний

Щоб усунути дану проблему потрібно осушити ставок, зачистити тріщини і замазати їх герметиком в два шари. При великих пошкодженнях, потрібно зачистити їх і замазати спочатку мастикою, а потім другим шаром ущільнювач. Але такий ремонт не є гарантією того, що бетонна основа ставу не дасть знову тріщини. Найвірніший спосіб усунення течі – це укладання спеціальної пластикової форми.

Боротьба з водоростями

Поява зелені на поверхні водойми стає однією з основних проблем по догляду за ним. Водна гладь починає зеленіти унаслідок розростання дрібних водоростей. Водорості лише погіршують зовнішній вигляд водойми, але не шкодять його мешканцям. Чистка ставків від водоростей повинна проводитися регулярно, хімічною, біологічною або механічним способом.

Механічно видалити водорості можна за допомогою граблів, намотуючи і витягуючи їх на берег. Біологічний спосіб має на увазі посадку вздовж берегів водойми рослин, що сприяють затінення і створенню несприятливих умов для росту водоростей. Хімічний спосіб більш радикальний і має на увазі застосування спеціальних речовин – альгіцідов або барвників.

Альгіциди – фото

Кожен вид препарату впливає на певне рослина, таким чином можна позбутися від одних видів не торкнувшись інші

Застосування спеціальних фільтрів

Чистка ставків і водойм за допомогою спеціальних фільтрів самий зручний і ефективний спосіб. Досить поставити очищуючий фільтр з насосом і періодично очищати його. Фільтри бувають як звичайні грязьові, очищаючі воду від крупного сміття та мулу, так і біофільтри з ультрафіолетовою лампою, які запобігають розмноженню шкідливих бактерій і допомагають попередити хвороби риб. Принцип роботи очищувальних фільтрів складається з всмоктування і фільтрації води через скімери, з фільтрацією сміття з дна і поверхні ставка.

очищаючі фільтри для ставка – фото

Фільтр, звичайно, виручає. Але для його використання вам необхідно підвести електроенергію, а це не завжди можливо

А ось так можна зробити фільтр власноруч:

Використання спеціалізованих пилососів

Чистка ставка своїми руками можлива за допомогою спеціального пилососа, який збирає сміття, як з поверхні ставка, так і з дна. Принцип роботи пилососа складається з всмоктування води, фільтрації через спеціальний фільтр і виведення вже очищеної води через шланг з іншого боку. Чистка ставка від мулу проводиться за допомогою донного пилососа, він нагадує звичайний, але без внутрішнього очищающего фільтра. Донний пилосос засмоктує воду всередину в камеру і при її заповненні автоматично відключається, ємність від мулу потрібно звільняти.

Як попередити появу каламуті у водоймі?

Своєчасна чистка водойм вищеописаними способами послужить гарантією чистоти водної гладі і здоров'я населяють його мешканців. Але при сильному забрудненні ставу його необхідно звільнити від води, прочистити дно, водорості і підводні камені за допомогою шланга, а потім наповнити його чистою водою. Іноді з дна може підніматися мул, і вода у водоймі темніє або набуває темний відтінок, наприклад через активність риб або великого напору води. Щоб запобігти цьому, можна додати у воду спеціальні хімічні сполуки фокулянти, які сприяють осіданню каламуті на дно ставка.

При помутнінні води через мулу поверхню ставка набуває коричневий відтінок – фото

При помутнінні води через мулу поверхню ставка набуває коричневий відтінок

Зимово-весняний плановий догляд

Залежно від обсягу ставу вирішується питання про зимівлю мешканців, в великому ставку рибкам нічого не загрожує, достатньо лише їм трохи допомогти. При наявності маленького ставка рибок доведеться переселити в домашній акваріум. Догляд за ставком взимку полягає в попереднього очищення його від сміття, профілактиці промерзання всієї гладі води. Для попередження накопичення шкідливого підводного газу і доступу кисню в льоду досить проробити одну велику лунку і стежити, щоб вона не замерзла або опустити спеціальний обігрівач, а для маленьких ставків необхідно спускати всю воду на зиму.

Ополонку в ставку взимку допоможе рибкам і водоростям дихати киснем – фото

Ополонку в ставку взимку допоможе рибкам і водоростям дихати киснем

А от коли наступають весняні теплі деньки, то постає необхідність привести ставок в порядок після тривалої зими. Потрібно перевірити електропроводку та насос. Зняти з поверхні сітку, якщо вона була, видалити сміття і почистити водойму. В останній місяць весни можна висадити рослини. Зручніше висаджувати їх у кошики або ящики, достатньо буде вийняти їх при чищенні ставка. Також варто підгодувати перезимували, ослаблені підводні рослини спеціальними добривами. Невеликий пакетик з підгодівлею поміщають в шар гравію під рослину.

Навесні починають підгодовувати риб – фото

Навесні починають підгодовувати риб, як тільки вони почнуть підніматися до поверхні водойми. В цей час рибки ослаблені, тому 1 раз на 2-3 дні дають сухий штучний корм, додавши нарізаних черв'яків і Дафна

Всі ці нескладні заходи допоможуть вам насолоджуватися красою вашого ставка довгі роки.

Статті за темою
 • Штучна водойма як прикраса саду і технологія його створення
 • Штучний ставок на дачі, пристрій, будівництво та оформлення
 • Створюємо ставок на дачі своїми руками
 • Розведення риби у дачному ставку
 • Рослини для ставка
 • Міні ставок на дачі зі старої ванни
 • Робимо гідроізоляцію ставка своїми руками - основні способи і правила
 • Як розводити рибу в ставку на дачі?
 • Чистка басейну: гарантія безпечного і здорового відпочинку
 • Догляд за ставком і його мешканцями круглий рік: грамотна чистка водойми і підживлення живності
 • Які переваги дає використання фільтра для ставка
 • Якими рослинами облагородити водойма і прибережну зону
 • Моє лебедине озеро
 • Підбір рослин для ставка на дачі з урахуванням принципів зонування
 • Водоспад на дачі своїми руками - покроковий приклад зведення
 • Як вибрати хороший пилосос для чищення ставка: класифікація і порівняння агрегатів
 • Робимо саморобний фільтр для очистки ставу: огляд 2-х кращих конструкцій
 • Будівництво штучних водойм на дачі
 • Робимо маленькі водойми на дачі зі старої ванни
 • Декоративний ставок в саду
 • Декоративна водойма
 • Водна композиція на дачній ділянці

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Як самостійно провести чистку ставка чи невеликої водойми