Творче завдання: зробити штучний ставок на дачі своїми руками

Фото - штучний ставок своїми рукамиВас постійно переслідує відчуття, що вашій дачі чогось не вистачає? Озирніться навколо себе! Так, клумби є, альтанка є, дитячий майданчик теж. А маленький ставок, в якому плавають лілії або дзюрчить фонтанчик, у вас на ділянці є? Якщо ні, то спорудити декоративний ставок своїми руками зовсім нескладно.

Зміст

Відео-поради з облаштування та оформлення ставка своїми руками ^

Ключові питання облаштування ставка ^

Якщо ви прийняли таке рішення, не треба відразу хапатися за лопату. Перш за все, визначитеся з наступними запитаннями:

 • місцерозташування ставка на участке;
 • розміри ставка і його форма;
 • матеріали для облаштування ставка;
 • рослинність для ставка, його декорування.

Нехай вас труднощі не лякають, вони все легко долаються. Невеликі фінансові витрати, кілька днів роботи, і на вашій ділянці з'явиться «кришталева» мрія будь-якого дачника - тиха гладь ставка або дзюркотливий фонтанчик, іскристий на сонці різнобарвною веселкою.

Вибір місця для декоративного ставка: важливо не помилитися ^

Вибираючи місце для ставка, майте на увазі, що ставок не буде місцем для розведення риби або купання, він буде виконувати тільки декоративні функції. Тим не менш, дуже важливо, щоб для нього була вибудувана природна екологічна система, інакше замість декорації, через деякий час, може вийти «чарівне» болото.

Фото - місце для штучного водоймища

Ретельно вибирайте місце для штучного водоймища, щоб з часом він не перетворився на «Чарівній» болітце

Дуже важлива для розміщення ставка освітленість ділянки. З одного боку, прибережні і водяні рослини потребують сонце, з іншого боку - його надлишок згубний для всієї екосистеми.

Коли літо спекотне, у невеликих прудиках вода нагрівається настільки сильно, що контролювати розмноження водоростей ставати неможливо, в результаті жителі таких водойм гинуть.

Ідеальним варіантом вважається такий, коли сонячні промені прогрівають ставок тільки в першій або в другій половині дня. Бажано, щоб в обідню пору він опинився в тіні.

Фото - розташування ставка

Бажано розташувати ставок так, щоб сонячні промені прогрівали його тільки в першій або другій половині дня

Визначити освітленість майбутнього водоймища нескладно. Досить розмітити контури майбутнього ставка мотузкою або білим піском і простежити протягом дня, яка його частина буде освітлена сонцем.

Фото - Визначення освітленості

Визначте рівень освітленості відведеного під ставок місця

Якщо поруч з відведеним під ставок місцем немає вдома або садових споруд, притенять його може дерево або кущ. Дуже красиво виглядають біля ставка дерева з плакучою формою крони, але в такому випадку доведеться регулярно очищати воду від опалого листя.

Фото - створюємо тінь

Притенять ставок може дерево або кущ

Спорудити ставок своїми руками простіше всього, якщо вписати його в існуючий пейзаж, використовуючи найнижчі і мокрі місця саду. У нього можна відводити воду з ділянки через дренажну систему.

Якщо дачну ділянку рівний, місце під ставок можна вибрати на кордоні саду, позначеної деревами або кущами. Можна виділити місце і поряд з жівоплотом. Але тоді необхідно між водним плесом ставка і насадженнями зробити плавний перехід - смугу багаторічників або декоративних трав.

рослини різної висоти на березі ставка

Чи не оточуйте ставок суцільною стіною. Висадіть на березі рослини різної висоти

Не кращим чином виглядає ставок серед газону. Якщо інших варіантів немає, висадіть на березі рослини різної висоти, але не суцільною стіною - ваш погляд повинен ковзати по дзеркалу води.

Ефектно і стильно виглядає декоративна водойма поруч з альпійською гіркою або рокарием. Оформляючи гірку і ставок однаковими формами каменів, можна зв'язати їх в єдине композиційне ціле.

Фото - декоративна водойма поруч з альпійською гіркою або рокарием

Особливо ефектно декоративна водойма буде виглядати поряд з альпійською гіркою або рокарием

Використання перепадів висоти і природних пагорбів дає можливість в таку композицію вписати струмок, який по камінню буде стікати у ставок. Надалі таку композицію можна доповнити декоративним містком.

Форма і стиль водоймища ^

Водойма, як елемент ландшафтного дизайну повинен відповідати певному стилю. Круглі водойми - улюблена форма англійського ландшафту.

Фото - Круглі водойми

Круглі водойми широко використовуються в англійських ландшафтах

Точні геометричні форми найкраще підходять для регулярного стилю. Ставки неправильної форми, які повторюють форму природних водойм, популярні в класичних китайських і японських садах.

Фото - ставок неправильної форми

Ідеальним доповненням до саду в китайському або японському стилі стане ставок неправильної форми

Сьогодні абсолютно необов'язково прагне до того, щоб споруджений ставок на дачі своїми руками мав природну або строгу геометричну форму. Головне - він повинен ідеально вписатися в пейзаж саду.

Фото - єдність з навколишнім ландшафтом

Головне - не форма і декор, а гармонійне єдність з навколишнім ландшафтом

Фото - оформлення берега та прибережної зони

З особливою ретельністю підбирають матеріали для оформлення берега та прибережної зони

Матеріали для оформлення берегів водойми підбирають дуже ретельно. Клінкер, натуральний камінь, дерево або бетон повинні гармоніювати з фасадом будиночка, доріжкою або підпірними стінками.

Матеріали для штучного водоймища ^

Для облаштування ставка на дачі своїми руками використовують різні гідроізоляційні матеріали. Їх вибір залежить від форми і розмірів ставка. Якщо площа водойми не перевищує 5 кв.м, переважно використовують готові пластикові чаші.

Фото - Готові пластикові чаші

Готові пластикові чаші зручно використовувати для облаштування водойм площею не більше 5 кв.м.

Встановлювати їх дуже легко, та й служити вони будуть не один десяток років. Недолік пластикових форм полягає в тому, що у них строго задана форма і невеликий обсяг.

Бажаючим створити водоймище за індивідуальним проектом, варто скористатися гідроізоляційної плівкою. Вона вельми еластична і легко деформується під потрібну форму. Існує три види цього матеріалу.

Найчастіше застосовують чорну плівку ПВХ (полівінілхлорид). Вона прекрасно піддається ремонту клеєм. Тому, якщо виникне необхідність, її можна полагодити.

Поліетиленова плівка дешевше, ніж ПВХ, але вона не володіє такою еластичність і довговічністю. Якщо поліетилен продірявиться, «лікувати» його можна самоклеющейся стрічкою.

Найкращою плівкою вважається бутилкаучукова. Товщину цієї плівки вибирають залежно від глибини ставка і тиску води. Для водойми, глибина якого не перевищує 80 см, досить плівки товщиною 0,8 мм. Якщо глибина більше, товщина плівки повинна бути 1,2 - 1,5 мм.

Фото - бутилкаучукова плівка

Кращий варіант для штучного ставка - бутилкаучукова плівка. Вільні кінці плівки можна замаскувати каменями

На березі водойми, дно якого зроблено з плівки, камені повинні злегка нависати над водою. Так можна замаскувати вільні кінці плівки.

Ще одним варіантом облаштування водойми є монолітний бетонований котлован. Для ставків з правильними геометричними формами - це найзручніший спосіб виготовлення. Хоча, щоб спорудити такий ставок, треба мати навички роботи з бетоном, вміти встановлювати опалубку і арматуру. Крім того, необхідно дуже точно спланувати розміщення водойми, всі його параметри, оскільки потім виправити що-небудь вже практично неможливо.

Фото - монолітний бетонований котлован

Оптимальним рішенням для ставків з правильними геометричними формами стане монолітний бетонований котлован

Найскладнішим у спорудженні бетонного котловану є заливка скошених стінок з плавними переходами між терасами різної висоти. Крім бетону, у будівництві монолітної чаші ставка, використовують армирующую сталеву сітку, а внутрішні поверхні котловану покривають ще захисним шаром з дрібнозернистого піску, який необхідно оновлювати хоча б раз на два роки.

Майстер-клас: створення ставу на основі жорсткої ємності ^

Жорсткі ємності хороші тим, що вони легко і швидко монтуються. Ви таку ємність легко можете встановити самі, витративши всього 1 -2 дні.

Фото - Встановити жорстку ємність не складе труднощів

Встановити жорстку ємність не складе особливих труднощів. Вибравши чашу з краями під натуральний камінь, вам не доведеться перейматися маскуванням

Якщо вам вдасться придбати пластикову чашу з краями, оформленими під натуральний камінь, процес піде ще швидше, адже відпаде проблема додання берегів природного вигляду.

Порядок роботи

1. Встановіть на місце, відведене під ставок, готову ємність. Щоб вона не нахилялася, покладіть її на цеглу. Світлим піском або вапном обведіть краю ємності. Щоб котлован відповідав рельєфу ємності, необхідно точно розмітити зони різної висоти.

Фото - Позначте краю ємності

Позначте краю ємності

2. Копати котлован треба дуже акуратно по розмітками, розширюючи і поглиблюючи їх на 10см.

Фото - Розмітьте зони різної висоти

Розмітьте зони різної висоти

3. Встановіть чашу водойми в котлован, за допомогою рівня переконайтеся, що чаша стоїть горизонтально. При необхідності подкорректируйте глибину котловану.

Фото - Котлован копайте строго по розмітками

Котлован копайте строго по розмітками

4. На третину заповніть ємність водою і починайте засипати щілини піском, періодично поливаючи його водою.

Фото - Щілини засипте піском

Щілини засипте піском

Майстер-клас: створення водойми на плівковій основі ^

Використовуючи гідроізоляційну плівку можна створити водоймище будь-який, навіть самої вигадливої форми. Визначившись з місцем для водойми, приступаємо до його спорудження.

1.Разметьте світлим піском або сухою вапном контури берегів ставка. Викопайте по периметру рів на штик лопати. Знятий дерен і родючий грунт збирайте окремо.

Фото - Світлим піском або вапном позначте контури берегів

Світлим піском або вапном позначте контури берегів

2. Знову піском або вапном накресліть контури для різної глибини. Найглибше місце повинно опинитися в центрі водойми. Поступово виймайте грунт з менш глибокої зони, а вже потім з найглибшої.

3. Використовуючи рулетку і мотузку, розрахуйте необхідний розмір плівки. Для зміцнення берегів додайте ще по 50 см до кожної сторони.

4. На дно котловану треба насипати шар піску, зверху покласти геотекстиль або флізелін. Це захистить плівку від контакту з гострими камінням і корінням. Тепер можна застеляти плівку.

Фото - Камінням Придавлюємо плівку до дна і терасах

Камінням Придавлюємо плівку до дна і терасах

5. Водойма наповнюйте водою поступово, придавлюючи камінням дно і тераси. Плівка повинна осідати поступово.

Фото - Ретельно заправте краї плівки і задекоріруйте їх камінням

Ретельно заправте краї плівки і задекоріруйте їх камінням

6. Через кілька днів приступайте до оформлення прибережної зони. Краї плівки гарненько заправляють і укладають камені і плити. Зазори між ними засипають галькою і піском.

Фото - Зазори між каменями засипте галькою і піском

Зазори між каменями засипте галькою і піском

Фото - в центрі ставка можна встановити фонтан

Для більшої декоративності в центрі ставка можна встановити фонтан

Швидкий спосіб створення міни-водойми з підручних засобів ^

Про старі ванна, відрах, діжках і тазиках, пристосованих і перероблених у садові прудики, розповідати не буду. Це дуже просто і примітивно.

Але от з одним цікавим способом створення прудика з непотрібності, все-таки познайомлю. Натрапила я на ці фото, гуляючи по нескінченних просторах Інтернету.

Фото - декоративний ставочок з автомобільної покришки

Робимо декоративний ставочок зі старої автомобільної покришки

Формою для прудика служить звичайна автомобільна покришка. Цим «добром» можна розжитися і на звалищі, і на шиномонтажі, або у чоловіка в гаражі.

Чим більше діаметр покришки, тим більше вийде ставок. Покришки від коліс КАМАЗа, БелАЗ або трактора «Білорусь» дозволять спорудити ставок пристойного розміру. Верхню частину покришки обрізаємо.

Далі копаємо яму трохи більше діаметру покришки, і укладаємо туди нашу заготовку. Сильно поглиблювати не варто, щоб не стікала дощова вода.

Склавши плівку в два шари, вистилаємо дно і боки покришки. Краї плівки підгинаємо під бортики.

Наповнюємо ставок водою і прикрашаємо берега камінням і рослинами.

Вибираємо рослини для водойми та прибережної зони ^

У балансі екосистеми водойми, навіть дуже маленького, особлива роль відводиться рослинам - тим, що ростуть на березі і тим, які мешкають у воді. Тому треба підбирати їх особливо ретельно.

Оформлення прибережної зони

Любителі природного стилю, як правило, віддають перевагу великим водойм. Їх берега вражають пишною рослинністю, яка відноситься до місцевій флорі: дербенник іволістий, вербейник монетчатий, касатік болотний. Зустрічаються і такі високорослі рослини, як очерет і Дармера.

Фото - ставок в природному стилі

Штучний ставок в природному стилі вражає пишною рослинністю

Для водойм в регулярному стилі характерна строга симетрія. Рослини на березі висаджують в певному порядку. Навколо ставка укладають прямокутні великі плити. Стильно виглядають дерев'яні настили і «набережні».

Фото - ставок в регулярному стилі

У регулярному стилі панує сувора симетрія

Особливу атмосферу спокою і неповторної чарівності створюють водойми в японському стилі. Цьому сприяє гармонія каменю з вміло підібраними рослинами, декоративні містки та інші аксесуари.

Фото - Водойми в японському стилі

Водойми в японському стилі дарують глядачеві відчуття гармонії й умиротворення

Фото - прибережна зона

Якщо на березі достатньо місця, можна висадити високорослі багаторічники

Для декоративних ставків, які найчастіше можна зустріти на наших дачах, головне - це ефектний зовнішній вигляд. Якщо на березі є достатньо місця, висаджують високорослі багаторічники: Гуннера, Роджерс, хосту, бадан, ірис болотний, астильбу. Між каменів, ближче до води, можна висадити живучку, очитки, незабудки.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Штучна водойма як прикраса саду і технологія його створення
 • Штучний ставок на дачі, пристрій, будівництво та оформлення
 • Створюємо ставок на дачі своїми руками
 • Рослини для ставка
 • Міні ставок на дачі зі старої ванни
 • Створіть мелодію дзюркотливого водоспаду для вашої ділянки
 • Робимо гідроізоляцію ставка своїми руками - основні способи і правила
 • Ідеї облаштування штучних та природних водойм на дачі
 • Як зробити декоративний водойма на ділянці своїми руками
 • Ставок для вирощування квітучих водних рослин
 • Моє лебедине озеро
 • Мій колоритний ставок, порослий болотною рослинністю
 • Підбір рослин для ставка на дачі з урахуванням принципів зонування
 • Водоспад на дачі своїми руками - покроковий приклад зведення
 • Декоративні ставки в ландшафтному дизайні: особливу увагу на стилістику
 • Падалка для саду зі старих шин - декоративний ставок
 • Будівництво штучних водойм на дачі
 • Маленький водойму в саду
 • Робимо маленькі водойми на дачі зі старої ванни
 • Декоративний ставок в саду
 • Декоративна водойма
 • Водна композиція на дачній ділянці
 • » » » Творче завдання: зробити штучний ставок на дачі своїми руками