Хвойні композиції в ландшафтному дизайні саду: підбір рослин + основи зонування

Ландшафтним дизайном захоплюються багато власників заміських ділянок. В результаті їхніх зусиль простір, що оточує не тільки дорогі котеджі, а й прості приватні будиночки помітно перетворилося. Сьогодні городи і навіть сади поступово здають позиції і поступаються своє місце газонах, квітникам, клумб і незвичайним рослинним композиціям, що радує око. Втім, квіткові клумби завжди привертали увагу садівників, та й декоративні чагарники досить часто прикрашали ділянки, а ось хвойні в ландшафтному дизайні якщо і використовувалися, то не так вже й часто. Сьогодні вони стають все популярнішими.

Зміст

Для посадок хвойних рослин існують правила, які добре відомі ландшафтним дизайнерам. Але оскільки не кожен власник ділянки має фінансову можливість найняти такого фахівця, краще знати ці правила самому, щоб самостійно постаратися втілити їх на ділянці:

 • Деревно-чагарникова композиція тільки тоді буде виглядати цілісно, ??коли відстань від точки, з якої вона буде найчастіше оглядатися, складе не менше двох її висот.
 • Наявність газону в якості фону для хвойних рослин найбільш переважно.
 • Часто хвойні рослини висаджують недалеко від водоймищ, щоб, в поєднанні з плакучими листяними рослинами, вони складали єдину оригінальну композицію.
 • Найефектніше, на думку фахівців, коли хвойні композиції в ландшафтному дизайні саду орієнтовані на захід або схід.

Прислухайтеся до рекомендацій і порад, щоб ваша ділянка ставав все красивіше, а час, проведений на ньому, доставляло б вам задоволення.

Хвойні на березі ставка – фото

Хвойні рослини відмінно поєднуються зі злаками, листяними рослинами та квітами, в тому числі і ліліями. Ця композиція на березі ставка виглядає природно і чудово

Хвойні і троянди – фото

Поєднання троянд і хвойних виглядає відмінно, але проблема в тому, що туї та інші хвойні рослини в результаті своєї життєдіяльності окислюють грунт, а троянди до кислих грунтів ставляться погано

Кольорові комбінації з хвойних рослин

Хвойні рослини можуть істотно відрізнятися за кольором. Якщо належить зібрати рослини в композицію, необхідно звертати увагу і на колір хвої, щоб формувалася своєрідна гамма:

 • Якщо в композицію входять три компонента, то бути присутнім в ній можуть тільки два кольори.
 • Пятіелементние композиція повинна складатися не більше ніж з трьох різних кольорів.
 • Якщо елементів в композиції 25 і навіть більше, їх необхідно об'єднувати їх в групи по три екземпляри, причому рослини в одну групу слід підбирати за єдиним колірною ознакою.

Тільки в цьому випадку хвойні рослини складуть ансамбль, в якому вони будуть виглядати гармонійно, не порушуючи цілісність картини.

Колірні комбінації – фото

Численні кольори і відтінки хвої можуть створювати гармонійні поєднання, якщо заздалегідь подбати про їх сумісності один з одним

Висота і форма крони

Створюючи ансамблі, необхідно враховувати не тільки колір рослини, але і його висоту в дорослому стані, а також форму його крони. Щоб прогнозувати зовнішній вигляд композиції на перспективу, слід, озброївшись знаннями, заздалегідь вибрати з тих рослин, які може запропонувати сучасний ринок або розплідники.

Рослини з різними кронами – фото

Звичайно, і висоту дорослої рослини і форму його крони необхідно враховувати для того, щоб через деякий час композиція не втратила свою первісну привабливість і не перетворилася на зарості

Високорослі види хвойних рослин

До досить високих рослин можна віднести наступні види:

 • Західна туя. Рослина досягає у висоту 5м, воліє затінені ділянки, може піддаватися стрижці. Часто використовується в якості живої огорожі.
 • Ялівець Скайрокет. Приємне рослина конічної форми, що володіє м'якою блакитною хвоєю. Виростає висотою до 3м.
 • Колючий ялина Хупс. Дуже популярний сорт, який здатний вирости до 15м. Має густе хвоєю сріблясто-блакитного кольору. Рослина проявляє стійкість до негативних природним фактором.
 • Сосна звичайна Ватерері. Її батьківщиною є Середземномор'ї, тому можна сказати, що вона особливо пристосована до південного клімату. Має кручену кулясту форму, виростає на висоту до 4м.
 • Сосна Пінкус Сільвестріс. Справжній хвойний гігант, що виростає до 40м у висоту. Має прямий стовбур і колонновидной будову. Затребувана завдяки абсолютній невибагливості.

Якщо бурхливе зростання увись небажаний, можна регулювати розмір рослин постійним прищипуванням його пагонів, але робити це необхідно регулярно: щороку. В іншому випадку можна отримати рослина-виродка.

Колючий ялина Хупс – фото

Хто б міг подумати, що таке компактне рослина з часом може перетворитися на 15-метрового гіганта. А адже це обставина необхідно враховувати при посадці

Середньорослі рослини для хвойних композицій

Дуже високі рослини рідко хто зважитися використовувати у внутрішній композиції. Швидше вони утворюють живопліт, зонуючи ділянку або огороджуючи його. Зате середньорослі хвойники користуються заслуженою популярністю у ландшафтних дизайнерів:

 • Ялина Коніка. Це гіллясте і дуже ефектне вічнозелене деревце користується попитом, так як повільно росте, а виглядає привабливо.
 • Ягідний тіс. Компактний чагарник з густою хвоєю відмінно виглядає на газоні і користується популярністю через поєднання соковитої зелені і яскраво-червоних ягід.
 • Західна туя. Дуже красивий і компактний кульку, гілки якого густо розростаються у вертикальному напрямку по відношенню до стовбура.
 • Золотистий тіс. Може рости в півтіні, відмінно себе почуває в сусідстві з високими і низькорослими рослинами. Має форму чаші і хвою жовтувато-зеленого або золотистого кольору.

Як правило, саме ці рослини складають основу композицій. Вдало що доповнюються низькорослими хвойниками, вони чудово виглядають в будь-якому кінці саду.

Середньорослі хвойні – фото

Саме середньорослі рослини часто складають основу всіляких композицій. Подивіться на це деревце, яке так і проситься в сад в японському стилі

Туя з ягодами – фото

Зелена туя з яскравими червоними ягодами навіває спогади про чудесні новорічних святах, коли це поєднання кольорів стає найбільш популярним

Низькорослі і стелящиеся хвойники

Виводячи така рослина, потрібно передбачити достатній простір для його розвитку. Адже такі хвойники ростуть не вгору, а вшир, захоплюючи простір і утворюючи своєрідний колючий газон.

 • Ялина Ломберс звичайна. Незважаючи на таку назву, виглядає ця ялина зовсім незвичайно. Це низькоросла рослина з щільною хвоєю смарагдового кольору.
 • Західна туя Тіні Тим. Це рослина любить світло, зате рясного поливу не вимагає. Виглядає вона як куля, що викотився на доріжку.
 • Гірська сосна Хампі. Рослина служить украшенііем альпінаріїв. Розростається в сторони. Її нирки при негативних температурах набувають декоративний червонувато-коричневий відтінок.
 • Гірська сосна Міні Мопс. Розростається у вигляді пухнастої подушки. Ефектна і приємна на вигляд.

Низькорослі хвойні в дизайні саду можуть бути особливо привабливі, якщо за ними правильно доглядати. Саме вони, в поєднанні з середньорослі, здатні створити неперевершену атмосферу японського саду, його колорит.

Ялина звичайна Ломберс – фото

Хоч ця ялина і називається звичайної, але зовні вона більше нагадує лапник, який вистилає поверхню, яку для неї відвів дизайнер

Міні Мопс – фото

Гірська сосна Міні Мопс вражає звий миниатюрностью і пристосованістю до самих екстремальних умов зростання. Безумовно, вона гідна стати прикрасою саду

Складаємо композиції з хвойніков

Хвойні рослини прекрасно поєднуються не тільки один з одним, але і з листяними чагарниками і деревами, створюючи цікаві композиції. Для комбінації рослин є правила, які слід знати, формуючи дизайн ділянки.

Міксбордери з хвойніков

Миксбордер можна розташувати там, де, відповідно до вашим баченням планування ділянки він буде особливо доречний. Важливо не боятися зробити так, як хочеться. Від прояву індивідуальності дизайнера ландшафт тільки виграє.

Найбільшим рослинам підготуйте місце на краю композиції, далі саджанці розташовуються за зменшенням розміру, тому до підніжжя миксбордера висаджуються самі низькорослі екземпляри. Не варто намагатися зберегти геометричну точність посадок. Кривизна тільки підкреслить первозданну красу композиції.

Хвойний миксбордер – фото

В цій привабливій композиції збережені всі правила, які не слід порушувати, створюючи гармонійний ансамбль хвойних рослин в саду

Природна гармонія миксбордера повинна дотримуватися: ширина ділянки для високих і великих рослин повинна перевищувати місце, відведене під низькорослі посадки. У складі саджанців можуть бути рослини, що відрізняються кольором хвої і формою крони. Іноді на ділянках можна побачити виключно красиві і різноманітні колекції хвойних рослин.

Колючий живопліт

Поділяючи заміський ділянку на зони, багато дизайнерів використовують і хвойні рослини. За допомогою них можна створити і функціональне загородження по периметру ділянки. Для цієї рослини розсаджують в два або навіть в три ряди, розміщуючи в шаховому порядку. Зі звичайної ялини може вийти абсолютно непрохідне загородження.

Хвойна огорожа – фото

Загородження теж можуть бути красивими, але від цього їх неприступність не зменшується. Знадобиться час, для того, щоб така огорожа з'явилася на ділянці, але результат того вартий

На тлі ялинок або туї добре виглядають квітучі багаторічники. Створюючи різні поєднання рослин, можна не піклуватися про штучні прикрасах ділянки: він буде красивий і вечнозелен в будь-який час року.

Правила висадки хвойних рослин

Ретельна підготовка місця, куди буде висаджено рослина – це дуже важливо. Від цього залежить його здоров'я, а, значить, і краса ділянки. Якщо в якомусь місці ділянки відбувається застій води, поміщати туди рослини не слід. Кожен сорт пред'являє до складу грунту власні вимоги. Цей момент слід уточнити і врахувати, коли ви тільки починаєте вибирати сорти для посадки.

Розміщення саджанця – фото

Як бачите, саджанець хвойного рослини не потрібно сильно поглиблювати. Достатньо, щоб в підготовленої для нього ямі виявилася та частина, яку ми називаємо коренем

Найбільш прийнятний період для посадки з кінця квітня і по початок травня. В цей час саджанець ще не вступає в активну пору росту, а це значить, що він простіше перенесе пересадку і відчуватиме себе на новому місці добре.

В яму під саджанець потрібно помістити родючий грунт, після чого добре утрамбувати її і розташувати в ній рослина по корінь, не глибше. Після висадки хвойник потребує поливу. Потрібно ретельно стежити за тим, щоб грунт не пересихала.

Захист від морозу – фото

Не всі хвойні рослини проявляють морозостійкість. Є й справжні неженки, які звикли до вологого і теплого середземноморському клімату. Взимку їх потрібно поберегти.

Хвойні – НЕ вибагливі рослини, але вони теж потребують догляду. Спекотного літа їх потрібно вкривати від сонячних опіків, а в холодну зиму ті екземпляри, які не відносяться до морозостійких, слід вкривати.

Саджанці можуть бути із закритою кореневою системою і з відкритою. Якщо посадка йде навесні, а коріння відкриті, зверніть увагу на наявність білих свіжих пагонів. Така рослина готове до посадки.

Також пропонуємо вам ознайомитися з особливостями догляду за хвойними рослинами на відео:


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Як вибрати дерева і декоративні рослини для саду
 • Крупномери: види дерев і технологія посадки
 • Хвойні рослини як мистецтво створення присадибної ділянки
 • Створення живоплоту на дачній ділянці своїми руками
 • Хвойні рослини для саду
 • Сорти туї та їх використання в ландшафтному дизайні
 • Ялівець в ландшафтному дизайні
 • Декоративні чагарники та дерева
 • Блакитна ялина - екзотика, доступна кожному
 • Високогірні ділянки мого саду
 • Які рослини краще вибрати для живоплоту
 • Що посадити в альпінарії: вибираємо квіти і декоративні рослини для альпійської гірки
 • За зеленим парканом: як створити живопліт на дачі
 • Яку ялина вибрати для невеликої ділянки
 • Хости в ландшафтному дизайні ділянки: декоруємо тіньові ділянки саду
 • Підбір рослин для альпійської гірки: приклади сортів +
 • Особливості використання декоративних злаків в ландшафтному дизайні
 • Гравійний сад: технологія самостійного пристрою та озеленення
 • Декоративні кущі для живої огорожі
 • Вічнозелені рослини для живоплоту
 • Дизайн садової ділянки своїми руками
 • Як садити туї
 • » » Хвойні композиції в ландшафтному дизайні саду: підбір рослин + основи зонування