Як самостійно сконструювати окучник для мотоблока: розбір пари варіантів

Картопля – одна з найпопулярніших сільськогосподарських культур, яку вирощують не тільки у нас, але і в багатьох країнах Східної Європи. Протягом трьохсот річної історії вирощування картоплі створювалися агрономічні технології, за допомогою яких намагалися полегшити обробіток культури і підвищити її врожайність. Якщо в промислових масштабах вирощування картоплі сьогодні для підгортання рослин використовують трактори зі змінними насадками культиваторами, то на присадибних ділянках можна використовувати виготовлений окучник своїми руками для мотоблока.

Зміст

Різні моделі окучников

Окучник є другим за значимістю інструментом після плуга і лебідки. З його допомогою можна спочатку нарізати борозни для посадки, а в наслідок засипати їх з посадковим матеріалом.

Ряди картоплі після обробки окучником – фото

Проводячи окучник по міжряддях рівно висаджених рядів картоплі можна спостерігати, як крила інструменту досить швидко підсипають грунт в лунки з бульбами

У продажу можна зустріти кілька варіантів моделей цього інструменту.

Варіант # 1 – лістерний окучник

Це найпростіший тип інструменту, який має фіксовану ширину захвату. Конструкція являє собою два з'єднаних і трохи розставлених зафіксованих крила. Оскільки крила інструменту нерухомі, не можна регулювати ширину захвату, підлаштовуючи окучник під ширину міжрядь. Тому при роботі з таким інструментом міжряддя пристосовують до можливостей підгортальника, а не навпаки. Традиційно виробники випускають вироби з шириною захоплення 25-30 см, що також є далеко не найзручнішим варіантом, адже технологія вирощування картоплі передбачає ширину міжрядь в 50-60 см.

Конструкція лістерного підгортальника – фото

Такі інструменти призначені для роботи з мотокультиваторами, потужність яких не перевищує 3,5 к.с., а загальна маса агрегату становить 25-30 кг

Особливістю конструкції лістерних окучников є також наявність тонких стійок, які перешкоджають перевантаженні мотокультиватора при заглибленні підгортальника в шари щільної грунту.

Деякі моделі лістерних окучников мають обтічну форму, що є кращим, оскільки при роботі з таким інструментом менше вивертається і іссушівается грунт.

Варіант # 2 – вироби зі змінною шириною захвату

Такі інструменти більш зручні в роботі, оскільки обладнані регулювальним механізмом, за допомогою якого можна змінювати положення крил. Це дозволяє підлаштовувати інструмент під різну ширину міжрядь.

Окучник зі змінною шириною захвату – фото

Такі окучники призначені для роботи з більш потужними мотоблоками з двигуном від 4, 0 к.с. і більше, вага яких перевищує 30 кг

Істотним недоліком таких конструкцій є їх велика енергоємність. Причиною цьому служить те, що в процесі роботи крила інструменту відсувають грунт в сторону, частина якої після його проходження все ж осипається назад в борозну. В результаті спина і руки швидше втомлюються, і частина потужності двигуна витрачається на марну роботу. Але незважаючи на це вони є одними з найпопулярніших моделей серед більшості городників.

Варіант # 3 – дискові моделі

Конструктивне рішення дискового підгортальника – фото

Дискові окучники стоять на порядок дорожче своїх традиційних аналогів, а й ефективність роботи з такими інструментами в рази більше

Основними перевагами дискових окучников є:

 • Вдале поєднання мотоблока з самим інструментом. Використовуючи дисковий окучник, при зниженні швидкості мотокультиватора, зростає його потужність. Це не тільки підвищує ефективність культивування, але і позитивно позначається на роботі самого агрегату.
 • Зручність в експлуатації. Для роботи з таким інструментом потрібно докладати мінімум зусиль: він сам просуває себе вперед, не вимагаючи додаткового проштовхування ззаду.
 • Універсальність застосування. За допомогою цього інструменту підгортання можна робити як після посадки бульб, так і в період активного росту надземної частини культур.

Вибираючи серед розмаїття асортименту, перевагу бажано віддавати моделям, виготовленим з легованої сталі, обладнаним підшипниками кочення (а не втулками ковзання), з великим діаметром і товщиною дисків.

Варіант # 4 – окучники пропелерного типу

Виріб пропелерного типу – фото

Принцип дії інструменту полягає в роботі спеціальних пропелерів, під дією яких спочатку подрібнюється грунт і вичісуються сміттєві рослини, а вже після пухким грунтом підгортають грядки

Такі окучники призначені для облаштування мотоблоків і мотокультиваторів, які мають дві передні передачі. Це необхідно для того, щоб на другій передачі з підвищенням потужності до 180 об / хв., За допомогою інструменту можна не тільки рихлити, а й перекидати грунт в грядки з міжрядь.

Приклад самостійного виготовлення лістерного підгортальника

Як видно, окучники представляють собою досить прості конструкції. У тому, щоб зробити окучник своїми руками для мотоблока, немає нічого складного.

Схема розкрою основних елементів – фото

Для створення традиційного нерегульованого підгортальника необхідно по шаблону з металу товщиною 2 мм вирізати половинки вироби

Ці половинки слід зігнути до збігу радіусів, а потім зварити за 2-3 проходу. Зварні шви слід обробити болгаркою і при необхідності вибірково підварити і повторно зачистити. В результаті повинен вийти ідеальний рівний шар металу.

Схема розкрою крил підгортальника – фото

Крила інструменту також вирізаються з металу товщиною 2 мм і з'єднуються за таким же принципом

Лістерний окучник в зібраному вигляді – фото

В результаті повинна вийти ось така конструкція. Для наочності вказана товщина елементів і всі розміри основи інструменту

Проста модель дискового підгортальника до мотоблока

Для виготовлення інструменту необхідно підібрати тип крил. Диски, або лемеші відвали, являють собою сталеві листи товщиною 1,5-2 мм, що мають відігнуті нижні кромки.

Важлива умова: диски повинні бути строго симетричні. Інакше конструкцію буде «вести» в сторону, що буде значно ускладнювати роботу.

При облаштуванні конструкції можна використовувати лемеші, зняті з відслужив свій термін сівалки.

Схема виготовлення дисків – фото

Лемеші встановлюють під кутом, витримуючи відстань між нижніми точками, відповідне ширині колісної колії, рівну ширині міжрядь

З'єднують елементи між собою, використовуючи з'єднання під болт або за допомогою зварювання. Самі диски з'єднують за допомогою регульованих перехідників. Крім дисків, основними елементами інструменту виступають: Т-подібний поводок, гвинтові талрепи і стійки. Талрепи необхідні для регулювання уздовж вертикальної осі повороту дисків. До мотоблока інструмент кріплять за допомогою балки з крилами.

При виготовленні і збірці деталей на основі креслення важливо передбачити співвідношення розмірів і конструкцію кріплення. Можливо два варіанти виготовлення інструменту: з фіксованою або змінною шириною захвату крил. При другому способі облаштування відстань між дисками можна буде змінювати шляхом симетричної перестановки стійок.

Схема основних елементів конструкції – фото

Основні елементи збирання: 1 – оброблюваний ряд, 2 – диск, 3 – кулак, 4 – Т-подібний кронштейн, 5 – стійка, 6 – сталевий скребок, 7 – балка моста, 8 – стопорний болт, 9 – рукоятка-гряділь

Для полегшення роботи з інструментом потрібно передбачити облаштування підшипників ковзання. Встановивши підшипники, а не втулки ковзання, можна підвищити надійність виробу.

В процесі складання конструкції для кріплення інструмента до мотоблока задіють кронштейн зчіпки без гряділя. Для цього до кронштейну прикріплюють за допомогою стопора і болтів з плоскими шайбами ??поводок підгортальника. Стопор вставляють всередину квадратної труби і щільно притискають до її зовнішньої поверхні.

Кріплення інструменту до мотоблока – фото

Сам кронштейн зчіпки за допомогою болтів повертають, а поводок розміщують уздовж поздовжньої осі мотоблока

Агрегат готовий до роботи. Працюючи на першій передачі, за рахунок зниження поступальної швидкості можна збільшити тягу мотоблока. Якщо в процесі підгортання колеса пробуксовують, їх необхідно спарити.

Статті за темою
 • Який мотоблок краще вибрати? Вивчаємо фірми і характеристики
 • Як зробити причіп до мотоблока своїми руками?
 • Варіанти цікавих саморобок з мотоблока
 • Чудо-лопата і диво-культиватор - ваші помічники в саду!
 • Як вибрати хорошу бензопилу для дачі?
 • Відвали для прибирання снігу: різновиди та створення своїми руками
 • Якісний інструмент від компанії «Вікселя»
 • Як вибрати кращий мотокультиватор для дачі: порівнюємо електричні та бензинові моделі
 • Мотоблок для городу: що може такий агрегат + підбір моделі за потужністю
 • Як модернізувати мотоблок в снегоуборщик: різні варіанти переробок
 • Як вибрати хороший електричний лобзик, щоб потім не шкодувати?
 • Робимо снегоуборщик своїми руками: розбір 3-х кращих саморобних конструкцій
 • Робимо причіп для мотоблока: 4 варіанти виготовлення своїми руками
 • Робимо мотоблок своїми руками на прикладі конструкції від Валентина Архипова
 • Адаптер для мотоблока: як спорудити гарну візок з сидінням своїми руками?
 • Прибирання території від снігу: порівняльний огляд снігоприбирального інвентарю
 • Що краще бензопила або електропила: порівняльний огляд агрегатів
 • Садовий подрібнювач з дискових пил: приклад збірки агрегату своїми руками
 • Інструменти для обрізки дерев. Сучкорези садові механічні Гардена. У чому особливості цього садового інструменту
 • Культиватор електричний. Як вибрати мотоблок для дачі
 • Культиватор Viking HB 685
 • Вибираємо кращий культиватор для дачі

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » Як самостійно сконструювати окучник для мотоблока: розбір пари варіантів