Робимо вертикальні грядки: розбір 3-х кращих способів пристрою

Коли на ділянці землі замало, а хочеться власних овочів і зелені, господині задіють третій вимір – висоту. Її параметри не обмежені, і можна створювати хоч п'ятиповерхові конструкції для вирощування городніх культур. Саме через дефіцит землі розумна людина колись винайшов вертикальні грядки. Правда, спочатку вони були розраховані виключно на квіти і використовувалися городянами на балконах і лоджіях. Але ідею швидко підхопили кмітливі дачники, розібравшись, що в таких конструкціях можуть рости і овочі. До того ж, незвичайний вид грядок надає ландшафту пікантність, привертає увагу сусідів і проходять повз людей. Спробуємо розібратися, якими способами можна швидко і просто створити вертикальну грядку, і які культури уживаються в подібних умовах.

Зміст

Особливості догляду за рослинами в вертикальних грядках

Створити вертикальні грядки своїми руками нескладно, але ви повинні розуміти, які умови чекають рослини в подібних конструкціях.

Позитивні моменти:

 • Для господарок вертикальні конструкції – прекрасний спосіб розвантажити руки і спину, бо в ємностях не зростатимуть бур'яни (їм просто там не вистачить місця).
 • Через відсутність контакту з землею рослини будуть рідше хворіти грибковими інфекціями, а значить, і обробок хімікатами знадобиться менше.
 • В період заморозків або урагани багато вертикальні грядки можна перенести на час в госпбудівлі, тим самим зберігши майбутній урожай.
 • За допомогою контейнерів можна задекорувати негарний паркан або стіну сараю, тим самим поліпшивши естетику ділянки.
 • Економія місця: якщо перенести частину городу на вертикальні грядки, то залишиться місце для облаштування зони відпочинку або квітників.

Недоліки вертикального городу:

 • В ємностях коренева система рослин обмежена в харчуванні, так як там міститься невеликий об'єм грунту. Тому підгодівлі при такому способі вирощування проводять частіше.
 • Земля швидше пересихає, тому поливають рослини часто, а якщо на дачі бувають тільки у вихідні, то створюють систему крапельного поливу. Рекомендується грунт розбавляти гідрогелем, який зберігає вологу довше, ніж грунт.
 • Багаторічні культури при такому способі вирощування можуть вимерзнути в суворі зими. Тому створюють мобільні конструкції, щоб заховати грядку на зиму в госпбудівлі.
Вертикальна грядка з колод – фото

Доглядаючи за вертикальної грядкою, господаркам не треба виполювати бур'яни і боротися з шкідниками, тому що через відсутність контакту з грунтом їх стає набагато менше

Вертикальна грядка з пакетів – фото

Чим темніше матеріал контейнерів для вертикальної грядки, тим швидше він висихає під променями сонця, а значить, потрібні часті поливи

Варіанти створення вертикальних грядок для різних культур

За час існування ідеї вертикальних грядок дачники винайшли масу цікавих конструкцій, багато з яких вимагають найпростіших витратних матеріалів.

Спосіб # 1 – вирощування в контейнерах

Найбільш доступний для дачників спосіб – фіксація на опорі контейнерів. Їх купують готовими в магазинах або роблять з дощок. А можна і зовсім назбирати для створення вертикальних грядок порожніх пластикових пляшок і робити ємності з них. Якщо використовують пляшки, то закривають шийку пробкою, а зверху вирізають овальний отвір приблизно 5 см в довжину, прибивають ємності в художньому порядку до стіни або забору, заповнюють грунтом і висаджують розсаду.

Всі варіанти з ємностями не передбачають крапельного поливу, тому додавання в грунт гідрогелю – обов'язкова умова комфортного життя для рослин.

Вертикальна грядка зі старого комода – фото

Старий комод може стати відмінним контейнером, якщо витягнути його шуфлядкі на різний рівень, а біле забарвлення знизить нагрівання деревини

Спосіб # 2 – вертикально-поставлені труби

При створенні вертикальних грядок для вирощування полуниці найчастіше споруджують конструкцію з бочок або пластикових труб, яка протримається кілька сезонів. Розглянемо, як створюється подібне «гуртожиток» для полуниці.

Конструкція для вирощування полуниці – фото

При створенні вертикальної грядки для полуниці важливо продумати крапельний полив, тому що в період дозрівання ягоди вимагають багато вологи

Хід проведення робіт:

 1. Для створення однієї вертикальної конструкції знадобиться дві пластикових труби однакової довжини і різного діаметру. Одна – тонка, для створення краплинного поливу, друга – найтовстіша, яку тільки знайдете.
 2. У тонкій трубі за допомогою дрилі насверливаем багато дірок, через які вода буде надходити в грунт. Нижню частину (приблизно 10 см) залишаємо цілою.
 3. У товстій трубі розмічаємо в шаховому порядку майбутні отвори для розсади. Зазвичай їх розташовують в три ряди: центральний і два бокових (задня стінка буде прикріплюватися до опори). Знизу (10 см) дірок робити не треба.
 4. Насверливаем отвори, використовуючи дриль з насадкою і долото. Діаметр кожного – близько 5 см (з урахуванням товщини труби).
 5. Знизу ставимо на широку трубу заглушку і прикріплюємо заготовку до опори (забору, стінці, сітці та ін.).
 6. Тонку трубу для захисту від попадання грунту обертаємо мішковиною або нетканим матеріалом і перемотувати шпагатом.
 7. Нижній кінець труби замотуємо скотчем або гумою, щоб вода не йшла з конструкції.
 8. Вставляємо тонку трубу в товсту, притримуємо, щоб внутрішня стояла точно по центру, і засипаємо внутрішній простір до перших отворів гравієм або керамзитом.
 9. Готовий або зроблений своїми руками грунт перемішуємо з гідрогелем і роздробленим пінопластом. Пінопластові кульки не дадуть грунті утрамбовуватися і будуть забезпечувати вільний доступ повітря.
 10. Висаджуємо підготовлену розсаду, коріння якої бажано вмочити в глиняно-гнойову бовтанку, щоб краще тримали вологу.
 11. Заповнюємо внутрішню трубу водою.

В умовах північних районів можна робити подібні грядки в формі окремо розташованих стійок, з'єднуючи по три-чотири труби в один каркас. Тоді на зиму ви зможете прибирати грядку в сарай, щоб не підморожувати коріння.

Переносна грядка з труб – фото

Змонтувавши таку вертикальну грядку з пластикових труб, закріплених будиночком, ви завжди зможете перенести конструкцію в інше місце або заховати на зиму

Спосіб # 3 – кишеньковий город

Вельми вигідною ідеєю є створення кишенькового городу, тобто вертикальної грядки, що нагадує шматок тканини з безліччю кишень. Цю технологію винайшли агрономи і продемонстрували її на одній з виставок. Матеріалом для створення кишень є тонкий фольгізірованний утеплювач. За рахунок блискучої поверхні він відбиває сонячні промені і не перегріває грунт, а в холодні дні полістирольна прошарок буде додатково утримувати тепло, зігріваючи коріння. Такі вертикальні грядки підходять для огірків, квасолі, зелені і тієї ж полуниці.

Технологія створення « кишенькового городу # 187 ;:

 1. Купуємо утеплювач подвійний довжини. Тобто, якщо ви хочете створити грядку в 2 метра висотою, то потрібно брати 4 метра матеріалу.
 2. Складаємо утеплювач навпіл і прострочуємо горизонтальну лінію на відстані 5-7 см від верху. Ця кулиска знадобиться, щоб підвісити грядку.
 3. Далі застрочують всі краї і низ утеплювача, створюючи щось на зразок мішка. Верхні 5-7 см по краях застрочують не треба.
 4. Розкреслюють поверхню на прямокутники, з яких будемо створювати кишені. Бажано, на метр утеплювача робити не більше 3 кишень, щоб в них поміщалося побільше грунту.
 5. Прострочуємо всю розмітку.
 6. У кожному получившемся прямокутнику прорізаємо вгорі отвір, залишаючи від шва 3-4 см. Бажано вирізувати не по прямій, а півколом, щоб вийшов зверху своєрідний клапан. По ньому при поливі буде стікати в кишеню вода.
 7. Коли всі кишені прорізані, підвішуємо грядку на опору. Для цього вставляємо в верхню кулиску пластикову трубку зі шпагатом всередині.
 8. Зовні шпагат зазиваємо на вузол, зробивши петлю. Підвішуємо за неї до опори всю конструкцію.
 9. Кожен кишеню набиваємо поживним грунтом, перемішаним з гідрогелем.
 10. Проливаємо грунт водою і висаджуємо насіння або розсаду.
Вертикальна грядка з тканини – фото

Мобільність тканинної грядки дозволяє розташувати її на будь опорі, навіть при вході у власну дачу, фіксуючи до дверей за допомогою декількох гачків

Кишенькова грядка – фото

Кишені в грядці з утеплювача не повинні бути занадто маленькими, інакше рослини будуть відчувати нестачу харчування і швидко пересихати

Грядка з утеплювача – фото

В фольгізірованних кишеньках відмінно ростуть не тільки огірки і полуниця, а й кімнатні квіти, які влітку можна виносити на вулицю

Якщо вчасно поливати вертикальні грядки, то можна домогтися не тільки гарного врожаю, а й пишної рослинності, яка стане прикрасою вашого ділянки.

Статті за темою
 • Декоративне оформлення саду та городу
 • Як красиво зробити і правильно розташувати грядки на городі?
 • Високі грядки для вашого городу
 • Як організувати крапельний полив на дачі: майструємо систему крапельного зрошення своїми руками
 • Як стильно оформити французькі грядки на російський манер
 • Як зробити грядки за методом Міттлайдера: американський спосіб на російський манер
 • Як зробити красиві грядки на своєму городі: добірка оригінальних ідей
 • Як виростити редиску на дачі по-швидкому
 • Як підв'язувати огірки
 • Коли прибирати ріпчаста цибуля з грядки
 • Посадка полуниці під покривний матеріал
 • Посадка полуниці восени
 • Як садити полуницю
 • Як правильно доглядати за полуницею
 • Як посадити полуницю на плівку
 • Як підготувати грядку під полуницю
 • Вертикальні грядки для полуниці
 • Ландшафтний дизайн дачної ділянки своїми руками
 • Оформлення грядок на дачі
 • Красивий город на дачі
 • Вертикальні грядки своїми руками з пластикових пляшок, труб, горщиків
 • Крапельний полив на дачі

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » Робимо вертикальні грядки: розбір 3-х кращих способів пристрою