Огляд комплексу садових робіт, які необхідно проводити в березні місяці

Весняних днів з нетерпінням чекають і дачники, і їхні сади, щоб дати старт нового сезону. Але найчастіше перший місяць весни лише на календарі демонструє зміну пори року. В реальності продовжують смажити морози, лежать снігові замети, і начебто в саду поки робити нічого. Насправді, вже в березні відчувається наближення тепла, подовжується день, і дерева потихеньку починають виходити з періоду сплячки. Тому деякі роботи в березні в саду все ж проводять. Їх не так багато, як буде в травні, але врожайність плодових дерев і рясне цвітіння декоративних чагарників в чому залежать від березневого догляду.

Зміст

Як використовувати сніг з вигодою?

В помірному кліматі практично до половини березня в садах лежить сніг. Але через денних відлиг, він стає пухким, намоклі і обважнілим. Якщо гілки дерев і кущів (особливо молодих!) Покриті розкішними шапками, озброюйтеся гостроверхій довгою палицею і стряхивайте їх. Велика вага налиплого снігу може запросто поламати гілки, адже вони ще не набули еластичності і залишаються крихкими, намерзлий.

Сніг в саду – фото

Сніг на газоні і під деревами притоптують не варто, інакше він занадто уплотнит вологий грунт і перекриє доступ кисню до коренів

В низинних місцях, де прокладений дренаж, теж прибирають сніг і прочищають водоприймальні канавки. Зайва вогкість тут ні до чого, тому її можна зменшити, заздалегідь очистивши землю.

Разом з тим, весь наявний на землі сніг потрібно використовувати з вигодою. Зніміть лопатою сніговий пласт з грядок, щоб ті швидше прогрівається, і покладіть у приствольних колах дерев. Він призупинить швидке відтавання коренів, яке в березні досить небезпечно. Темна грунт прогрівається швидко, і рух соку може початися до того, як пройдуть нічні заморозки. А живі, розбуджені гілки дуже чутливі до мінусових температур і швидко підмерзають. При великому обсязі снігу, розділіть його між деревами, малиною і грядками з полуницею.

Пухкий сніг – фото

Пухкий водянистий сніг вночі перетворюється на щільну кірку льоду, яку потрібно проколоти в багатьох місцях садовими вилами, щоб швидше відтавала

Якщо ви десь присипали живці, гілочки для щеплення, то накидайте на них снігу, а зверху посипте тирсою. Ті будуть відбивати сонячні промені і сповільнять танення снігової «шуби». Хто не встиг заготовити живців з осені, може нарізати їх зараз, за ??умови, що цього року зима була не надто морозної (не нижче -25 °). Їх ховають в той же сніговий бурт з шапкою тирси зверху.

На ділянках з сильним ухилом варто створити зі снігу горизонтальні вали. Вони будуть затримувати сніг при таненні, і земля отримає більше вологи. А ось укриті на зиму кущі троянд, рододендрони, гортензії та інші теплолюбні культури з приходом теплих днів треба злегка відкрити, давши доступ повітрю до коріння. В цьому випадку ви уникнете утворення цвілі, яка любить затишні містечка з підвищеною вологістю.

Провітрювання – фото

Днем під плівкою укритих троянд утворюється пара, до ночі осідає на рослинах конденсатом. Щоб уникнути грибка, відкрийте плівку з двох сторін

Комплекс заходів з попередження опіків у дерев

Так як в березні ще нерідко спостерігаються скачки температури від мінусових вночі до + 10-12 ° вдень, кора не може швидко перебудовуватися на подібний режим. У підсумку під сонячними променями стовбури і гілки отримують опіки, а вночі – морозобоїни. Щоб уберегти сад від ушкоджень, саме на початку березня (а не перед Великоднем!) Проводять весняну побілку дерев. Можна купувати вапно і гасити в окропі, а можна і спеціальну фарбу. Білять в безвітряний день при плюсовій температурі на вулиці.

Побілка в березні – фото

Тонка кора молодих дерев особливо страждає від перепадів нічних і денних температур, тому їх бажано побілити якомога раніше

Крім стовбурів, дуже чутлива до березневого сонця иглица хвойних декоративних чагарників. Вони стійко перенесуть морози в -40 °, але під палючим сонцем ніжні верхні гілочки моментально згорять. Тому в перших числах березня рідкісні хвойники (туї, ялівці та ін.), А з вічнозелених – самшити треба вкрити нетканим матеріалом або обмотати газетами і зав'язати.

Планова обрізка і лікування саду

За зиму деякі дерева могли отримати ушкодження у вигляді морозобоін, підмерзлих гілочок, потрісканої кори. До початку сокоруху треба обробити і залікувати рани, а все, що вимерзло, – обрізати.

Рани зачищають ножиком до появи здорової деревини, промазують мідним купоросом (на літр води 10 грам) і заліплюють садовим варом. Якщо знайдете у продажу розчин бурштинової кислоти, то він прискорює загоєння. Цим складом змазують зрізані місця ствола, а потім проводять решту обробку.

Обрізка дерев – фото

Щоб перевірити, які гілочки підмерзли за зиму, досить зрізати верхівки і подивитися на деревину. Якщо вони світлі, значить, жива, якщо побуріла – зрізайте більше.

У березні саме час провести весняну обрізку, щоб видалити підморожені або неправильно ростуть гілки. При цьому неодмінно потрібно дочекатися стабільних температур вище нуля.

Які гілки обрізають:

 • скорочення;
 • надламані;
 • недорозвинені;
 • підморожені і з вигляду – почорнілі;
 • ростуть усередину крони;
 • які перехрещуються і чіпляють інші.

Намагайтеся зрізати, щоб не залишався пеньок. Місце спила промажьте садовим варом.

Плодоносні кущі зазвичай формують восени, тому в березні тільки коректують те, що залишилося непоміченим. Зрізають отплодоносившие гілки малини, старі стовбури смородини та агрусу. Верхівки молодих гілочок малини вкорочують на 10 см, щоб ягоди були більші.

Декоративні кущі теж підрізають з урахуванням вимерзлих за зиму гілок. Якщо восени ви не встигли підстригти форзицию, бузок, жасмин і інші рослини, які починають цвісти рано, то їх краще не чіпайте. Інакше кущ буде погано цвісти. Якщо ж вони злегка підмерзли, то укорачивайте рівно до того місця, де починається жива тканина. При обрізці будь-яких рослин відходи відразу спалюють або дроблять і закладають в компостну яму.

Боротьба зі шкідниками – готуємося заздалегідь

Як тільки починається подтаіваніе снігу, миші залишають нори і переходять в льохи і підвали. Щоб знищити гризунів, розкладають в затишних містечках саду протравлене зерно або використовують інші приманки.

Всілякі дрібні шкідники, зимуючі в корі дерев, знищують хімічним і фізичним способами. Для цього на кожен стовбур надягають спеціальний ловчий пояс.

Ловчий пояс – фото

Якщо на зиму стовбури великих дерев були укриті руберойдом для захисту від морозу, то в березні їх знімають і міняють на ловчі пояси

Після відновлення на вулиці стабільних температур (більше 5 °) проводять обприскування всього саду інсектицидами. Одночасно з цим в розчин можна додати препарати для профілактики хвороб дерев, приміром, бордоскую рідина.

Для низькорослих чагарників застосовують не хімікати, а обробку гарячою водою. Агрус, смородину обливають з лійки, намагаючись потрапити на кожну гілочку. Температура рідини – 70 °. Для грядок з полуницею достатньо 60-градусного душа.

Роботи в другій половині березня

Після того як остаточно зійде сніг, у деяких багаторічників і кущів може оголитися верхня частина кореневої системи. Її просто випре із землі при русі вологи. Щоб зберегти рослина здоровим, все випирають корінці треба замульчувати торфом або перегноєм. Але спочатку рослина «підсаджують», тобто намагаються повернути на колишнє місце в грунті, акуратно придавивши грунт, щоб коріння осіли нижче.

Відталий газон теж вимагає турботи. Треба згребти налетів за зиму сміття. Тільки використовуйте для цього легкі віялові граблі, що не заглиблюються в землю. Інакше можна витягнути з вологого грунту чимало травинок. Якщо з'явилися лисини, підсійте ці місця. Несподіваний морозець тільки загартує насіння, і вони зійдуть дружніше.

До середині березня бажано розвісити будиночки для птахів, якщо ви хочете залучити пернатих для охорони своїх володінь від шкідників. Двох шпаківень достатньо для обслуговування саду в 10 соток.

Будиночки для птахів – фото

Пара шпаків позбавить ділянку від більшості гусениць і шкідників дерев, тому не полінуйтеся взимку збити шпаківню, щоб на початку березня повісити його в саду

В кінці місяця після відтавання грунту проводять підживлення азотними добривами. Вони стимулюють швидке зростання молодих пагонів і листя.

Виноград і троянди наприкінці березня можна звільняти від зимового укриття, за умови, що мороз остаточно покинув ваші володіння.

Роботи в саду – фото

Як тільки сніг остаточно піде з саду і злегка потеплішає, можна піднімати на шпалери виноград, троянди, малину, ожину

Як бачите, в березні садівникам нудьгувати не доводиться. А якщо врахувати, що цього місяця починають сіяти насіння, пікірувати розсаду, то клопоту у господарів буде повний рот.

Статті за темою
 • Правила обрізки смородини
 • Як підготувати сад до зими
 • Весняні роботи в саду і городі
 • Роботи в саду і городі у вересні
 • Догляд за деревами і чагарниками
 • Підготовка туї до зими - укриття і правильний догляд
 • Підготовка троянд до зими - укриття і правильний догляд
 • План осінніх робіт в саду для дбайливих дачників
 • Догляд за трояндами восени: як готувати кущі до зимівлі у вересні та жовтні?
 • Зимові роботи в саду: наводимо порядок на засніженій території
 • Весняні роботи на дачі: огляд комплексу заходів з догляду за садом
 • Як укрити троянди на зиму - все про порятунок королеви квітів від морозів
 • Місячний календар для городників на березень 2015
 • Як виростити редиску на дачі по-швидкому
 • Осінні роботи на дачі
 • Як доглядати за полуницею
 • Догляд за трояндами в саду восени
 • Як укрити троянди на зиму
 • Осінній догляд за садом
 • Коли обрізати смородину
 • Укриття троянд на зиму
 • Осінні роботи в квітнику

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » Огляд комплексу садових робіт, які необхідно проводити в березні місяці