Особливості посадки та вирощування овочів у відкритому грунті

Настає час посадки овочевих культур, для яких, як правило, відводяться родючі, рівні і добре освітлені ділянки.

Адже отримання максимального та якісного врожаю при вирощуванні овочів у відкритому грунті є основним завданням кожного городника.

Тому постарайтеся на своїй дачі або городі знайти для кожної культури найбільш сприятливе місце розташування, а для посадки вибрати найбільш оптимальні сорту.

Грунт

Майте на увазі, що петрушка, кріп, щавель, салат, моркву і редис воліють легкі супіщані і суглинисті, добре удобрені, ґрунту, а для капусти найкраще підходять середньотяжкі з високим вмістом гумусу.

Перець, буряк, редька, часник і цибулю прекрасно себе почувають на суглинках. Горох і бобові культури практично ростуть на всіх грунтах, а ось кавуни, баклажани, дині, гарбуза, томати, кабачки, огірки тільки на найбільш родючих ділянках.

Підготовка та вибір насіння

Насіння необхідно в першу чергу піддати прогріванню, яке сприяє появі дружних і швидких сходів, що в підсумку призводить до значного збільшення врожаю.

Після цього проводимо знезараження, яке дає рослинам швидше розвиватися, не хворіти, плоди в результаті виходять більшими.

Для створення захисно-живильної оболонки знезаражених насіння, надання їм круглої або овальної форми і збільшення їх розміру (наприклад, моркву і петрушку до 2-3 мм, цибулю і буряк - 4-5) застосовують спосіб дражирування, що полягає в обволіканню поживною сумішшю насіння.

Все частіше останнім часом стали використовувати новий ефективний прийом передпосівної обробки насіння - барботірованіе, для цього насіння поміщають в воду на 8-48 годин, в залежності від застосовуваної культури, насичується повітрям або киснем. Це також ефективно знезаражує насіння, збільшує їх схожість, забезпечує дружне проростання і прискорює дозрівання.

Розглянемо тепер перевірені і прекрасно себе зарекомендували насіння овочів, які досі користуються любов'ю у населення.

1. ранньостиглих сортів для відкритого вирощування помідорів є: Алпатьєва, Білий налив, Грунтовий грибовский, Москвич, Сибірський скоростиглий, Сонячний.

З нових сортів добре себе зарекомендували - Гурман (100-110 діб від сходів до плодоношення), Гулівер (80-85), Дворик (76-87), Здоровань (90-92 дні).

2. Найкращі сорти моркви - Вітамінна, Лосіноостровская, Нантська, Незрівнянна, Рогнеда, Шантене.

3. Буряк - Бордо, двусемянние, Єгипетська плоска, одноростковою, Холодостійка.

4. При відкритому вирощуванні огірків найкращими сортами вважаються: Алтайський ранній, Водолій, Вязниковский, Витончений, Харківський, Нежинка, Муромський і гібриди - Криниця, Родничок, Радгоспний, ВІР, Новосибірський, Квітневий.

5. При вирощуванні капусти застосовують такі сорти:

 • - ранньостиглі (час від появи сходів до збирання становить 90-115 діб) - Номер перший, Червнева, Скороспелая-
 • - середньостиглі (125-135) - Білоруська, Надія, Слава-
 • - cреднепоздніе (135-150) - Завірюха, Подарунок, Русіновка-
 • - і, нарешті, пізньостиглі (більше 150 днів) - Амагер, Зимівля, Харківська зимова.

6. Кабачки - Грибовський, Зебра, Цукеша.

7. Редис - Спека, Зоря, Квант, Червоний велетень, Рубін.

8. При посадці перцю у відкритий грунт вибираємо такі сорти - Зорьку, Оріон, Каліфорнійське чудо, Товстун, Ніжність, Йову, Зірку Сходу, Самсон.

9. Баклажани - Алмаз, Чорний діамант, Зелененький, Кулястий, Смуглянка, Бурулька.

Посадка

Місяць квітень - це період масового посіву ранніх холодостійких культур в незахищений грунт, для цього необхідно заздалегідь підготувати ділянку. В кінці місяця можна вже посіяти редис, морква, зелень, цибулю-чорнушки, посадити розсаду ранньої капусти у відкритий грунт і не забути про насіння гороху і бобів. На ділянках, де досить прогрілася грунт, починають посадку пророщеного картоплі.

Розсаду капусти висаджувати бажано в похмурі прохолодні дні, а якщо сонячна, спекотна погода, то краще ввечері:

 • - ранню (з 25 квітня по 5 травня) з відстанню в міжряддя - 40-45, а в ряду - 20-25 см-
 • - пізню - 10-20 травня, останній термін висаджування - 1 червня. Ряди розташовують через 55-60, а в ряду розсаду - 30-35 см.

Розсаду садимо до перших справжніх листочків. Рослини, для якнайшвидшого вкорінення, необхідно перші 6 днів обприскувати водою з лійки.

У травні починаємо висадку розсади огірків і томатів на постійне місце з укриттям, в цей же час приступаємо до посадки цибулі-сіянки. З 15-20 травня виробляємо посадку огірків у відкритий грунт, а також гарбуз, патисони, кабачки сухим насінням, якщо використовуємо пророщені, то після 25-30 травня. З 15 по 25 травня висаджуємо пізню білокачанну капусту.

Насіння огірків висаджують у добре прогрівшись грунт (12-13С, на глибину приблизно 10-12 см), при температурі повітря 15-20С. Насіннєвий матеріал кількох сортів огірків 2-3-річного роки зберігання, висаджений на грядку, дає більш високий і ранній урожай, тому що в ньому переважає значний відсоток жіночих квітів.

Схеми посадки різні, але найбільш поширений - це рядовий посів по поверхні, з пристроєм міжрядь в 70-100 і розміщенням рослин через 10-25 в ряду із заглибленням у землю на 1,5-2 см.

У червні своєчасно приступають до посадки томатів у відкритий грунт, а також баклажанів і перцю. З висаджуванням розсади не варто затягувати, але й не треба поспішати, так як до 10 червня ще можливі легкі нічні заморозки і похолодання.

При висадці якісна розсада перцю має від 6 до 12 справжніх листочків і стебло 20-35 см заввишки, що знаходиться в стадії бутонізації. Саджанці садять без заглиблення, до перших справжніх листків, дотримуючись відстань між рядами 50 і саджанцями - 30-40см.

Розсада помідорів повинна бути не переросла, 50-55-денної. Садять її вертикально, із заглибленням у грунт на ту висоту, на якій вона перебувала у посадкової ємності. Посадку проводять у два ряди, міжряддя роблять через 45-50, а між рослинами - 35-45 см. Відразу ж забивають кілочки для подальших їх підв'язок. Щоб розсада краще прижилася, після посадки її не поливають десять днів.

Агротехніка вирощування і догляд

Своєчасний догляд полягає в проріджування, ретельної прополюванні бур'янів, підгодівлі, поливах, розпушування і мульчування (після поливу або дощу), захисту від хвороб і шкідників.

На огірках періодично, поки не зімкнеться міжряддя, проводять прополку. Полив рослин роблять ввечері (бажано до 18 годин) теплою водою. Після появи на огірках третього справжнього листочка (через два тижні) починають підгодовувати органічними добривами або мінеральними, бажано поєднувати їх з поливом.

У відкритому грунті при вирощуванні перцю необхідно на головному стеблі регулярно видаляти отплодоносившие або порожні пагони, всі зав'язі і пасинки до першого розгалуження. Догляд за розсадою полягає в частому, але не рясного поливу (краще вранці під корінь) і своєчасних підгодівлі. Першу і наступні регулярні підгодівлі проводять кожні 10-14 діб.

Землю після поливу потрібно обов'язково порихліть. При нестачі вологи в грунті відбувається зменшення висоти кущів, розмірів листя і плодів, знижується урожай. Рослини прямостоячі з здеревілими стовбурами, але під вагою плодів можуть поламатися, тому, у міру необхідності, стебла бажано підв'язувати до кілочків.

Догляд за томатами полягає у формуванні рослин максимум в три стебла, видаленні пасинок і прищипці верхньої квіткової кисті. Це дозволяє поживним речовинам йти на формування і налив плодів, що призводить до їх збільшення і більш раннього дозрівання.

Сформований кущ повинен мати плодових 5-6 кистей і близько 35 листків. Поливають щотижня рясно з обов'язковим мульчуванням грядки, за час вегетації дають чотири підживлення.

Після висадки капусти на постійне місце, протягом 2-х тижнів її ретельно поливають вранці або ввечері, а потім один раз на тиждень, з обов'язковим розпушуванням землі навколо рослини. Бажано після посадки, по закінченні 20 днів, а потім через 8-10, проводити підгортання.

Ось такі рекомендації і побажання при вирощуванні овочевих культур в незахищеному відкритому грунті. Якщо добре за ними доглядати, то й віддача буде у вигляді відмінного врожаю.

Статті за темою
 • Сівозміна овочевих культур: що, після чого садити в городі?
 • Коли і як садити огірки на дачі?
 • Морква - вирощування смачного коренеплоду на дачі
 • Коли садити розсаду перцю, помідорів та інших овочевих культур
 • Смачна буряк з грядки - як і коли садити буряки?
 • Календар садівника-городника на 2014 рік
 • Терміни посіву насіння на розсаду
 • Посадочні дні в травні 2015
 • Місячний календар посадок на Квітень
 • Місячний календар городника на червень 2015
 • Місячний календар для городників на березень 2015
 • Коли садити помідори на розсаду
 • Як правильно посадити перець
 • Вирощування розсади перцю солодкого
 • Сорти огірків для теплиці
 • Коли посадити і як виростити баклажани
 • Як садити капусту брокколі
 • Загальна агротехніка помідорів
 • Вирощування томатів у теплиці
 • Як виростити братки
 • Що садять в січні на розсаду. Практичні поради початківцям городникам
 • Посадочні дні в лютому 2015

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » Особливості посадки та вирощування овочів у відкритому грунті