Мотопомпи для води: поради щодо вибору + покрокова інструкція з експлуатації доступною мовою

Фото - мотопомпи для водиПерші згадки про штучне спорудження для добування води відносять до ІІІ тисячоліття до нашої ери. Це був найпростіший механізм для транспортування води: водопідіймальне колесо, черпаковая машина. Винаходи Ктесибия, Архімедів гвинт продовжили історію появи перших насосів. Прогрес подарував людству досконалі пристрої для подачі і перекачування рідини - це мотопомпи для води.

Зміст

Їх призначення - відкачування води з колодязів, водойм, басейнів, полив присадибних ділянок, прибирання рідини при прориві каналізації. Активно використовуються ці прилади й під час весняного паводку житлово-комунальними і дорожніми службами. Пристрої комплектуються газовими, дизельними або бензиновими двигунами.

Відео-огляд популярних моделей побутових насосів та мотопомп для води ^

Переваги мобільних пристроїв ^

Завдяки невеликій вазі і розміру мотопомпу можна класифікувати як мобільний інструмент. Це довговічний інвентар, ресурс двигуна якого коливається до 5 000 годин. Помпи невибагливі в обслуговуванні і потребують лише в мінімальному догляді.

Діапазон використання - всі процеси, починаючи від зрошення земельних ділянок, подачі великих обсягів води для ліквідації пожеж, відкачування з колодязів і закінчуючи викачуванням вод, замутнених піском, мулом. Невелика мотопомпа для дачі автономна в роботі, проста і зручна в експлуатації, полегшує працю людей. Робота з нею не вимагає особливої підготовки, достатньо просто мати уявлення про двигуні внутрішнього згоряння і деякі навички роботи з технікою.

Агрегат має компактні розміри. Його зручно транспортувати і переносити з демонтованими рукавами нагнітання і всмоктування. Для зберігання приладу не потрібно великого приміщення або спеціальних умов.

Класифікація мотопомп залежно від цілей і умов експлуатації ^

Сучасні прилади для відкачування води можна розділити на кілька підвидів:

 • для робіт зі слабо забрудненої і чистою водою;
 • для робіт зі слабо забрудненої і чистою водою (висока продуктивність);
 • для робіт з сильнозабрудненого водою і густою рідиною.

Помпи для чистої води ^

Агрегати першого підвиду оснащуються двотактними двигунами. Вони мають малу продуктивність - близько 6-7 метрів кубічних води за годину. Також мотопомпи для чистої води відрізняються здатністю пропускати через насос тверді предмети не більше 5 мм у діаметрі. Невелику вагу та габаритні розміри дозволяють досить легко переміщати їх навіть в рюкзаку. Найчастіше вони оснащуються двотактними двигунами. Такий тип чудово підходить для невеликої присадибної ділянки і поливу городу.

Фото - помпи для чистої води

Бензинова мотопомпа для чистої води Subaru-Robin

Високонапірна помпа ^

Потужна високонапірна мотопомпа має здатність перекачувати значний об'єм води (до 60 кубометрів на годину). Цей ефект досягається завдяки більш потужним чотиритактним бензиновим або дизельним двигунам професійної серії. У помп з подібними двигунами напір води доходить до 35 метрів. Відрізняються моделі такого класу порівняно невеликими розмірами, здатністю легко вміщуватися в багажник легкового автомобіля. Агрегати великої продуктивності використовуються для відкачування води з рибних ставків і басейнів, для зрошення полів, гасіння пожеж. Зарекомендували себе вони і в польових умовах, коли неможливо користуватися електричними насосами.

Мотопомпа для брудної води ^

Третій підвид - мотопомпа для брудної води - відрізняється від попереднього за двома параметрами: за пропускною здатністю насоса і продуктивності. Конструкцією допускається вільне проходження твердих частинок діаметром до 2,5 див. Часто серед моделей цього класу домінують конструкції з вільним доступом до насоса на випадок всмоктування твердих предметів перевищує параметри діаметру. Передбачена розробниками приладу і висока концентрація піску, щебеню, вапна, мулу, гравію у воді.

Для перекачування брудної води потрібно потужний мотор, тому і продуктивність приладу збільшується. Наприклад, мотопомпа бензинова для брудної води має продуктивність 130 куб/м в годину. Подібні моделі можна експлуатувати довго і з високою інтенсивністю.

Особливим видом є газові мотопомпи, відрізняються економічністю. Вони можуть працювати від балонного або від магістрального газу.

Фото - підключення устаткування для відкачування води

Схема підключення мотопомпи

Інструкція по експлуатації приладу ^

Термін служби приладу значно збільшиться при строгому дотриманні всіх вимог по підготовці його до роботи і під час експлуатації, при перевірці її технічного стану.

Перш за все, необхідно знати, що в закритому непровітрюваному приміщенні застосовувати прилад не можна. Перед тим, як заправити паливний бак, необхідно заглушити двигун. Біля працюючого агрегату не повинно бути відкритого вогню.

Для запобігання займання повітряно-паливної суміші або отримання опіків категорично заборонено поміщати свічку запалювання на карбюратор, паливний бак, сорочку охолодження циліндра під час продувки циліндра і перевірки на іскри свічки запалювання.

Рекомендується свічку запалювання покласти на підставку, забезпечуючи надійний контакт корпусу з насосом.

Правила безпеки при роботі з обладнанням для відкачування води ^

 • уважно вивчити інструкцію;
 • ретельно оглянути помпу перед початком роботи, перевіряючи надійність кріплень і звертаючи пильну увагу на кріплення паливопроводу, під'єднання напорного та всмоктуючого рукавів, а також чистоту заборника;
 • притримувати ногою мотопомпу за підставку, рукою за раму під час запуску двигуна, не намотувати на руку пусковий шнур;
 • простежити, щоб пристрій займало стійке положення;
 • ретельно дотримуватися норм мінімального радіусу вигину рукавів (два зовнішніх діаметру рукава);
 • не торкатися до наконечника, високовольтного проводу, глушника, свічці запалювання;
 • не залишати без нагляду працюючий двигун, застосовувати в роботі виключно справний інструмент і тільки за прямим призначенням.

Фото - використання мотопомпи

Мотопомпи, як і звичайні насоси, призначені для перекачування рідини, але в більших обсягах

Щоб уникнути поломки качає вузла або двигуна необхідно заповнити внутрішні порожнини всмоктуючого рукава і помпи водою перед запуском двигуна. Неприпустимо попадання води на будь-які деталі двигуна, особливо, на свічку запалювання. Потрібно постійно стежити, як розташований сітчастий водозаборник на всмоктуючому рукаві. Він повинен знаходитися на відстані не менше 0,3 м від дна або стінок водойми і 0,2 м від мінімального рівня рідини у водозаборі.

Дотримання правил протипожежної безпеки під час роботи з пально-мастильними речовинами допоможе не допустити потрапляння легко займистих речовин на глушник, циліндр двигуна. Забороняється самостійно змінювати конструкцію паливного пристрою двигуна.

З яких частин складаються мотопомпи ^

Прилад складається з качає вузла (насоса) і двигуна внутрішнього згоряння. До комплектуючих відносять такі деталі:

 • паливний бак;
 • кришка бака;
 • рама;
 • рукоятка ручного стартера;
 • важіль газу
 • пробка зі щупом затоки масла;
 • важіль повітряної заслінки;
 • високовольтний наконечник (ковпачок) та свічка запалювання;
 • повітряний фільтр;
 • паливний кран;
 • всмоктуючий патрубок;
 • корпус насоса;
 • подаючий патрубок;
 • пробка для води при заповненні насоса;
 • пробка для зливу масла з двигуна;
 • вимикач запалювання;
 • пробка для зливу води з насоса.

Будова насоса мотопомпи ^

Головна частина споруди, що дозволяє швидко качати воду з високою швидкістю, називається насосом. Складається він з литого алюмінієвого корпусу з кришкою, які стягнуті між собою міцними гвинтами. По стику ущільнення вироблено кільцем-прокладкою.

Фото - будова насоса мотопомпи

Схема будови насоса мотопомпи

Передня частина корпусу має фланець для приєднання патрубка і пробку, призначену для зливу води з насоса.

Верхня частина корпусу оснащена патрубком для приєднання напірного рукава, прикріпленого через прокладку. Патрубок укомплектований заливною горловиною для заповнення насоса водою перед початком процесу.

Робоче колесо-крильчатка закріплено з валом двигуна різьбленням за допомогою гроверной шайби. Силіконове ущільнення забезпечує герметичність. Усередині корпусу для формування потоку встановлена в спеціальних пазах равлик з ущільненням.

Принцип роботи мотопомпи для відкачування води ^

Основою роботи агрегату є відцентровий ефект відкидання знаходиться в корпусі рідини робочим колесом в корпусі насоса і формування потоку равликом у напрямку до патрубку. Біля осі обертання при цьому виникає розрідження, яке дозволяє відкрити клапан і взяти воду з допомогою патрубка. Всмоктування відбувається через деякий час після запуску двигуна, на це впливає висота всмоктування.

Паркан, подача води до помпи і від неї здійснюється за допомогою шлангів, приєднаних безпосередньо через патрубки до насоса за допомогою хомутів.

Продуктивність і напір залежать від швидкості обертів двигуна. Сітчастий фільтр, установлений на кінці всмоктуючого шланга, запобігає попаданню каменів і великих предметів у гойдає вузол.

Покрокова підготовка до роботи з агрегатом ^

Хоча пристрій не є складним по комплектації, перед експлуатацією необхідно дотримуватися кількох правил:

 • розпакувати прилад, перевірити комплектацію, звірити номери у гарантійному талоні та на двигуні;
 • переконатися, що у внутрішній порожнині патрубків відсутні сторонні предмети;
 • змонтувати деталі подає і всмоктуючого тракту, приєднавши фільтр до всмоктуючих шлангу, напірний і всмоктуючий шланги до патрубків;
 • перевірити, щоб всмоктуючий шланг був гофрованим (нестисливої);
 • закріпити хомутами.

При монтажі потрібно дотримуватися такі вимоги:

 1. не повинно бути ніяких складок стінок рукавів під хомутами кріплення;
 2. затягування хомутами повинна бути менше 40% товщини стінки рукавів;
 3. відстань між торцями хомута і рукава повинна бути більше 4 мм.

Фото - конструкція дизельної помпи

Дизельна помпа Champion

Далі слід провести зовнішній огляд помпи, перевірити надійність приєднання напорного та всмоктуючого рукавів. Потім необхідно підготувати двигун до запуску, згідно «Інструкції з експлуатації» (заправити паливом, маслом тощо).

Мотопомпа встановлюється поблизу водойми (або ємності), фільтр всмоктуючого рукава опускається у водойму. Фільтру потрібно забезпечити вертикальне положення, відвернути пробку, залити чисту воду через лійку, щоб внутрішні порожнини насоса заповнилися. Напірний рукав повинен бути при цьому на 100 мм вище корпусу насоса. Рукою потрібно щільно загорнути пробку. Ознака повного заповнення - відсутність виходу повітря з корпусу.

Запустивши двигун, слід переконатися, що почалася подача води. В іншому випадку потрібно зупинити двигун з допомогою вимикача запалювання.

Статті за темою
 • Вибираємо водяний насос
 • Як вибрати і встановити насосну станцію для водопостачання дачі?
 • Чому не заводиться бензопила? Часті несправності і способи їх усунення
 • Як очистити воду для купання: вибираємо спосіб фільтрації відкритого басейну
 • Занурювальні водяні насоси для дачі: як вибрати і самостійно встановити
 • Насоси для колодязів: як вибрати і встановити занурювальний і поверхневий колодязний насос
 • Вибираємо водяний насос для автономного водопостачання дачі і заміського будинку
 • Насоси для свердловин: як правильно вибрати і встановити водяний насос в свердловину
 • Як вибрати насос для поливу городу залежно від джерела води
 • Вибираємо дачний насос для відкачування води: яке устаткування краще придбати?
 • Вибираємо мотопомпу для поливу городу: види агрегатів +
 • Насоси для фонтану і водоспаду: правила підбору агрегату
 • Облаштування свердловини на воду: правила монтажу обладнання
 • Як самостійно прочистити свердловину при замулювання: топ-5 кращих способів
 • Як підібрати насос для свердловини: розрахунок параметрів і види агрегатів
 • Ремонт бензопили своїми руками: розбір основних поломок і методів їх усунення
 • Саморобний насос для відкачування води: добірка з 7-ми кращих варіантів
 • Як вибрати насос для басейну: правила підбору і класифікація
 • Ремонт бензокоси своїми руками: розбір несправностей і методів їх усунення
 • Який насос вибрати для поливу городу? -
 • Вибираємо заглибні насоси для колодязів
 • Як вибрати дренажний насос для відкачування брудної води

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » Мотопомпи для води: поради щодо вибору + покрокова інструкція з експлуатації доступною мовою