Топиарий своїми руками: розбір 3-х різних технік створення зелених фігур

Бажання людства все робити « по-швидкому » відбилося і на такому ретельному садовому мистецтві, як топіарі. Формування химерної крони дерева, яке потребує деколи десятиліть, тепер займає не більше кількох місяців. Хто так спростив нелегку працю садівника? Як звичайно, сама кваплива нація в світі. Намагаючись блискавично поглинути чергову порцію фаст-фуду, хтось із американців придумав, як робити фаст-Топіарії швидко і невимушено. Виростити хитромудру зелену фігуру, завдяки іскрометною думки родом з-за океану, тепер просто, як ніколи – не потрібно чекати роками, поки деревце виросте, а потім довго його стригти, щоб домогтися певної конфігурації крони. Достатньо лише придбати готовий каркас із дроту, наповнити його земляний сумішшю, висадити почвопокровние рослини і – вуаля! Топиарий готовий. Цікаво? Далі буде # 8230;

Зміст

Бажання урізноманітнити своє життя спонукає усіх нас до пошуку захоплюючого заняття, покликаного розфарбувати монотонні будні в яскраві фарби. Якщо ваша пристрасть – сад і город, чому б вам не перетворити свою присадибну ділянку оригінальною рослинною фігурою – качечкою або павичем, слоном або левом # 8230; а може, вам більше до душі квітковий автомобіль? Древнє мистецтво топіарі, перекроєного на сучасний лад, дозволить вам, не напружуючись, створити топиарий своїми руками буквально на протязі одного дня. Звичайно, за умови, якщо ви не задумали зробити щось масштабне, що вражає своїми габаритами власників прилеглих земельних угідь. Для початку, краще спробувати свої сили в створенні невеликої садової фігурки в каркасної техніці « топіарі # 187 ;, поступово переходячи до більш складних композицій.

Техніка # 1 – топиарий на готовому каркасі

Навчитися, як зробити топиарий своїми руками за допомогою готового металевого каркаса, під силу будь-якому садівникові, котрий володіє належною мірою терпінням і завзятістю. Спочатку, потрібно вибрати каркас для майбутньої зеленої скульптури. Її розмір і форма повинні гармонійно вписатися в садовий ландшафт. Краще взяти невелику, але виразну форму – як-не ви створюєте акцент, який просто зобов'язаний залучати до себе увагу.

Каркасний топиарий Формула-1 – фото

Виразна зелена скульптура за мотивами Формули-1 виконана з почвопокровних рослин на основі каркаса

Каркасний топиарий страуси – фото

Екзотичні страуси, створені на основі кулястих кущів-топіарі, привнесуть в ваш сад нотку екстравагантності

Готові каркаси, які можна придбати в спеціалізованих садових магазинах, виготовляються з 2-3 міліметрової дроту. Вони являють собою гратчасту структуру з достатніми зазорами, щоб можна було проникнути всередину. Крім цього, у верхній частині каркаса розташовується кришка, яка покликана ще більше спростити доступ до « нутрощам » металевої структури при заповненні його субстратом – сумішшю землі з торфом або з мохом сфагнумом.

Перед тим, як почати наповнювати каркас, мох необхідно вимочити в теплій воді близько 30 хвилин. Заповнюючи структуру майбутнього топіарія субстратом, необхідно завбачливо створювати лунки, в які потім висаджуються почвопокривні або кучеряве, суккулентні або трав'янисті садові культури. Для таких цілей відмінно підійдуть: молодило, ломикамінь, седум, вербейник, плющ, виноград.

При формуванні топіарія з плетуться рослин, земляний кому переміщуються з пластикового контейнера в металеву форму, а пагони розподіляються вздовж каркаса і прихоплюють U-образними скріпками. Якщо фігура для створення топіарія середнього або великого розміру, для полегшення її ваги всередину субстрату поміщаються пакетики з подрібненою пінопластом.

Каркасний топиарий їжаки – фото

Пухнасті їжачки, що з'явилися на світ завдяки каркасному топіарі, прикрасять зелений газон на вашій ділянці

Каркасний топиарий хрю-хрю – фото

Симпатична сімейка свинок, зроблених на базі каркаса і почвопокровних рослин, створять незвичайний колорит в саду

Догляд за каркасним топіарі припускає регулярний полив і підгодівлю, прищіпку і обрізання. Слід пам'ятати, що таку зелену скульптуру можна залишати зимувати на відкритому повітрі – краще занести в неопалюване приміщення з температурою повітря близько 5 градусів. Якщо ж вага або об'єм топіарія цього не дозволяє – можна накрити його дерев'яним, утепленим соломою або пінопластом, коробом.

Топиарий слон – фото

Фігурна стрижка чагарнику – топиарий у вигляді слона під силу досвідченим майстрам зеленої скульптури

Техніка # 2 – еспрес-топиарий

У прагненні ще більше прискорити процес створення зеленої скульптури складної форми, був придуманий експрес-топиарий. Суть даного методу формування топіарія проста – навесні у відкритий грунт висаджуються такі плетуться рослини, як барвінок, дівочий виноград, плющ або хміль, схильні швидко формувати пагони.

Потім, поверх посадки встановлюється металевий сітчастий каркас, який служить основою для створення топіарія. У міру зростання, гілки рослин розподіляються вздовж каркаса і закріплюються мотузкою з натурального матеріалу або підрізаються. До кінця сезону каркас заросте, металеві прути повністю сховаються під зеленим покровом – потрібно лише не забувати поливати і підгодовувати топиарий.

Каркасний топиарий ретро-авто – фото

Пройде всього лише пару місяців і каркас ретро-автомобільчика перетвориться на зелену скульптуру небувалої краси

Топиарий в класичному вигляді – фото

Пірамідальні форми дерев, створені за допомогою техніки топіарі, надають садовому ландшафту урочистість і ошатність

Техніка # 3 – класичний топиарий

Звичайно ж, давньоримські садівники навіть і припустити не могли, наскільки сучасне суспільство перетворить класичне паркове мистецтво, подібне за своїм задумом скульптурної ліплення. Вдаючись топіарі, вони анітрохи не намагалися прискорити процес створення живої скульптури, навпаки, знаходили принадність у неквапливому пошуку ідеальної форми. Якщо вам ближче за духом класичний підхід, то ви можете робити топиарий так, як його творили римляни, а за ними і садівники 18-19 століть. Що для цього потрібно? Багато терпіння, фантазія і добре відточений інструмент: садові або шпалерні ножиці, сучкорез, секатор, дерев'яні рейки.

Пірамідальний топиарий і бордюр – фото

Комбінація підстрижених бордюрів і топіарі у вигляді пірамід чітко відокремлюють газон від доріжки

Ось кілька порад, як зробити класичний топиарий. Починати « заточку » майстерності найкраще на простих геометричних фігурах. Тим більше, що просту об'ємну фігуру можна запросто ускладнити, перетворивши її в іншу – куб перетворити в кулю, циліндр або піраміду – в конус.

Контрастне поєднання в Топіарії – фото

Пірамідальні Топіарії, що підносяться на тлі кулястих кущів, створюють незвичайний контраст форми і кольору

Топиарий простої геометричної форми

Почати потрібно з виявлення « пацієнта » для ваших перших вправ. Отже, вирушаємо на пошуки. Ваша мета – дерево або кущ віком від 5 років і старше, з добре розвиненою кореневою системою і кроною, за розміром більшою, ніж намічений габарит фігури. Непогані варіанти для того, щоб зробити топиарий, вибирайте з таких рослин, як ялина звичайна або колючий, кизильник блискучий, пузиреплодник пурпурний, глід перисто-надрізаний, клен татарський. Топіарне стрижку краще проводити в березні або квітні, або з червня по серпень, але не восени, щоб не послабити рослину перед зимівлею.

Сад скульптур топіарі – фото

Топіарії складної геометричної форми створюються роками – вони вимагають кропіткої стрижки крони в міру її росту

Наводимо покрокову інструкцію, яка допоможе вам виконати топиарий у вигляді куба:

 1. На землі, під кроною дерева потрібно накреслити квадрат з бажаною довжиною сторони куба.
 2. По кутах квадрата встановіть дерев'яні рейки або бамбукові палиці діаметром 2-3 см і скріпіть з між собою горизонтальними поперечними планками – це буде ваш каркас-орієнтир.
 3. За допомогою шпалерних ножиць виконайте чорнову стрижку, окреслюючи приблизні контури фігури – почніть з верхньої межі, потім обробіть бічні.
 4. Перевіривши сторони куба на кривизну, подправьте площині і переходите до чистової стрижці, поступово підрівнюючи обсяг.
 5. Завершальний штрих проведіть секатором, прибираючи дрібні гілочки, що вибиваються із загальної маси.

Важливо знати! Періодично відходите на відстань 3-4 метри від топіарія, щоб здалеку оцінити правильність форми.

Ландшафт топіарі – фото

Альтанка з винограду гармонійно існує поруч з незвичайним ландшафтом, створеним за допомогою топіарія на березі озера

Топиарий складної форми

Топиарий у вигляді кулі можна зробити з куба, усік його грані. Найбільш відповідні рослини для кулястого топіарія: верба пурпурова, барбарис Тунберга, пузиреплодник, туя західна, спірея сіра, ялина звичайна, тис, самшит і безліч інших.

Кулястий топиарий – фото

Кулястий топиарий, сформувати з штамбового дерева буде ефектно виглядати як в регулярному, так і в пейзажному ландшафті

Циліндричний топиарий, як правило, можна легко зробити з туї західної, різновид якої від природи має формою колони. Непогані циліндри можуть вийти також з модрини європейської, ирги круглолістной, липи мелколистной. Принцип стрижки топіарія у вигляді колони той же, що і кубічного. Під кроною дерева викреслюють окружність, встановлюєте напрямні дерев'яні кілки і вже сміливіше, ніж скорений вами куб, вистригати циліндр.

Непогано виглядають Топіарії у вигляді конуса і усіченого конуса. Для того, щоб спорудити каркас під конусовидний топиарий, прикопайте не менше трьох жердин і скріпіть їх в центрі, в місці уявної вершини майбутнього конуса – на подобі індіанського вігвама. Знову таки, на допомогу початківцям топіаріусам приходить на допомогу сама природа, створивши тую західну з конусної формою крони « смарагд # 187 ;.

Куполоподібний топиарий – фото

Стрижка топіарія у вигляді хмар або « помпонів » створює ефект пейзажу позаземного походження

Арка у вигляді топіарія – фото

Топиарий у вигляді конусів або колон може служити прекрасним обрамленням для зеленої доріжки, що веде до фантазійної арці

Тренуючи твердість руки, ви можете трохи пізніше спробувати свої сили у виконанні пірамідальних топіарі з трьома і чотирма гранями, влаштувавши у себе в саду міні-комплекс єгипетських пірамід, надавши своєму ділянці абсолютно унікальний вид. Довівши свою майстерність до досконалості, ви плавно перейдете до створення таких складних зелених скульптур, як спіраль, ярусні геометричні обсяги та їх комбінації, а не за горами – до фігур тварин і людей.

Сучасний топиарий – фото

Завдяки сучасному баченню, Топіарії набувають все більш складні і несподівані форми

Класичний топиарий з каркасом

Значно спростить процес стрижки класичного топіарія знімний металевий каркас, який водружається поверх крони дерева або куща. Подібний допоміжний елемент використовується для того, щоб було легше робити топиарий своїми руками і як не можна краще підійде для початківців топіаріусов.

Кулястий топиарий в горщику – фото

Найпростіший варіант для початківця топіаріуса – створення зеленого кулі з кущика самшиту, висадженого в горщику

Незвичайний топиарий – фото

Окремий напрямок в топіарне мистецтві – японські нівакі, що представляють собою стрижку крони дерев у вигляді хмар

Рослина « живе » в сітчастому вбранні, підлаштовуючись під задану форму, а вам залишається лише обрізати неслухняні гілочки, що пробиваються всупереч нав'язаній траєкторії зростання. Після закінчення формування крони, каркас знімається. Однак, з подібним підходом до того, як можна робити топиарий, не згодні багато садівників – рослина схильне настільки зростися зі своїм « нарядом # 187 ;, що його неможливо буде зняти, не пошкодивши крону.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Кілька порад для тих, хто хоче зробити топиарий
 • Хвойні рослини як мистецтво створення присадибної ділянки
 • Створення живоплоту на дачній ділянці своїми руками
 • З чого і як можна зробити садову скульптуру своїми руками?
 • Фігурки для дачі та саду своїми руками
 • Сорти туї та їх використання в ландшафтному дизайні
 • Топіарі на вашій ділянці
 • Різновиди обрізки та стрижки дерев
 • Які дерева і чагарники, посадити уздовж забору і доріжок?
 • З чого і як зробити живопліт на дачі?
 • Дитячий майданчик на дачі своїми руками
 • За зеленим парканом: як створити живопліт на дачі
 • Як зробити дивовижне дерево щастя своїми руками: кавовий топиарий крок за кроком
 • Який кусторез вибрати для живоплоту: ручний або автоматичний?
 • Садові фігури для дачі своїми руками: як зробити самому і прикрасити сад
 • Регулярний стиль в ландшафтному дизайні: характерні риси та підбір рослин
 • Як красиво оформити двір приватного будинку: кілька простих ідей від декораторів
 • Вічнозелені рослини для живоплоту
 • Обрізаємо дерева і чагарники
 • Як обрізати плодові дерева
 • Осінні роботи в квітнику
 • Для чого потрібні акумуляторні ножиці для стрижки трави
 • » » Топиарий своїми руками: розбір 3-х різних технік створення зелених фігур