Як правильно посадити газонну траву, щоб отримати хороший газон?

Практично на кожному дачній ділянці можна бачити газонну галявину. Вона служить і сімейним місцем відпочинку, і частиною композиції загального ландшафту. Коли газон ще тільки планують, то в мріях бачать густу рівну траву, яка покриває землю рівномірним шаром і створює відчуття зеленого килима. На ділі виходить інакше. У недосвідчених садівників газон може сяяти проплешинами, бур'янами, по краях взагалі не мати трав'яного покриву і пр. Найчастіше в цьому винен невдалий посів. Траву могли висіяти в неправильний час, нерівномірним шаром, без попередньої підготовки землі і пр. Розберемося, які помилки найчастіше роблять дачники на етапі посіву і як правильно посадити газонну траву, щоб та прижилася і сформувала хорошу дернину.

Зміст

Від чого залежить густота посіву?

Самий часто задається питання у дачників: наскільки густо сіяти траву для газону і яким способом це краще робити. Почнемо з густоти посівів.

Перший критерій здорового газону – правильно підібрана суміш трав. Сьогодні продають і вітчизняні, і імпортні газонні суміші, і часто висока ціна зовсім не гарантує відмінних сходів. Трава повинна відповідати клімату вашій місцевості. Про це більш детально ми писали в статті «Трава для посадки газону», Тому це питання тут опустимо.

На кожній упаковці вказано рекомендований витрата насіння на квадратний метр, але в даному випадку треба брати до уваги і пору року, під час якої ви створюєте галявину. Приміром, при осінньому сівбі дотримуються рекомендацій виробника. А ось навесні і влітку до норми додають як мінімум половину, збільшуючи витрату насіння. Під час весняних паводків і танення снігу частина насіння піде глибоко в землю або змиється з водою і не проросте. Влітку дають більше насіння в розрахунку на спеку, яка згубно діє на молоді паростки і здатна викосити до половини сходів, якщо не вжити деяких заходів (про це трохи пізніше).

На ступінь густоти посіву також впливає і місце розташування галявини. На горочкой, спеціально зроблених нерівностях або галявинах, які йдуть під ухилом, варто додавати насіння трохи більше, ніж рекомендує упаковка. У верхніх точках майбутнього газону насіння будуть вимиватися разом з водою в більш низькі місця при сильному дощі, якщо він потрапить на час сівби.

Способи посіву та їх особливості

Тепер розберемося, як правильно посіяти газонну траву. Якщо з нормою на кв.м. ви визначилися, другий крок – розсипати траву рівномірно, щоб не вийшло в одному місці занадто густих сходів, а в другому – «Лисин».

Посів насіння сівалкою – фото

При посіві газону місця біля краю галявини, квітників або доріжок просівають гущі, ніж всі інші. Якщо це роблять сівалкою, то проходять 2 рази

Найпростіше це зробити за допомогою сівалки, яка сама розкладе суміш по траві з ідеальною рівномірністю. Але якщо такого пристосування ні у вас, ні у ваших знайомих немає, то не варто заради однієї галявини його купувати. Можна розсипати рівномірно і руками. Для цього насіння розбавляють з дрібним піском 1: 1, тобто якщо витрата трави на метр – 50 гр., То до неї треба додати 50 гр. піску.

Саморобна сівалка – фото

Деякі дачники створюють саморобні сівалки з металевих або пластмасових банок, протикаючи дно гарячим цвяхом і створюючи безліч отворів

Якщо газон за площею великий, то готують піщано-насіннєву суміш відразу для всієї галявини. Сіють, як за старих часів хліб: спочатку уздовж підготовленого поля, потім – поперек. Після цього обережно рихлять грунт граблями, щоб заховати траву під шар землі, і накочують важким катком. Якщо катка немає – взуйте лижі і покрокував у них по всій галявині, притоптуючи метр за метром. Перехожих ви, звичайно, здивуєте своїм незвичайним видом в шортах і лижах, зате газон буде утрамбований як треба.

Якщо ви сієте газон не на великому майданчику, а оформляєте вузьку смужку, то можна для трамбування взяти широку дошку, покласти плазом на грунт і потоптатися по ній. Потім перекласти на наступну частину газону. І т.д.

Розпушування грунту граблями – фото

Якщо у вашому арсеналі є тільки важкі металеві граблі, то краще поворушити грунт спочатку, а потім висіяти в неї насіння газонної трави

Загрібають посіяне насіння віяловими граблями, якими збирають скошену траву. Якщо у вас таких немає, то широкі металеві або пластмасові моделі можуть занадто глибоко загребти насіння або потягнути в одну купу. І ваші сходи будуть нерівномірними. За відсутності віялових граблів сіють трохи інакше: спочатку розпушують граблями грунт, потім розсіюють траву і відразу накочують. Каток сам придушить насіння на потрібну глибину і збереже рівномірність посіву.

Як вибрати оптимальний час посіву?

Будь дачник знає, що дружні і швидкі сходи виходять тільки тоді, коли грунт вологий і немає спеки. Тому перед тим як висаджувати траву на дачі в підготовлену землю, подивіться прогноз погоди на тиждень. Якщо синоптики пророкують +25 і вище – залиште насіння в спокої. Вони все одно проростуть погано. Дочекайтеся, коли погода стане дощовою. Вода і градус землі знижує, і прискорює набухання насіння. Навесні і восени такої погоди довго чекати не доведеться, а от у літній час очікування може розтягнутися на місяць-півтора.

Тим, хто не може чекати, радимо провести літній сівши в такий спосіб:

 1. Чекати вечірнього часу (після 19.00.).
 2. Пролити всю грунт способом дощування, щоб промочити на глибину не менше 40 см.
 3. Почекати 1,5-2 години до вбирання води.
 4. Розсіяти насіння.
 5. Розпушити грунт віяловими граблями.
 6. Прікатать або утрамбувати дошкою.
 7. Замульчувати торфом, перегноєм (шар – півсантиметра).
 8. Залишити на ніч. Вранці пролити повторно.

Якщо площа майбутнього газону невелика, можна замість мульчі розстелити нетканий матеріал і з країв притиснути його дошками, цеглою або камінням. Під білим спанбондом спеки не буде, так як частина сонячних променів відіб'є назад світле забарвлення тканини. Укривання врятує насіння від пересихання і збереже повітряний режим. Щоденний полив газону проводять прямо по покривним матеріалом, який вільно пропустить вологу всередину. Знімають укриття, коли трава проросте на 2-3 см, або при зміні спекотної погоди на нормальну.

Каток для прикочування трави – фото

Катком накочують землю до мульчування, а не після, щоб торф'яної шар не тиснув на траву, а лише прикривав її від жаркого сонця

Посів газону на зиму – фото

Якщо посіяти траву на зиму, по злегка примерзшей грунті, то до весни насіння пройдуть стратифікацію і дуже рано зійдуть

Деякі премудрості посівного процесу можна почерпнути в відео:

Поради щодо прискорення схожості насіння

Щоб домогтися гарної схожості, враховуйте такі нюанси:

 1. До моменту сівби площадка повинна постояти як мінімум 2 тижні, щоб осел грунт.
 2. Ранньою весною трава сходить близько 20 днів, влітку – за 7-8, восени – близько 10 днів.
 3. Чим ближче до осені робиться газон, тим менше бур'янів сходитиме разом з травою.
 4. Якщо земля на ділянці хороша, не перекопуйте площадку глибоко. Досить перевернути верхній шар і очистити його від бур'янів. Так вам легше буде домогтися рівної поверхні, тому що грунт не дасть усадку.
 5. Якщо розділити ділянку під газон на квадрати, і засівати нормою насіння кожну частину окремо, то домогтися однакової густоти буде простіше.
 6. Перший тиждень полив роблять вручну, садової лійкою з розпилювачем. Шланг занадто сильно б'є по землі, від чого в посушливу погоду утворюється скоринка. А якщо поставити на автоматичне дощування, то складніше проконтролювати, чи рівномірно змочити грунт.
 7. Завжди купуйте насіння з добрим запасом, тому що при слабо схожості вам доведеться підсівати порожні місця, а якщо трави не залишиться, то купити точно таку суміш вдається не завжди. У підсумку ваш газон буде відрізнятися відтінками кольору.
 8. Чи не переборщіть з добривами. Якщо на вулиці – вище 30 °, то удобрювати не варто, інакше згорять коріння.

Англійці вважають, що навіть при самому ретельному посіві та догляді трава створить ідеальне рівномірне покриття тільки через років 5. Так що не турбуйтеся, якщо ваш газон в перший рік не виправдає очікування. Будь-якій рослині потрібен достатній термін, щоб увійти в силу. А людина лише може прискорити цей процес хорошим доглядом, своєчасним поливом і підгодівлею.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Газон і заходи щодо догляду за ним
 • Рулонний газон - озеленення території за 1 день
 • Зелений оазис на вашій ділянці
 • Планування посадки газону, догляд, боротьба з бур'янами
 • Догляд за газоном в різний час року
 • Стрижка газону
 • Посадка газону своїми руками
 • Особливості укладання і догляду за рулонним газоном
 • Як посадити мавританський (квітучий) газон на дачі?
 • Як і чим удобрювати газон?
 • Коли і як сіяти газонну траву?
 • Як виростити розкішний газон на ділянці своїми руками
 • Мавританський газон: як створити розкішну квітучу галявину на присадибній ділянці
 • Яку траву можна посіяти в серпні для створення дачного газону
 • Боротьба з бур'янами на газоні або як правильно рятувати свою галявину
 • Підзимовий сівши газону і комплекс догляду за ним в осінній період
 • Охайний газон своїми руками: підбір трави і правила посадки
 • Терміни посіву насіння на розсаду
 • Догляд за газоном після зими
 • Технологія укладання рулонного газону
 • Газонна трава: секрети вирощування та догляду
 • Ландшафтний дизайн. Газони
 • » » Як правильно посадити газонну траву, щоб отримати хороший газон?