Підзимовий сівши газону і комплекс догляду за ним в осінній період

Якщо ви з нуля піднімали власний газон, то обов'язково будете переживати, як перенесе трава першу зиму. Адже в галявину вже вкладено багато зусиль, і не хочеться, щоб весною результат розчарував. Але переживати не доведеться, якщо вчасно і грамотно підготувати газон до зими. Саме ця проблема повинна турбувати господарів, які здійснюють догляд за газоном восени. Розглянемо цикл основних осінніх робіт, які допоможуть траві успішно витримати зимову сплячку.

Зміст

Зміцнення кореневої системи – аерація й підгодівлі

Взимку надземна частина газону вимерзне і випреет, тому господарі повинні кинути всі сили на зміцнення коренів. Саме вони дадуть навесні густі сходи і не повинні загинути в морози. Зміцнюють кореневу систему двома способами: помірними підгодівлями і аерацією.

Для живлення газону восени підходять тільки фосфорні та калійні добрива, які допомагають дозріванню рослин. Абсолютно виключіть азотні підживлення. Вони прискорюють ріст трави і провокують розвиток молодих пагонів, а під зиму це якраз і не потрібно, адже юні сходи важче переносять мінусові температури і гинуть першими.

Деревна зола – фото

Деревну золу можна вносити разом з торфом і чорноземом, перемішавши склад. Так ви одночасно удобрите і вирівняєте грунт

Де ж узяти фосфор і калій? Можна пошукати в продажу комплексні осінні добрива для газону. Але дешевше купувати окремо: сульфат калію і суперфосфат. До речі, багато калію міститься в деревній золі, так що якщо ви влітку частенько палили камін або смажили на мангалі шашлики, то добудете це добриво абсолютно безкоштовно.

Підгодовувати краще перед дощем. Восени це не складе труднощів, бо дощова погода в ці місяці радує завидною постійністю. Бажано, щоб підгодівлі припали на ранню осінь (початок вересня). Тоді у трави більше шансів ввібрати і засвоїти максимум корисних речовин з добрив.

Аерація не менше важлива для коренів. Отримуючи багато кисню, коріння швидше визрівають і зміцнюються. До того ж, через проколи під час затяжних холодних дощів вода піде у глибокі шари грунту, а не залишиться на поверхні калюжами, які з ранковим заморознем перетворяться на лід. Найпростіше ворушити газон звичайними вилами, проколюючи ними галявину в багатьох місцях і трохи нахиляючи на себе, щоб підняти корінці. Можна також використовувати для аерації газону восени спеціальні пристосування – насадки на мотоблоці або аератори. Проводять ворушіння в суху погоду.

Заводський аератор – фото

Заводський аератор прекрасно проколює грунт, але можна обійтися і звичайними садовими вилами, які треба всаджувати в грунт під нахилом

Осінні клопоти з газоном менш об'ємні, ніж літні, але саме від них залежить, наскільки добре перенесе трава зиму.

Стрижка газону: як не запізнитися?

Будь газон (і цього року, і зростаючий вже кілька років) повинен піти під сніг зі «стрижкою». Якщо стоїть тепла погода, то осінніх стрижок може бути декілька. Але для вас найголовніша – остання. Вона повинна бути проведена приблизно за 2 тижні до перших заморозків у вашій місцевості, щоб трава встигла відрости на 6-10 см. Якщо її висота буде менше, то велика ймовірність вимерзання коренів при сильних морозах. Якщо ж газон встигне піднятися понад 10 см, то є ризик випрівання. Приміром, коли чергуються морози і відлиги, утворюється крижаний наст. І якщо трава піде під сніг з такою кіркою, то вона задихнеться без повітря і випреет. До того ж, навесні пожухла трава стане перешкодою для пробивання із землі нових паростків. Вона їх заблокує, як мульча, яка не дає рости бур'янам.

Збір старої трави з газону – фото

Якщо не зібрати восени з газону стару траву, яка перетворилася на повсть, то навесні вона стане перепоною для росту молодого газону

Вивіз трави з газону – фото

Всю зібрану з газону траву і листя можна використовувати як добриво для овочевих грядок, розсипавши їх по грунті і трохи прикопавши

Заважати весняному росту буде і зрізана трава, якщо ви не приберете її з газону восени. Після стрижки неодмінно прочешіть газон віяловими граблями, щоб прибрати з нього сміття, стару траву, яка утворює повсть, і останній укіс. Відвезіть на тачці все зібране «багатство» прямо на спорожнілі грядки і прикопайте. За зиму з трав'яних відходів вийде екологічно чисте добриво.

Ремонт газону і страховка від витоптування

До осіннього догляду за газоном відносять і його косметичний ремонт. Невеликі ямки та вибоїни можна в цей період зарівняти, засипавши сумішшю перегною і піску. Великі ями залиште на весну, адже в них треба буде додавати насіння трави.

Непогано відгукується газон на осінню підсипку сумішшю торфу і компосту. Розсипавши суміш по траві, ви одночасно і вирівняєте землю, і удобрити грунт.

Коли настає сезон проливних дощів, і грунт стає м'якою, треба підстрахувати газон від витоптування, якщо ви часто проходите по ньому до інших спорудам. Для цього варто накидати на траву дощок і пересуватися тільки по ним, так як під тиском ніг грунт «грає», і на галявині утворюються ямки. Якщо стоїть суха погода, то дошки краще покласти після настання стабільних мінусових температур. Так ви менше примнеться за зиму траву і уникнете «залисин», які часто з'являються на стежинах. А краще взагалі взимку не ходити по сплячій траві.

Лисини на газоні – фото

Такі лисини – результат витоптування доріжок на газоні, бо прим'ята грунт не дає коріння насичуватися киснем і сприяє їх промерзання

Чи варто проводити посадку газону восени?

Розібравшись в тонкощах догляду, загострити увагу і на посадці трави. Деякі дачники занадто пізно закінчують підготовку майданчика для майбутньої галявини, і висадка насіння якраз потрапляє на літо. Якщо порівнювати літній та осінній посіви газону, то перевагу варто віддати осені. Для гарної схожості насінню потрібна вологий грунт і відсутність спеки. Все це – явні ознаки вересневої погоди, коли починаються дощі, а дні теплі, але вже не жаркі. До того ж, посадка газону восени дає більш дружні сходи, тому що траві не заважають бур'яни. Вони до цього часу починають готуватися до зими і проростають слабо.

Посів газону – фото

При пізніх посівах газону рекомендується збільшувати норму витрати насіння приблизно в 1,5 рази, тому що частина з них за зиму вимерзне

Якщо якісно провести перекопування ділянки і вибрати коріння всіх багаторічників, то можна навіть не проливати грунт гербіцидами. Засівайте ділянку і чекайте сходів. Правда, з термінами посіву затягувати не варто. Вересень – кращий час. До настання холодів травинки встигнуть зміцніти і підрости настільки, щоб ви змогли їх один раз скосити. Але намагайтеся скошувати не під самий грунт, а тільки верхівки.

Деякі садівники рекомендують і подзимний сівши, тобто висадку насіння в підмерзлу грунт (приблизно в листопаді). Тоді сходів ви дочекаєтеся рано навесні, і вони будуть міцними, бо пройшли загартування морозами. Але в нашому кліматі є кілька факторів, які можуть зіпсувати подібні посадки. По-перше, на ділянках з ухилом весняні паводки можуть змити частина насіння разом зі снігом. По-друге, осінь може затягнутися, і після холодів почнуться відлиги. Відчувши потепління, насіння проклюнутся, проростуть – і їх «ще тепленькими» вб'ють перші зимові морози. Якщо вирішуватися на Подзимнюю посадку, то треба висівати велику частку насіння, ніж зазвичай, з розрахунком на часткове вимерзання.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Газон і заходи щодо догляду за ним
 • Рулонний газон - озеленення території за 1 день
 • Планування посадки газону, догляд, боротьба з бур'янами
 • Догляд за газоном в різний час року
 • Стрижка газону
 • Посадка газону своїми руками
 • Особливості укладання і догляду за рулонним газоном
 • Як і чим удобрювати газон?
 • Газон взимку - правильна підготовка і догляд
 • Сезонні правила догляду за газоном: як продовжити життя газонної трави
 • Мавританський газон: як створити розкішну квітучу галявину на присадибній ділянці
 • Як позбутися від лисин на газоні
 • Яку траву можна посіяти в серпні для створення дачного газону
 • Як правильно посадити газонну траву, щоб отримати хороший газон?
 • Технологія догляду за газоном: огляд 6-ти важливих процедур трав'яний турботи
 • Боротьба з бур'янами на газоні або як правильно рятувати свою галявину
 • Підготовка газону до зими: огляд комплексу робіт по догляду за травою
 • Догляд за газоном після зими
 • Технологія укладання рулонного газону
 • Мінеральні і органічні добрива для газонної трави
 • Газонна трава: секрети вирощування та догляду
 • Газон
 • » » Підзимовий сівши газону і комплекс догляду за ним в осінній період