Охайний газон своїми руками: підбір трави і правила посадки

Доглянута трава на дачній ділянці виглядає не менш естетично, ніж клумби з квітами. До того ж, якщо провести всі роботи по посадці газону правильно, то в майбутньому догляд за галявиною буде вельми простий. Красивий газон стане не тільки частиною декоративного оформлення ділянки, але і принесе чимало користі. За рік півгектара посадженої трави поглинає близько 40 тонн пилу, а значить, дихати ви будете здоровим повітрям. Другий плюс – підвищиться вологість, що влітку допоможе господарям легше переносити спеку. Зробити газон своїми руками може кожен дачник, адже для цього не потрібна особлива техніка і глибокі знання агронома. Тут основне правило: робити все не поспішаючи і якісно.

Зміст

Класифікація типів газону

До початку земляних робіт визначаються з типом газону. Його підбирають з урахуванням подальшого використання трав'яний майданчики, бо пристрій газону для рухливих ігор і для зони патіо може кардинально відрізнятися за якістю і сорту злаків, що входять до складу трав'яних сумішей. Існує кілька типів газонних трав, тому перед походом в магазин чітко визначтеся, що вам потрібно.

Типи газонів – фото

При покупці газонної суміші читайте інструкцію на упаковці, де вказується, для яких цілей можна використовувати подібний газон

Спортивний газон

Його засівають в місцях, де планується ігровий майданчик, дитяча зона або зона для вигулу домашніх тварин (наприклад, якщо хтось розводить собак). До складу спортивних сумішей входять трави, що не бояться витоптування, тому з часом на вашій галявині не з'являться «лисі» плями. Такі газони щільні, жорсткі і невибагливі. Правда, під них споруджують міцнішу підкладку, щоб уникнути розривів трави.

Спортивний газон – фото

Для дитячих майданчиків та ігрових зон рекомендується сіяти спортивні суміші, що витримують постійне витоптування

Англійська (партерний) газон

Цей газон – повна протилежність спортивному. Він призначений не для руху, а для споглядання. Суміші складають з дорогих ніжних трав, які вимагають гарного грунту, постійного догляду та стрижки, бояться тінистих місць і витоптування. У ландшафті англійський газон виглядає вельми розкішно і дорого, але це суто декоративний куточок, в якому виключені пікніки і чаювання.

Англійський газон – фото

Поряд з красивими естетичними параметрами, англійський газон вельми ніжний, вимогливий до відходу і не терпить руху по ньому

Садово-парковий газон

Садово-парковий газон на дачі своїми руками зробити найпростіше. Злаки, що входять до його складу, невибагливі, добре переносять і тінь, і пекучі сонячні промені, ростуть на бідних грунтах. Тому для зон відпочинку, патіо, території біля басейнів найчастіше вибирають цей варіант.

Луговий (мавританський) газон

Якщо вам подобається польове різнотрав'я і усіяні квітами луки, то вибирайте цей тип газону. Це буде квітуча все літо галявина з яскравою палітрою фарб. Суміш для лугового газону можна створити самому, підібравши рослини так, щоб вони почергово цвіли весь дачний сезон.

Простіший варіант – купити готовий мавританський газон, де вже підібрані трави, які добре уживаються разом, не заглушають друг дружку і відрізняються яскравими квітами. Природно, такі газони косять рідко (тільки для того, щоб прибрати отцвівшіе рослини і дати можливість прорости наступному поколінню). Але і ходити по них не рекомендується, адже високі, близько 10 см. Трави будуть приминається під ногами і навряд чи відновлять колишній вигляд.

Мавританський газон – фото

Лугові газони, особливо мавританський, прекрасно підходять для сільських стилів оформлення ділянки і виглядають натуралістично

Універсальний газон

Універсальні газони створюються дуже швидко, тому що для них використовують готові рулонні смуги трави. Вони продаються з дерном і швидко приживаються на новому місці. За допомогою рулонних матеріалів облаштовують будь зони на ділянці, в яких планується рух. Як декоративний, партерний газон цей варіант не годиться, бо для його вирощування використовують невибагливі жорсткі трави, що не мають високих естетичних якостей. Слід враховувати, що така галявина вам обійдеться набагато дорожче, ніж посів трав для газону, тому що рулонні смуги вимагають особливої ??підготовки грунту та вміння правильно їх вистилати.

Універсальний газон – фото

Рулонні газони є універсальним типом галявин (хоча і дорогим!), На яких можна створювати зони відпочинку, дитячі майданчики

Правила для вибору місця посадки

Розбиваючи ландшафт ділянки на певні зони, враховуйте, що не всі газонні суміші будуть однаково добре рости там, де ви для них виділили місце.

 • Так, англійської газону потрібна повна відкритість, відсутність тіні і вітрів.
 • Будь-яка трава не буде нормально рости в зоні постійної тіні, яка буває в Поблизу від будівель.
 • Якщо ви задумали посіяти галявину під фруктовим садом або декоративними деревами, то в радіусі крони у газону мало шансів на виживання. По-перше, більшість харчування забере коренева система більш потужних дерев. По-друге, гілки будуть давати велику кількість тіні, що заважає процесам фотосинтезу. У підсумку трава матиме блідий вигляд. Вам доведеться або жертвувати нижніми гілками дерев і зрізати їх, або відмовитися від висіву трави на цьому місці.
 • Якщо дачна ділянка розташована в низинній переувлажненной місцевості, то коріння трав будуть постійно загнивати. Газон не любить перезволоження, тому доведеться зробити якісний дренаж. Правда, існують суміші трав, які ростуть і при застої води, але навіть їм не показаний постійний надлишок вологи.
 • Якщо на ділянці спостерігаються перепади висот, то в місцях переходів грунт схильна до ерозії і вимивання. Вам необхідно згладити схили, щоб їх крутизна не перевищувала 30? і додатково армувати сіткою, яка триматиме грунт, не даючи їй обсипатися.
 • Не варто робити газонну доріжку в місці постійного руху людей і машин, приміром, від хвіртки до будинку. Ґрасуючи кожен день одну і ту ж колію, ви ущільните землю настільки, що трава позбудеться доступу кисню до коріння і «задихнеться». Навіть спортивні суміші в цьому випадку не спрацюють, тому що вони розраховані на інтенсивний рух людей по всьому майданчику, а не на одній вузькій смузі. Якщо бажання зберегти ділянку зеленим настільки велике, то прокладете між газоном смужки плитки або дерев'яних чурок, щоб ступати по них, а не по траві.

Особливості правильного посіву

Бажано, щоб складання приблизного проекту вашої майбутньої галявини довелося на зиму. Тоді з початком весни ви відразу приступите до земляних робіт. Кращу приживлюваність газонні суміші показують ранньою весною, коли земля насичена вологою і немає сильної спеки. Якщо ж момент упущений, то не варто сіяти газон влітку. Дочекайтеся осінніх деньків, коли дощі наситять грунт, і тоді приступайте до сівби. Але не спізніться: під зиму молодий газон повинен піти після 1-2 укосів.

Підготовка грунту до посадки насіння

Порядок проведення робіт наступний:

 • Розчищення. Першим ділом майбутня площадка розчищається від всілякого будівельного сміття, каменів. Викорчовуються пні, підрізаються низько зростаючі гілки на деревах.
 • Знищення бур'янів. Потім настає час боротьби з бур'янами. Їх треба або виполоти вручну, знищуючи разом з корінням, або провести хімобробку. У першому випадку ви витратите чимало фізичної сили на знищення бур'янів, зате відразу зможете приступати до наступного етапу робіт. При хімпрополке доведеться чекати як мінімум тиждень, поки препарат не почне руйнівну дію. Ось чому рекомендується обробляти грунт хімікатами восени. Тоді бур'яни за зиму зникнуть, та й самі хімікати встигнуть розпастися на безпечні елементи і не нашкодять при посадці газону.
 • Створення дренажної системи. Якщо ваша ділянка в низині, то треба позбавити землю від перезволоження. Для цього, перед тим як скопувати газон, зробіть дренаж. Після дощу відзначте місця скупчення води і викопайте в них глибокі ями (близько метра). Вистелити дно ям битою цеглою, потім крупним гравієм, а по ньому – шаром піску. 40 см залиште на родючий грунт. Після посадки вода буде йти в грунт і через грунт потрапляти в дренажну яму.
 • Вирівнювання ділянки та вскапиваніе. На нерівних ділянках необхідно вирівняти рельєф, щоб газон мав рівну горизонталь. Для цього натягують в різних кінцях площадки шнури до кілочків і дивляться рівнем перепади. Ями засипають, купини зрізують. Після цього вся ділянка скопують. Попадаються коріння багаторічних бур'янів, сміття і каміння видаляють. Піщані грунти удобрюють чорноземом або торфом. Занадто жирні розбавляють піском.
 • Трамбівка і розпушування. Перед тим як посадити насіння для газону, треба щільно утрамбувати грунт, ходячи по ньому дрібними кроками або за допомогою дошки. Її кладуть на край ділянки і стрибають по ній, поки Земля не осяде. Потім пересувають дошку і продовжують, поки не утопчут всю ділянку. Можна також покатати товсту колоду. Як тільки ви ступите на землю, і вона не промнется під ногою – грунт готова до посадки. Залишається її злегка розпушити граблями і засіяти газонної сумішшю з рекомендованою в інструкції щільністю.
Розпушування – фото

Після того, як земля утрамбована, треба поворушити граблями верхній пласт, щоб насіння отримали доступ до повітря і вологи

Процес посіву трави

Якщо ви сієте насіння своїми руками, то зробити газон рівним, як щітка, важко, бо трава розкидається нерівномірно. В результаті одні місця проростуть густо, а інші – слабо. Щоб досягти рівномірності, порцію насіння, розраховану на метр простору, змішують з таким же об'ємом дрібного піску і тоді висівають. Оптимально сіяти ручної сівалкою, але її не завжди знайдеш у продажу.

Присипаєте насіння землею і прикочуючими колодою, щоб не склювали птиці. Якщо земля суха – рекомендується полити з дрібного розбризкувача під слабким напором води, щоб не вимити посіви.

Сівалка – фото

Ручна сівалка допомагає більш економно витрачати насіння газонних трав і при цьому якість посадок виходить більш рівномірним

Прикочування насіння – фото

Насіння прікативают спеціальним валиком, а якщо його немає, то плескали дошкою або ретельно втоптують взуттям на плоскій підошві

Залишається дочекатися сходів і насолоджуватися красивою галявиною. До речі, разом з травинками полізуть і бур'яни. Але вони вже не страшні газону. Після одного-двох укосів однолетники пропадають безслідно, а трава стає соковитим, густим килимом.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Рулонний газон - озеленення території за 1 день
 • Зелений оазис на вашій ділянці
 • Планування посадки газону, догляд, боротьба з бур'янами
 • Газон для дачі та його види
 • Догляд за газоном в різний час року
 • Посадка газону своїми руками
 • Як посадити мавританський (квітучий) газон на дачі?
 • Газон взимку - правильна підготовка і догляд
 • Коли і як сіяти газонну траву?
 • Як правильно вибрати насіння трави для посівного газону
 • Як виростити розкішний газон на ділянці своїми руками
 • «Зелена галявина від-кутюр»: чим гарний рулонний газон
 • Мавританський газон: як створити розкішну квітучу галявину на присадибній ділянці
 • Яку траву можна посіяти в серпні для створення дачного газону
 • Як правильно посадити газонну траву, щоб отримати хороший газон?
 • Трава для посадки газону: назви кращих сортів для нашого клімату
 • Підзимовий сівши газону і комплекс догляду за ним в осінній період
 • Догляд за газоном після зими
 • Технологія укладання рулонного газону
 • Газонна трава: секрети вирощування та догляду
 • Газонна трава, яку не треба стригти
 • Ландшафтний дизайн. Газони
 • » » Охайний газон своїми руками: підбір трави і правила посадки