Обрізка троянд на зиму: як все зробити без шкоди для рослини?

Рози – улюблениці більшості квітникарів. Ці прекрасні рослини прикрашають безліч заміських ділянок. Як приємно спостерігати за распускающимися бутонами троянд з пелюстками найнеймовірніших форм і забарвлень, виділяючих тонкий приємний аромат. Для того, щоб радіти буйству кольору в новому сезоні, обрізка троянд на зиму повинна стати обов'язковою процедурою серед заходів з підготовки саду до зими.

Зміст


Для чого проводиться осіння обрізка?

Осіння обрізка троянд на зиму необхідна для зміцнення самої рослини. Якщо обрізка навесні переслідує мету сформувати і облагородити красивий кущ, то проведення осінньої процедури спрямоване на забезпечення доступу до світла бутонів і стебел рослини, провітрювання його крони, а також підвищення зимостійкості троянди. Крім того обрізка старих гілок провокує закладання нових бутонів, з яких розпустяться великі квіти, і формування нових більш сильних пагонів.

Рясне цвітіння садових троянд – фото

Якщо дикорослі красуні шикарно виглядають і радують цвітінням без додаткового догляду, то садові троянди потребують щорічної обрізку

Процедурі обрізки підлягають не тільки троянди, які не один рік прикрашають квітник, але висаджені цього року молоді саджанці. У число основних рекомендацій входить необхідність видалення всіх невизревшіх бутонів і вже розпустилися квіток, а також вирізання хворих і слабких стебел.

Невизревшіе пагони, залишені на зиму, в укритті починають загнивати. Це часто призводить до ураження грибком і хвороби всього рослини. Після обрізки на кущі повинні залишитися тільки одревесневшие потужні пагони з кількома сплячими бруньками.

З метою попередження розвитку хвороботворних мікробів, зрізані залишки рослини необхідно прибирати і спалювати, не залишаючи під кущем.

Вид куща після видалення зайвих частин – фото

Кущ після обрізки має всього 3-5 рівномірно розташованих найрозвиненіших і могутніших втечі, що не загущают крону

Своєчасно також слід позбавлятися від старих пагонів, до яких можна віднести трирічні стебла, що мають безліч бічних гілок, і укриті підсохлої корою.

Секрети правильного проведення процедури

Для того, щоб процедура обрізки принесла тільки позитивний ефект необхідно дотримуватися декількох основних правил:

 • Обрізку виконувати тільки гостро заточеним секатором. Тупий інструмент робить рвані зрізи і пошкоджує кору рослини, яка потім довго гоїться або зовсім відмирає від проникнення інфекції.
 • Для видалення більш товстих стебел d = 1,5-2 см переважно використовувати ножівку.
 • Місце для зрізу вибирати над набряклої, що не встигла прорости ниркою, витримавши відстань в 0,5-1см. Втеча слід підрізати до білої здорової деревини.
 • Виконувати зріз необхідно під нахилом з тим, щоб область зрізу не стала осередком скупчення вологи та розвитку інфекції.

Найбільш вдалий час, коли можна зрізати троянди на зиму – сонячний безвітряний день. Як правило рожеві кущі обрізають в кінці жовтня.

Нюанси правильного обрізання – фото

Обрізку виконують на зовнішню нирку. Це дозволить попередити загущенность куща і забезпечити достатню проветриваемость і освітленість крони

З метою попередження зараження рослин грибками та інфекціями, перед обрізанням інструменти бажано продезінфікувати, обробивши розчином марганцівки, а після обрізки місця зрізу на самих стеблах – садовим варом.

І, мабуть, найголовніше правило, яким слід керуватися при підрізання троянд на зиму, говорить «не перестарайтеся». Оскільки обсяг кореневої системи троянди, як і будь-якого іншого рослини, повинен бути пропорційний обсягу його надземної частини, то обрізку необхідно проводити грамотно і обережно для того, щоб не порушити систему харчування, яка може спричинити за собою хворобу і навіть загибель рослини.

Основні типи обрізки з урахуванням сортової приналежності

Для того, щоб квітник з кожним роком ставав все краше, при обрізанні троянд слід враховувати особливості сортової групи представниць, які ростуть на ділянці. Залежно від розміру, сорту та інтенсивності росту куща, можна застосувати один з основних типів обрізки:

Коротка обрізка

Після обрізки залишається тільки підстава куща з 2-3 сплячими бруньками. Коротка обрізка застосовна для роз-поліантов, гілки яких схильні до сильного кущіння.

Видалення практично всієї надземної куща – фото

При сильної обрізку нещадно вирізаються всі стебла надземної частини рослини

Представниці трьох сортів троянд – фото

Сильну обрізку успішно переносять і мініатюрні троянди, дорослі сформовані кущі чайно-гібридних троянд і плетістиє представниці групи Rambler

Для інших сортів рослини коротка обрізка допустиме лише в крайньому випадку.

Середня обрізка

При помірному способі обрізки повністю позбавляються також від слабких пагонів. Середня обрізка відмінно активізує ріст молодих пагонів.

Правильний варіант помірної обрізки – фото

При проведенні середньої обрізки стебла куща коротшають наполовину, а біля основи рослини залишаються невисокі 25-30 см пагони з 4-5 нирками

Вид куща до і після обрізки – фото

Помірна обрізка застосовна для пернепіанов, чайно-гібридних сортів і багатьох інших груп троянд

Винятком є ??тільки англійські та паркові троянди, плетисті, старовинні і видові красуні цього сімейства.

Довга обрізка

Після обрізки біля основи залишаються досить високі пагони на дві третини стебла з 8-10 нирками. Слабка щадна обрізка застосовується для ніжних сортів бенгальських троянд, старовинних і видових, паркових і англійських, а також сильнорослих чайно-гібридних сортів. Застосування щадить обрізки на інших групах троянд дозволяє домогтися більш раннього цвітіння, але при постійному застосуванні цього способу протягом декількох років кущі втрачають форму і сильно витягуються, а їх цвітіння стає менш рясним.

Зразок щадить обрізки для рожевого куща – фото

При щадить обрізці видаляються тільки верхні частини пагонів

Вибір способу обрізки – фото

Спосіб обрізки на зиму плетистих троянд вибирається залежно від приналежності їх до сортовий підгрупі

Стебла плетистих мелкоцветкових троянд не потребують обрізку і не коротшають зовсім, крупноквіткових троянд – зрізаються на третину довжини, у решти видів – на половину.

Грунтопокривні троянди не потребують осінньої обрізку. Доглядаючи за кущем, слід лише вирізати пагони, що втратили декоративність, а також невизревшіе, зламані і хворі гілки. Для штамбових троянд вибирають обрізку, яка грунтується на особливостях групи прищепленої троянди.

Статті за темою
 • Правила обрізки смородини
 • Різновиди обрізки та стрижки дерев
 • Підготовка троянд до зими - укриття і правильний догляд
 • Осінній догляд за садовими трояндами: як правильно підготувати квіти до зими
 • Особливості догляду за трояндами: плетистими, флорибунда, чайно-гібридними
 • Догляд за трояндами в саду восени
 • Укриття плетистих троянд на зиму
 • Розведення троянд живцями
 • Обрізка троянд після цвітіння
 • Коли вкривати троянди
 • Як укрити троянди на зиму
 • Весняна підгодівля троянд
 • Осінній догляд за садом
 • Обрізаємо дерева і чагарники
 • Коли обрізати смородину
 • Як обрізати плодові дерева
 • Формування куща троянди
 • Укриття троянд на зиму
 • Осінні роботи в квітнику
 • Інструменти для обрізки дерев. Сучкорези садові механічні Гардена. У чому особливості цього садового інструменту
 • Як доглядати за кущовими трояндами
 • Як виростити троянди на дачі

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » Обрізка троянд на зиму: як все зробити без шкоди для рослини?