Чистка та ремонт колодязя: проводимо профілактику своїми руками

Слово «колодязь» викликає безліч асоціацій. Це і старий потрісканий «журавель» посеред села, і ковток обжигающе холодної прозорої води прямо з відра в жаркий день, і красивий будиночок-теремок в центрі дачної ділянки. Колись давно єдиний сільський колодязь був місцем зустрічей: тут можна було не тільки водою запастися, але і дізнатися все сільські новини. Часи змінюються, колодязів стало більше – практично в кожному дворі вириті свої власні джерела води. Вони активно використовуються для водопостачання будинків, поливу городів і садів, іноді засмічуються або зміщуються – саме тому потрібно своєчасний ремонт колодязів. Саме про це ми сьогодні і будемо говорити.

Зміст

Очищення колодязя і проведення дезінфекції

Досить часто в колодязі просто необхідно зробити ретельну чистку стінок і дна, щоб вода знову стала прозорою і безпечною. Поява біологічних відкладень на бетонних або дерев'яних стінках – природний процес, який відбувається в непроточних місцях. Сміття, що потрапляє через верхній отвір, починає розкладатися, утворюючи осередки бактерій. Вони, в свою чергу, осідають на бічних стінках у вигляді товстого шару слизу. Важкі частки випадають на дно і скупчуються там, утворюючи мул і зменшуючи корисну площу.

Іноді причиною забруднень стають пошкодження споруди – розрив швів, зміщення кілець, гниття деревини. Щоб усунути наслідки великих поломок, чищення та ремонт колодязів проводяться одночасно.

Етапи очистки колодязя:

 • відкачка води за допомогою насоса;
 • видалення мулу з дна;
 • установка фільтра;
 • чистка стін спеціальними складами.
Чистка колодязя – фото

Перед чищенням колодязя необхідно приготувати пристосування для спуску: сходи, опорні штанги, страхувальні мотузки або ремені, дерев'яні майданчики на тросах

Розчин марганцівки – фото

Один з традиційних складів для очистки стін колодязя – всім знайомий розчин марганцівки. Він повинен бути насиченим, темного кольору

Якщо на дні виявлені останки загиблих тварин, колодязь необхідно продезінфікувати. Найбільш простий і доступний варіант – «Лікування» хлором. Закачують воду, вливають достатня кількість хлорного розчину, закривають зверху щільною тканиною (наприклад, брезентом), залишають на добу. Потім хлорне воду відкачують, повністю миють колодязь. Для повного видалення слідів дезінфекції потрібно кілька разів змінити воду, поки не зникне специфічний запах, зате в результаті вона стане абсолютно безпечною.

Хлор – фото

Для чистки колодязя на дачі можна придбати вже готовий склад, наприклад, дезінфікуючий стабілізуючий розчин хлору для басейнів Chemoclor

Проведення ремонтних робіт

Під комплексним ремонтом колодязя мається на увазі ряд заходів, пов'язаних з герметизацією швів, заміною частин, зміцненням їх. Також це будь-які роботи з поглиблення дна. Деякі дефекти споруди легко виявити, виробляючи чистку. Розглянемо докладніше випадки, при яких необхідний терміновий ремонт.

Старий колодязь – фото

Якщо на дачі зберігся старий колодязь, не поспішайте на його місці зводити нову споруду – можливо, достатньо невеликого ремонту, і він знову почне нормально функціонувати

Герметизація швів

Незначне зміщення бетонних кілець може бути спровоковано весняним таненням снігу, особливо тоді, коли при будівництві використовувався неякісний бетон. Між кільцями з'являються значні тріщини, крізь які всередину споруди проникає грунт. Надалі, окрім постійного забруднення, може статися повний сход кільця – і тоді буде потрібно більш серйозний ремонт.

Щоб позбутися від невеликих ушкоджень, щілин і вибоїн, використовують водонепроникний герметик. Самий елементарний вид замазки – бетонний розчин, яким ретельно промазують всі тріщини. Перед цим необхідно зачистити робочу поверхню, прибравши обсипається матеріал.

Закладення стиків – фото

Один з варіантів закладення стиків і тріщин: заповнення розчином Пенеплаг, обробка Пенетроном за допомогою кисті, фінішне покриття Пенекрітом

Зверніть увагу! Існує чимало сучасних складів для ремонту колодязів своїми руками. Один з них – розчин для відновлення бетонної поверхні Fasi RM. Його наносять, як і звичайний цементний розчин, шпателем або лопаткою. Так 15 кг суміші достатньо для якісної обробки квадратного метра бетону, якщо наносити шаром товщиною близько 20 мм.

Великі тріщини вимагають втручання з зовнішнього боку. В цьому випадку виривають траншею навколо кілець до глибини пошкодження, обробляють шов, дають підсохнути і закопують назад.

Зміцнення бетонних кілець

Буває, що кільця постійно зміщуються в бік – як відремонтувати бетонний колодязь, щоб збільшити їх міцність і отримати бажану стабільність?

Це вимагає серйозного втручання. Для початку слід відкопати колодязь з усіх боків і розібрати місце пошкодження. Потім необхідно встановити зміщений елемент на місце і всі стики посилити металевими скобами, після чого закласти шви і провести герметизацію Гідроласт або Пенетроном. Якщо немає під рукою професійного герметика, можна використовувати суміш цементу і клею ПВА. Шви слід обробити з обох сторін.

Скоби для кілець – фото

Далеко не всі бетонні кільця мають спеціальні отвори для скоб. В разі їх відсутності необхідно скористатися дрилем і просвердлити отвори на відстані 10-15 см від краю кільця

Додати стійкість спорудженню допоможе глиняний замок. Він робиться наступним способом:

 • Навколо колодязя риється траншея 1,5-2 м в глибину і 1,5-1 м у ширину.
 • Все вільне місце заповнюється глиною, утрамбовується.
 • Верхній шар декорується (дерном, дошками, піском).
Глиняний замок – фото

Щоб глиняну засипку можна було дійсно вважати « замком # 187 ;, її слід укладати шарами по 10-15 см і ретельно утрамбовувати кожен шар

Потужний пласт з глини служить бар'єром від впливу поверхневих вод, а також механічним скріпним елементом для бетонних кілець.

Підвищення рівня води

Повернути минулий рівень води або навіть підвищити його допоможе єдиний спосіб – поглиблення колодязя. Залежно від того, який вік споруди, робляться наступні дії:

 1. Колодязь відносно молодий – побудований не більше півроку тому. В цьому випадку достатньо вилучити грунт з-під нижнього кільця, щоб вся споруда повільно осіло нижче (як це відбувалося в процесі будівництва). Коли конструкція опуститься до кінцевої позначки, зверху монтують додаткові кільця.
 2. Колодязь старий. Його «нарощують» в нижній частині, в глибину, але за допомогою кілець меншого діаметра (або товстої пластикової труби). На дні колодязя виривають яму до глибини нового водоносного шару і поміщають в неї заготовлені кільця. Місце з'єднання старих і нових елементів ретельно герметизують.
Збільшення глибини – фото

Перед тим, як розпочати роботи по поглибленню шахти колодязя, необхідно зробити ремонт існуючої конструкції: вона не повинна мати зміщених кілець і слабких місць

Ремонт дерев'яних конструкцій

З часом одне або кілька колод дерев'яного колодязя загниває і приходить в непридатність. Для зміни пошкоджених брусів верхній сегмент, який не підлягає ремонту, піднімають за допомогою козел, а по закінченні робіт опускають на місце.

Дерев'яний колодязь – фото

Іноді пошкоджені колоди знаходяться під водою. В цьому випадку, щоб звільнити вінці і вставити нові деталі, воду необхідно викачати

Вода в колодязі – фото

Часто про стан колодязя можна судити по воді: чиста, прозора і не має запаху вода говорить про те, що спорудження в повному порядку

Прогнилі колоди замінюють новими, а іноді замість дерева використовують армоване бетонування: встановлюють сітку з арматури, монтують опалубку і заливають бетонним розчином. Роботи ведуться із спеціально підготовленої площадки, опущеною в колодязь на міцних тросах. Якщо ремонтом дерев'яного колодязя не зайнятися вчасно, вода стане каламутною і з'явиться неприємний, затхлий запах, а конструкція в підсумку повністю розвалиться.

Установка донних фільтрів

Щоб виключити замутнение води, на дно колодязя поміщають щебінь – це і є донний фільтр. Кремній або інший мінерал має міцну структуру, тому не розчиняється у воді і не створює суспензій. Особливо корисний фільтр, якщо вода з колодязя подається за допомогою насоса. Частинки мулу або пісок можуть пошкодити обладнання, до того ж вони засмічують воду, що надходить в будинок.

Донний фільтр – фото

Камені, гальку або щебінь для влаштування донного фільтра часто можна виявити прямо на дачній ділянці: вони залишаються після будівництва фундаментів, доріжок і басейнів

Товщина шару мінералів повинна бути не менше 10 см. Якщо дно має рухливу або в'язку структуру, то вона збільшується до 50 см – в цьому випадку навіть при наявності пливунів вода залишиться прозорою.

Щоб пошкодження колодязної конструкції не стало неприємним сюрпризом, приблизно раз на півроку необхідно робити профілактичний огляд і регулярно перевіряти якість води.

Статті за темою
 • Як зробити колодязь на дачі своїми руками
 • Чистка колодязя на дачі
 • Де і як викопати колодязь на дачі?
 • Як красиво оформити колодязь на дачі своїми руками?
 • Як провести воду в приватний будинок?
 • Поганий аналіз води з колодязя: причини та способи очищення
 • Необхідність чистки колодязів та основні етапи проведення заходу
 • Робимо вигрібну яму на дачі своїми руками: особливості пристрою зливної ями і септика
 • Як самобутньо оформити колодязь на дачі: декоративне етно та контемп
 • Що краще - свердловина або колодязь: увага на плюси і мінуси
 • Чистка питного колодязя: огляд кращих зарекомендували себе методів
 • Правила очищення та дезінфекції води в колодязі: усуваємо муть і бактерії
 • Оформлення колодязя на дачі: шість незвичайних дизайнерських ідей
 • Особливості пристрою водопостачання заміського дачного будинку з колодязя
 • Як зробити колодязь своїми руками - покроковий приклад зведення
 • Як найлегше викопати колодязь: порівняльний огляд способів копки
 • Декоративний дерев'яний колодязь своїми руками - будуємо разом!
 • Абиссинский колодязь: пристрій свердловини голки своїми руками
 • Який насос вибрати для поливу городу? -
 • Вибираємо заглибні насоси для колодязів
 • Як правильно копати колодязь на дачі вручну своїми руками
 • Декоративні колодязі для дачі

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Чистка та ремонт колодязя: проводимо профілактику своїми руками