Пристрій каналізації на дачі: найпростіші способи відводу стоків

Якщо на дачі в будинок підведена вода, то, природно, потрібно продумувати і каналізацію. Не будеш же виносити стічні води у відрах. Але так як дачні будиночки зазвичай використовуються тільки періодично, навесні-влітку або на вихідні, то господарі не зацікавлені в установці суперсучасних типів каналізації, приміром, станцій біологічної очистки та ін. Їх цікавлять найпростіші варіанти з нескладним монтажем і мінімумом витрат. Головне, щоб каналізація була надійна, виключала проникнення стоків у родючу землю і не вимагала особливого обслуговування. Розберемося, якими способами можна встановити найпростішу каналізацію у себе на дачі.

Зміст

Загальна або роздільна каналізація: що вигідніше?

Перед тим як почати будівельні роботи, визначитеся, як ви маєте намір виводити стічні води з ванної, кухні і туалету – в одне місце або в різні. Від цього буде залежати тип ємності, в яку потечуть стоки. Якщо підходити раціонально, то варіант роздільних ємностей більш вигідний господарям, адже води з кухні, пральної машини, душа і ін. Можна випускати через вигрібну яму без дна в землю. Вони не становлять небезпеки для грунту, тому що бактерії встигають переробити потрапили стоки пральних порошків, шампунів і пр.

Інша справа – стоки з фекаліями. Їх не можна пускати в землю, бо створиш самому собі купу проблем: порушиш екологію землі, зіпсуєш грунт в городі, а найгірше – ці нечистоти спокійнісінько потраплять у грунтові води і з ними повернуться назад в будинок в якості питної води. Для стоків з туалету необхідно створювати герметичну вигрібну яму або септик. У будь-якому випадку, вам невигідно, якщо в цю яму будуть стікатися всі стоки з дому, бо ємність почне швидко заповнюватися, і доведеться часто викликати асенізаторську машину або викачувати самому спеціальним фекальним насосом і вивозити на утилізацію.

Важливо! Якщо основне джерело питної води на дачі – власний колодязь, то монтувати будь-яку каналізацію без дна заборонено!

Каналізація для стоків з кухні і умивальника

Найбільш простий варіант локальної каналізації – для стоків з кухні і умивальника. Її зазвичай монтують, якщо туалет зроблений на вулиці, або господарі встановили біотуалет.

Так як побутові стоки шкідливими не рахуються, то досить вивести їх через систему труб на вулицю, де буде закопана ємність без дна з фільтрує. Розглянемо, якими способами це можна зробити.

Варіант 1 – з пластмасового бідона

Якщо на дачі жити тільки в теплу пору року, то найпростіше змонтувати каналізацію з пластмасового бідона і пластикових труб.

Каналізація з бідона – фото

З матеріалів вам знадобиться непотрібний старий бідон з кришкою об'ємом на 45-50 літрів, звичайні каналізаційні труби з пластика з O50 мм і комплектуючі до них (пару колін, ущільнювачів та ін.)

Розглянемо, як покроково зробити на дачі таку каналізацію:

 1. Підберіть на вулиці місце, куди будете вкопувати бідон, щоб відстань від нього до точки виходу каналізаційної труби з фундаменту було не більше 4 м.
 2. Вирийте яму на метр у глибину, щоб туди вільно містився бідон, і прокопати від неї до фундаменту канаву глибиною в півметра.
 3. Зробіть на дні ями відсипання шарами піску і керамзиту.
 4. Насверліл на дні і стінках бідона дірок не менше 1 см в діаметрі (чим більше, тим краще).
 5. У місці, де закінчується горлечко бідона, просвердлите отвір для входу, куди буде вставлятися труба (точно по діаметру!).
 6. Поставте готовий бідон в яму.
 7. Проложіте труби по дому так, щоб каналізація починалася під умивальником, причому верхівка стояка розташовувалася на висоті 40 см від підлоги. Це потрібно, щоб створити ухил труб в 4% для нормального стоку води.
 8. Стояк зафіксуйте на стінку за умивальником за допомогою хомута.
 9. При виведенні труб через фундамент найкраще свердлити отвір нижче рівня землі приблизно на 20 см. Тоді зимою труби не розмерзнуться, якщо в них застоїться вода.
 10. Слідкуйте, щоб труба на виході з дому була вище, ніж на вході в бідон. Так ви уникнете застою води в трубах.
 11. Якщо ж прорізати отвір в підполі не вийде, можна зробити і вище рівня землі. Але треба буде обернути трубу (від фундаменту до входу в бідон) теплоізоляційним матеріалом, щоб уберегти від морозів.
 12. Проверьте створену каналізацію на якість стека води і відсутність протікання. Для цього включіть в будинку воду і дайте їй пару хвилин потекти, а самі огляньте в цей час всі коліна і переконайтеся, що вода дійшла до бідона.
 13. Якщо все гаразд, можете засипати траншею з трубою. Спочатку накидайте 15 см піску, а після засинайте звичайний грунт. Поверхня розрівняйте граблями.
 14. Перфорований бідон засипають до горлечка щебінкою, керамзитом або річковим піском.
 15. Зверху на фільтруючий матеріал кладуть автомобільні покришки. Точне число залежить від глибини ями. Їх може поміститися 2-3. Орієнтуйтеся, щоб остання покришка визирала з грунту приблизно наполовину.
 16. Засипте між ними і землею порожнечі грунтом і ущільніть.
 17. Бідон закрийте кришкою, а на верхню покришку укладіть лист жерсті, шифер або дерев'яний щит.

Варіант 2 – з автомобільних покришок

Точно так монтується каналізація з автомобільних покришок, тільки яму викопують трохи глибше (приблизно на 2 метри) і замість бідона укладають знизу до верху покришки. Каналізаційна труба врізається на рівні другої зверху покришки.

Каналізація з покришок – фото

Труба врізається в другу зверху автомобільну покришку без герметизації вхідного отвору, тому що сам септик створюється теж негерметизовані

Зверніть увагу! Щоб користуватися подібною каналізацією круглий рік, треба поглиблювати приблизно на метр траншею для зовнішнього виводу труб і запаковувати їх у який-небудь утеплювач.

Герметична вигрібна яма з готової ємності

Для фекальних нечистот на дачі створюють максимально герметичний пристрій каналізації, адже від цього залежить в першу чергу здоров'я мешканців даної ділянки. Найпростіше знайти велику ємність. Їх іноді списують хіміко-переробні підприємства. Втім, підійде і бочка від ГСМ, молоковоза чи машини, на якій написано «Жива риба». Якщо таких ємностей знайти не вдасться, можна купити готовий каналізаційний колодязь з пластику.

Ємність для каналізації – фото

Якщо ви не набували готову пластикову ємність, а використовували стару від ГСМ, обов'язково обробіть її зовні бітумною мастикою для поліпшення гідроізоляції

Рада! Найкраще підбирати бочку з об'ємом в 3 куба, так як ассенізаторская машина зможе її викачувати за раз.

Підбір місця для ємності

Фекальна каналізація не повинна знаходитися поблизу самої дачі. Найменша відстань від будинку – 9 метрів, а від свердловини або колодязя – 30 метрів. Вигідніше її встановлювати біля краю ділянки, щоб транспорту було легше відкачувати, чи не роз'їжджаючи по всій території дачі.

Вигрібна яма – фото

Каналізаційний люк бажано розташовувати так, щоб до нього легко було дістатися асенізаторської машині по доріжці на ділянці, або розташовувати одразу біля входу

Риття котловану

Копати вручну яму для бочки досить складно, особливо якщо грунтові води розташовані високо. Тоді вода прибуватиме швидше, ніж ви копаєте. Замовте для цих цілей екскаватор. Розмір котловану повинен бути таким, щоб бочка вільно поміщалася, а на поверхні землі залишалося тільки вхідний отвір люка. При цьому на дні обов'язково роблять невеликий ухил у бік люка, щоб тверді частинки осідали в цій стороні. Тоді шлангу ассенізаторской машини їх легше захоплювати. Разом з ямою викопують траншею для прокладки зовнішніх каналізаційних труб. Обов'язково копають траншею так, щоб не було вигинів, бо в місцях поворотів фекалії можуть застрявати і утворювати пробки. Якщо без поворотів не виходить, тоді кут вигину не повинен бути понад 45 ?.

Установка ємності

Опускають бочку в яму за допомогою підйомного крана, а якщо його немає – закликають на допомогу знайомих чоловіків і, немов бурлаки на Волзі, затягують її канатами. Отвір для входу каналізаційної труби можна вирізати нагорі, поки бочка не затягнуті, або після її установки в яму.

Занурення ємності – фото

Ємність встановлюють в яму не прямо, а з невеликим ухилом у бік люка, щоб легше було викачувати тверді частинки з дна

Зверніть увагу. Якщо будете ставити не септик, а якусь бочку, то її необхідно зовні промазати бітумною мастикою або будь-яким іншим складом, яким зазвичай обробляють днища автомобілів.

Прокладка труб

Від ємності починають прокладати труби до будинку, зберігаючи ухил в 4 ?, а потім виконують внутрішню розводку каналізації. Коли зовнішні труби змонтовані, траншею засипають. Порожнечі навколо ємності заповнюють грунтом, утрамбовуючи його. Зверху кладуть ж / б плиту, яка не дасть взимку виштовхнути бочку з промерзлій грунту. Навколо верхнього отвори ємності заливають бетонну вимощення і встановлюють в неї каналізаційний люк.

Каналізаційний люк – фото

Вся вигрібна яма ховається під землю, а на поверхні залишається тільки кришка каналізаційного люка, через яку буде проводитися відкачка стоків

Коли локальна каналізація для дачі створена, не полінуйтеся своїми руками зробити ще й вуличний сортир. Якщо влітку у вас бувають великі компанії, то краще їх відправляти по нужді саме туди, тим самим заощаджуючи на ресурсах ємності.

Варіант поскладніше – пристрій септика

Статті за темою
 • Ідеї будівництва дачного туалету
 • Облаштування літньої кухні
 • Пристрій септика при високому рівні ґрунтових вод
 • Як зробити септик для заміського будинку своїми руками?
 • Вибір і установка септика для приватного будинку
 • Особливості пристрою системи каналізації в приватному будинку
 • Вибір і установка септика для приватного будинку
 • Пристрій септика при високому рівні ґрунтових вод
 • Монтаж водопроводу на дачі своїми руками
 • Робимо вигрібну яму на дачі своїми руками: особливості пристрою зливної ями і септика
 • Пристрій каналізації в заміському будинку і на дачі власними руками
 • Туалет для дачі своїми руками: побудувати легко і користуватися приємно
 • Як організувати безперебійну подачу води на дачі: пристрій водопостачання своїми руками
 • Система дренажу води на ділянці: пристрій поверхневого і глибинного варіантів
 • Як зробити колодязь своїми руками - покроковий приклад зведення
 • Літній душ для дачі: схеми пристрою + покрокове зведення своїми руками
 • Абиссинский колодязь: пристрій свердловини голки своїми руками
 • Торф'яної туалет для дачі - як вибрати? -
 • Умивальник з підігрівом на дачній ділянці
 • Декоративні колодязі для дачі
 • Проста каналізація на дачі
 • Інженерні рішення - як зробити каналізацію на дачі

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Пристрій каналізації на дачі: найпростіші способи відводу стоків