Як зробити колодязь своїми руками - покроковий приклад зведення

Звичні до перебоїв у водопровідній системі господарі приватних будинків обов'язково додають на ділянку альтернативне джерело водопостачання. Адже комунальні служби, як на зло, проводять профілактичні роботи влітку, коли вода потрібна і городу, і квітникам. Свердловина – сучасніший джерело питної води, але для її створення необхідно спеціальне обладнання. Якщо ж ви вирішили від початку до кінця робити все на ділянці самі, то найпростіше спорудити колодязь своїми руками.

Зміст

Вибираємо місце для колодязя

При виборі на ділянці місця для колодязя визначальним фактором є якість і кількість підземних вод. Про те, як знайти місця з кращою водою, ми вже писали, тому розглянемо ще кілька моментів, які варто враховувати.

 1. Дозволяється копати колодязь лише далеко від різних джерел побутових забруднень, що у грунт. Т.е. від туалету, місць вигулу тварин і гнойових куп повинно бути не менше 30 метрів.
 2. Якщо у вас автономна каналізація, яка не має дна, то або доведеться її переробити, зробивши повністю герметичній (а краще поставити заводську пластикову ємність!), Або відмовитися від будівництва будь-яких колодязів своїми руками. Грунтові води обов'язково донесуть в джерело побутові стоки, і ваша вода стане не просто несмачною, але ще й смердючої, і небезпечною.
 3. Щоб уникнути появи стоків від сусідів, краще розташувати колодязь на високому місці, куди за фізичними законами рідина просто не потече.
 4. Якщо ви тримаєте тварин (корову, свиней та ін.), Яких треба щодня поїти, то розташовуйте колодязь приблизно на рівній відстані між будинком і сараями. Для домашніх потреб ставлять колодязі ближче до будинку (але не впритул, а зберігаючи хоча б 5 метрів від споруди).

Перед тим як почати робити колодязь, дочекайтеся потрібного сезону, тобто осені або зими, коли грунтові води стоять на максимальній глибині. Якщо ж ви почнете роботу навесні, то в землі в цей час стільки верховодки, що в 90% випадків ви на неї і потрапите. Тоді влітку ваш колодязь буде постійно пересихати.

Шахтний або трубчастий колодязь: що краще?

Існує два типи колодязних споруд: шахтні та трубчасті. Трубчасті звичайно ставилися по кілька штук на село. Їх називали колонками, і воду діставали з глибини ручним насосом. Ставиться трубчастий колодязь в місцях, де води проходять неглибоко, створюється швидко, але! Його не було копають, а бурят. Відповідно, необхідно обладнання для буріння.

Трубчастий колодязь – фото

Трубчастий колодязь без спеціального обладнання створити неможливо

Ми ж розглядаємо найпростіший спосіб, як зробити колодязь, а значить, трубчастий нам не підійде.

Шахтний колодязь – фото

Шахтний колодязь може побудувати навіть одна людина

Залишається один варіант – шахтний, який копають звичайної лопатою, наявною у кожного господаря. Це традиційний для приватного сектора тип колодязя, тому що його найлегше створити своїми силами.

Як влаштований колодязь шахтного типу?

Знаючи пристрій шахтового колодязя, буде легше своїми руками його створювати. У конструкції виділяється три основних частини:

 • водоприймач – сама нижня частина, службовка для збору та фільтрації води.
 • стовбур - Вся підземна конструкція над водоприймачем. Вона не дає обрушуватися грунту і не пускає всередину верховодку, зберігаючи якість води.
 • оголовок – все, що розташоване зовні, над землею. Він не дає проникати в воду пиловим частинкам, сміттю, а взимку вберігає від замерзання.

Крім основних елементів, потрібні додаткові, якими ми піднімаємо воду наверх. Це воріт, ланцюг, відро.

Готуємося до копке: вивчаємо ТБ

Недосвідчені господарі часто забувають про елементарні правила безпеки, недотримання яких може поставити під загрозу здоров'я людини, що працює в шахті. Нагадаємо їх, щоб уникнути травм.

 • Копальники повинен мати на голові захисну каску. Якщо зірветься відро, діставайте помічником, то це допоможе уникнути травми.
 • Відра з грунтом піднімають на товстих мотузках, кільця опускають канатами.
 • При копанні шахти понад 6 метрів на відрі фіксують 2 мотузки: основну і страхувальну.
 • Для страховки від переміщень грунту копальний повинен бути прив'язаний мотузкою, другий кінець якої міцно фіксують до чого-небудь міцному на поверхні.
 • Якщо шахта виходить глибокою, то обов'язково періодично перевіряють, чи немає загазованості. Для цього підпалюють свічку. Якщо гасне – значить, газу багато, і треба його вивітрити. Для цього вилазять з шахти, прив'язують до мотузки велику ковдру і кілька разів його опускають до дна і назад. Зазвичай гази разом з ковдрою піднімаються наверх. Після цього можна знову спускатися, перевірити якість повітря свічкою і продовжувати роботу. Якщо ж гази не вийшли, доведеться шукати вентилятор і опускати його вниз.

Послідовність викопування підземної частини

В давнину стовбури були дерев'яними. Сьогодні найпростіше самому зробити стволовую частина з готових бетонних кілець. Але при замовленні правильно підбирайте розміри. Раз ми не використовуємо техніку, то кожне кільце доведеться піднімати, ворочать, а при великих габаритах це буде неможливо. Оптимальна висота кільця – 25 см. Діаметр внутрішніх стінок підбирайте не менше метра, інакше буде тісно і незручно копати. Щоб знизити навантаження на руки, знайдіть лебідку або триногу. За допомогою неї і зайву землю виймати легше, і з кільцями управлятися простіше.

Тринога з талью – фото

Тринога дозволить уникнути зайвого навантаження при опусканні бетонних кілець

Розглянемо, як побудувати колодязь своїми руками, використовуючи готові кільця.

Копка ствола і опускання кілець

Порядок робіт наступний:

 • Копають лопатою, у якої короткий держак, бо з нею легше управлятися в тісному просторі.
 • Заглибившись в землю на півметра, ставлять перше кільце. Його підтягують лебідкою, направляють точно на шахту і опускають. Під власною вагою бетон буде поступово осідати все глибше. Можна навіть пострибати на ньому, щоб швидше утапливаю.
 • Викопавши ще 0,25 метра, укладають наступне кільце і т.д., поки не дійдуть до водоносного пласта. Кільця намагаються ставити якомога щільніше, а щоб не зрушилися у бік, фіксують один до одного металевими скобами.
Копка колодязя – фото

Коли заглибилися на півметра – саме час закочувати перше бетонне кільце

Укладання кілець – фото

Кільця повинні розташовуватися строго по вертикалі, тому кожну установку перевіряйте схилом

При такому підході до води докопуються близько 5 днів.

Важливо! Існує й інший варіант копки: спочатку повністю риють шахту, а тільки потім спускають все кільця. Без практики цей спосіб використовувати не можна, тому що є великий ризик обвалення грунту, а це може обернутися трагедією для людини, що знаходиться в шахті.

Копка без укріплення – фото

При такому способі копання є ймовірність обвалення верхнього шару землі

Облаштування водоприймача

Докопавшись до водоносного шару, ви побачите, як поступово дно почне заповнюватися каламутною водою. Щоб її очистити, необхідно створити донний фільтр.

Для цього:

 1. Відкачують всю каламутну рідину.
 2. Прокопують дно на глибину 15 см і розрівнюють його, а бруд прибирають на поверхню.
 3. Засипають дно 25-сантиметровим шаром чистого річкового піску.
 4. Поверх розсипають дрібну щебінку або гравій (шар в 20 см).
 5. Останнім насипається шар крупної щебінки (20 см).

Щебінка і гравій повинні бути заздалегідь промиті слабеньким розчином хлорного вапна.

Якщо вода прибуває швидко, і дно моментально запливає, то спочатку покладіть настил з дощок з щілинами, а на нього засинайте всі верстви фільтра.

Гідроізоляція стінок колодязя

Внутрішня гідроізоляція

Після того як побудували підземну частину колодязя, треба зробити гідроізоляцію стінок. Для цього використовують суміш із ПВА клею і цементу, розмішуючи їх до отримання однорідної маси. Нею зашпаровують шви між кільцями. Щоб краще проник склад, спочатку промащують пензлем з рідким розчином всі шви, а після шпателем наносять більш густу масу. Можна купити готовий гідроізоляційний склад або рідке скло.

Гідроізоляція колодязя – фото

При закладенні швів не забудьте про дрібні тріщини і і ямки, які у воді швидко руйнують бетон

Увага! Не використовуйте для промазки швів мастики, в яких є бітум, інакше зіпсуєте смакові якості води.

Зовнішня гідроізоляція

Щоб захистити воду від попадання дощів або талої води через грунт, по зовнішньому краю верхніх кілець (1,5 – 2 метра) залишають траншею в півметра завширшки, яку щільно набивають глиною. Дійшовши до рівня грунту, глиняний замок роблять з ухилом, щоб відвести опади від колодязя. Але краще поверх глини забетонувати площадку.

Глиняний замок – фото

Глиняний замок не пропустить всередину шахти всю вологу з поверхні грунту

Деякі господарі захищають верхні кільця ще й поліетиленовою плівкою, обернувши нею зовнішні стінки і зафіксувавши водостійким клеєм.

Гідроізоляція стінок колодязя – фото

Закривши зовнішні стінки кілець поліетиленом, ви посилити рівень гідроізоляції колодязя

Після створення підземної частини колодязя, воду протягом 2-3 тижнів неодноразово викачують, використовуючи для побутових потреб. За цей час колодязь очиститься, але пити з нього не варто, поки не здасте в лабораторію на аналіз. Тільки після укладення про безпеку води можна використовувати її для пиття.

Відкачка води – фото

Відкачку каламутної води проводять насосами протягом 2 тижнів

Колодязь зовні: облаштування оголовка

Крім прямого обов'язку захищати воду від сміття, оголовок виконує і естетичну функцію, тому його дизайн роблять вельми різноманітним. Як придумаєте ви – залежить тільки від розмірів фантазії. Найпростіше поставити ті ж бетонні кільця, обклавши їх зовні штучним каменем, оштукатурений або прикривши брусом.

Оголовок – фото

Дизайн оголовка зазвичай підбирають до ландшафту ділянки

Але є обов'язкові моменти, які не слід упускати:

 1. Зробіть дах з великим звисом, щоб максимально зберегти чистоту води.
 2. На дверку в даху вішайте замок, щоб туди не заглядали цікаві діти.
 3. Воріт, на який накручується ланцюг з відром, повинен мати O 20 см і більше.
 4. Коли вставляють в воріт осі і рукоятку, то від рукоятки треба встановити 2 шайби, а з протилежного боку – одну. Вони не дадуть коміру зміщуватися і збільшать термін служби підйомних елементів.
Параметри ворота – фото

Шайби на обох металевих осях ворота вбережуть конструкцію від зсуву

А тепер, коли ви розібралися, як правильно робиться колодязь, можна випробувати свої знання на ділі, і до Нового року порадувати рідних смачною водичкою з власного джерела.

Статті за темою
 • Як зробити колодязь на дачі своїми руками
 • Чистка колодязя на дачі
 • Де і як викопати колодязь на дачі?
 • Як провести воду в приватний будинок?
 • Поганий аналіз води з колодязя: причини та способи очищення
 • Необхідність чистки колодязів та основні етапи проведення заходу
 • Робимо вигрібну яму на дачі своїми руками: особливості пристрою зливної ями і септика
 • Чистка та ремонт колодязя: проводимо профілактику своїми руками
 • Що краще - свердловина або колодязь: увага на плюси і мінуси
 • Чистка питного колодязя: огляд кращих зарекомендували себе методів
 • Пристрій каналізації на дачі: найпростіші способи відводу стоків
 • Система дренажу води на ділянці: пристрій поверхневого і глибинного варіантів
 • Правила очищення та дезінфекції води в колодязі: усуваємо муть і бактерії
 • Оформлення колодязя на дачі: шість незвичайних дизайнерських ідей
 • Особливості пристрою водопостачання заміського дачного будинку з колодязя
 • Як найлегше викопати колодязь: порівняльний огляд способів копки
 • Водопровід на дачі з колодязя - загальні рекомендації по влаштуванню
 • Абиссинский колодязь: пристрій свердловини голки своїми руками
 • Який насос вибрати для поливу городу? -
 • Вибираємо заглибні насоси для колодязів
 • Як правильно копати колодязь на дачі вручну своїми руками
 • Декоративні колодязі для дачі

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Як зробити колодязь своїми руками - покроковий приклад зведення