Облаштування свердловини на воду: правила монтажу обладнання

Свердловина – один з найпопулярніших способів видобутку води, застосування якого дозволяє власникам заміських ділянок мати подвійну вигоду: отримання якісної води та економію фінансових затрат. Пробуривши свердловину, можна забезпечити подачу води в будь-який час року. Але вузький отвір в землі ще не може виступати повноцінним джерелом водопостачання, тільки облаштування свердловини на воду дозволяє зробити живлющу вологу придатною для використання та вживання.

Зміст

Підбір необхідного обладнання

Пробуривши водозабірну свердловину, можна приступати до її облаштування. Для забезпечення безперебійної подачі води необхідно встановити спеціальне обладнання, в число якого входять: кесон, насос, гідроакумулятор і оголовок для свердловини.

Типова схема облаштування свердловини – фото

Схема облаштування водяних свердловин на дачі в цілому однакова, відмінності можуть бути лише в виборі і установці окремих елементів

Перед тим, як приступити до облаштування свердловини, слід грамотно вибрати конструктивні елементи з тим, щоб убезпечити себе в подальшому від зайвих клопотів і витрат по ремонту дорогого устаткування.

Призначення кесона

Кесон – один з основних конструктивних елементів для облаштування. Зовні схожа на бочку водонепроникна ємність призначена для захисту води в водозабірної системі від промерзання і перемішування з грунтовими водами. У герметичній конструкції можна розташувати автоматичне обладнання, фільтри очистки, мембранний бак, реле тиску, манометри та інші складові, тим самим звільняючи житлові приміщення від зайвих агрегатів та приладів. Кесон, як правило, обладнується горловиною з щільно прилягає кришкою.

Різновиди кессонов – фото

Кесони виготовляються з металів, стійких до корозії – нержавіючої сталі та алюмінію, або з пластику, який не схильний до гниття і іншим процесам руйнування

Факт! Для облаштування свердловини своїми силами найчастіше використовуються циліндричні вироби діаметром рівним 1 м, а висотою – 2 м.

Погружной насос

Щоб ваша свердловина справно служила в наступні кілька десятків років, необхідно грамотно вибрати занурювальний насос.

Насоси для свердловин – фото

Вибір виробу залежить від його продуктивності і максимального напору. На сьогоднішній день найбільшою популярністю користуються насоси європейських фірм виробників, наприклад: Grundfos, Water Technics Inc

При розрахунку, в результаті якого визначаються параметри вироби, враховується діаметр і глибина свердловини, протяжність водопровідних труб, піковий витрата води з усіх точок підключення. Для стабільної роботи системи водопостачання необхідно підтримувати робочий тиск у діапазоні від 1,5 до 3 атм., Які дорівнюють 30 м водяного стовпа.

Гидроаккумулятор

Основна функція гидроаккумулятора – підтримання та плавну зміну тиску рідини в водозабірної системі. Крім того бак забезпечує мінімальний запас води і захищає від гідроудару. Різняться пристрої тільки об'ємом що вміщається води, починаючи від 10 і до 1000 літрів.

Гідроакумулятор для заміського будинку – фото

Для невеликого заміського будинку з 3-5 кранами цілком достатньо встановити гидробак місткістю в 50 літрів

Оголовок для свердловини

Установка оголовка дозволяє вберегти свердловину від забруднення сміттям і стікання талих вод. Конструкція, герметизирующая свердловину, призначена також для спрощення експлуатації технічного колодязя, а зокрема підвішування насоса.

Різновиди оголовків – фото

Оголовок може бути виготовлений як з пластмаси, так і з чавуну. Пластмасові вироби здатні витримувати підвішений вантаж, маса якого не перевищує 200 кг, а чавунні – 500 кг

Основні етапи облаштування свердловини

Власники домогосподарства, мають достатню кількість часу, знаннями і вміннями розбиратися в схемах комунікацій, завжди можуть доручити цю відповідальну роботу фахівцям. Особливо майстровиті зроблять все самі. Але навіть, якщо вам хтось буде проводити всі роботи, вам потрібно буде все перевірити. Отже, організація автономного водопостачання проходить у кілька етапів.

Установка кесона

Для установки кесона необхідно підготувати яму, яку слід викопати навколо свердловини на глибину 1,8-2 метра. Розміри ями визначаються габаритами ємності, в середньому ширина її становить 1,5 метра. В результаті повинен утворитися котлован, посеред якого стирчить обсадная труба.

Якщо яма наповнюється грунтовими водами, необхідно створити додаткове поглиблення для того, щоби вчасно здійснювати їх відкачку.

В дні самого кесона необхідно вирізати отвір, рівну діаметру ізолюючої обсадної труби. Підготовлений кесон можна опускати в яму, розміщуючи по центру стовбура свердловини. Після цього обсадних труб можна обрізати і приварювати до дну кесона електрозварюванням. До зібраної конструкції необхідно приєднати трубу для виведення води і електричний кабель насоса. Кесон засипається шаром грунту: над поверхнею повинна залишитися лише кришка, виступаюча входом в споруду.

Схема розміщення кесона – фото

Кесони монтуються нижче рівня промерзання грунту і додатково обладнуються: підйомної сходами, гідроакумулюючим баком, насосами, компресорами і іншими експлуатаційними водопідйомними пристроями

Монтаж погружного насоса

Незважаючи на те, що сам процес установки насоса досить простий, при його монтажі необхідно враховувати деякі нюанси:

 • перед установкою насоса ретельно очистити свердловину, прокачивая воду доти, поки вода не перестане давати осад у вигляді піску та інших частинок;
 • насос в свердловині розміщують так, щоб він не діставав на 1 метр до дна джерела, і при цьому був повністю занурений у воду;
 • паралельно з монтажем насоса виробляють установку пластикової труби (по ній вода подається наверх), та кабелю (для управління роботою двигуна насоса);
 • пускозахисне пристрій і зворотний клапан монтуються після попередньої установки насоса;
 • після установки системи, регулювати тиск в баку необхідно з таким розрахунком, вона повинна складати 0,9 від тиску при включенні;
 • трос, за допомогою якого насос кріпиться до кришки оголовка, повинен бути виконаний з нержавійки або мати водонепроникну оплетку.

Провівши монтаж насоса можна встановлювати оголовок, який герметизує і захищає гирлі свердловини.

Установка гидроаккумулятора

Забезпечити безперебійну подачу води неможливо без установки гидроаккумулятора.

Місце під облаштування бака – фото

Гидроаккумулятор можна встановити як в самому кесоні, так і підвальній частині будівлі

Принцип дії системи досить простий – після включення насоса порожній бак наповнюється водою. При відкритті крана в будинку, вода в нього надходить з гідроакумулятора, а не безпосередньо зі свердловини. Принаймні витрати води насос знову автоматично включається і закачує воду в бак.

Монтаж ємності в інженерну систему необхідно провести, залишаючи вільний доступ для ремонту або заміни надалі. У місці установки бака, по ходу руху води, повинен бути передбачений зворотний клапан. До і після розміщення бака необхідно встановити дренажний кран для зливу води. Закріплення гидроаккумулятора із застосуванням гумового ущільнювача дозволить знизити рівень вібрації.

Також, відповіді на найбільш поширені запитання щодо облаштування свердловини можна знайти у відео-лекції:

Статті за темою
 • Вибираємо водяний насос
 • Як пробурити і облаштувати свердловину на дачній ділянці?
 • Як провести воду в приватний будинок?
 • Як вибрати і встановити насосну станцію для водопостачання дачі?
 • Насоси для колодязів: як вибрати і встановити занурювальний і поверхневий колодязний насос
 • Як організувати автономне водопостачання в приватному будинку: вибираємо насосну станцію
 • Насоси для свердловин: як правильно вибрати і встановити водяний насос в свердловину
 • Як організувати безперебійну подачу води на дачі: пристрій водопостачання своїми руками
 • Насосна станція: схеми підключення і порядок установки своїми руками
 • Як вибрати насосну станцію для влаштування дачного водопостачання
 • Що краще - свердловина або колодязь: увага на плюси і мінуси
 • Свердловина на воду своїми руками ручним і ударно-канатним способом
 • Оголовок для свердловини своїми руками: будову та правила установки
 • Особливості пристрою водопостачання заміського дачного будинку з колодязя
 • Як самостійно прочистити свердловину при замулювання: топ-5 кращих способів
 • Як підібрати насос для свердловини: розрахунок параметрів і види агрегатів
 • Як знайти воду для свердловини: розбираємо три ефективних способу пошуку
 • Вода в будинок зі свердловини: як зробити скважинную систему водопостачання?
 • Водопровід на дачі з колодязя - загальні рекомендації по влаштуванню
 • Абиссинский колодязь: пристрій свердловини голки своїми руками
 • Який насос вибрати для поливу городу? -
 • Вибираємо заглибні насоси для колодязів

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Облаштування свердловини на воду: правила монтажу обладнання