Будиночок для колодязя своїми руками - розбір 3-х проектів забудови

Віддаючи данину традиціям або просто декоруючи прибудинкова ділянка, власники заміської нерухомості прикрашають колодязі дерев'яними будиночками різної форми: від простої надставной дахи з дверцятами до вельми солідного зрубу, що нагадує альтанку. Десятки фірм пропонують розкішну продукцію з різьбленими елементами у вигляді звірів і ажурного орнаменту, але набагато приємніше побудувати біля дачі оригінальний будиночок для колодязя своїми руками. Стінки з бруса або широка дах мають і практичну спрямованість: вони захищають воду в шахті колодязя від попадання сміття, який заноситься вітром. З точки зору безпеки будиночок також важливий: він служить перепоною для дітей і тварин.

Зміст

Розглянемо кілька проектів будівель з дерева – природного, красивого матеріалу, з яким дуже легко і приємно працювати.

Підготовка: вибір матеріалу та інструментів

Яким б не був проект, інструмент завжди один і той же – той, який необхідний для обробки деревини. Отже, перед початком робіт слід підготувати:

 • дискову пилу, електричний рубанок (в ідеалі – деревообробний верстат, на якому швидко і легко можна підготувати всі деталі);
 • ножівку і електролобзик;
 • молоток;
 • хрестоподібну викрутку;
 • гвоздодер;
 • рівень, олівець, рулетку (не менше 3 м).
Будівельний інструмент – фото

Для будівництва колодязного будиночка підійде будь-який інструмент для роботи по дереву

Попередньо зробивши креслення будиночка для колодязя і провівши нехитрі розрахунки, можна заздалегідь підготувати матеріал для будівництва.

Для зведення дерев'яної будови потрібні:

 • брус (оциліндрований, клеєний);
 • обрізна дошка;
 • кріплення (саморізи, цвяхи);
 • матеріал для покриття даху (руберойд, гнучка черепиця, шифер);
 • петлі, ручка і клямка (при наявності дверцят).

Всі дерев'яні деталі слід підігнати за розміром, ошкурить, обробити за допомогою захисних складів. Просочена антисептиками і покрита лаком деревина краще виглядає і довше служить.

Проект №1 – будиночок з двосхилим дахом

Отже, будуємо будиночок-дах для свердловини або колодязя, з яких вода подається в будинок за допомогою насосної станції. Це невелике приміщення для захисту оголовка колодязних кілець, а дверцята необхідна, щоб контролювати роботу насоса, а також виробляти чистку та дезінфекцію.

Будиночок-дах – фото

Будиночок для колодязної свердловини з дверцятами, побудований у вигляді великої даху

Будівництво каркасу

Основний матеріал для пристрою каркаса – брус і обрізна дошка. Занадто об'ємні деталі зроблять будова громіздким, занадто тонкі – тендітним, тому варто зупинитися на середніх параметрах: перетин бруса – 80 мм х 100 мм, товщина дошки – 40 мм. Необхідно підготувати чотири стійки шириною 8 см і чотири обрізних дошки, підходящих для нижньої і верхньої обв'язки, шириною 12 см. Дошки заздалегідь відпилюють за розмірами, потім деталі обв'язок почергово прибивають до стійок, щоб в результаті вийшов рівний і надійний каркас. Слід звернути увагу на кріплення: довжина цвяхів повинна бути такою, щоб вони міцно з'єднували дві деталі – приблизно 10 см.

Схема каркаса – фото

На схемі каркасу добре видно місця кріплень верхньої і нижньої обв'язки до стійок

Каркас найлегше зібрати в наступній послідовності: спочатку з'єднати дошками зверху і знизу дві стійки, потім таким же чином скріпити залишилися дві стійки, обидві конструкції розташувати навколо колодязної шахти і остаточно їх з'єднати між собою обвязками.

За цим проектом можна спорудити все швидко і з підручних матеріалів, так як практично будь-які з них – дошки, бруси – залишаються на дачі під час будівництва будинку або лазні.

Пристрій даху і обшивка

Будівництво даху слід почати з пристрою стропильних ферм – жорсткої конструкції, на яку буде кріпитися обрешетка. Краще вибрати міцної дошки (товщиною не менше 3 см), довжина яких 180 см – від довжини цих дощок буде залежати висота будови. Для монтажу ригеля і укосин буде потрібно дошка меншої товщини – 2,5 см. Укосину повинно бути 8 штук, стропильних деталей – 6 штук, ригелів – 3 штуки, довжина кожної – 30 см.

Будівництво даху – фото

Відстань між елементами обрешітки повинно бути однаковим

Послідовність роботи:

 • Обрізавши крокви під кутом, їх верхні кінці з'єднують між собою. В якості кріпильних елементів застосовують саморізи. Додатково зафіксувати розташування крокв допоможе ригель, прикріплений на 30 см нижче верхньої точки. Краще всі дії виробляти, поклавши деталі на землю.
 • На кроквах роблять виріз в тому місці, де вони будуть з'єднуватися з дошками верхньої обв'язки. З'єднують каркас і крокви за допомогою цвяхів (12 см завдовжки).
Кроквяної з'єднання – фото

Схема з'єднання крокв з верхньої обв'язкою каркаса

 • Монтаж крокв підсилюють, встановлюючи укосіни. Кроквяні ферми з'єднують за допомогою своєрідного коника – двох дощок, до яких в подальшому кріпиться обрешетка. Інтервал між елементами обрешітки – 13-15 см. Виступи над обома стінок будови – 10 см.
 • Побудовану дах покривають руберойдом.
 • На руберойд монтують шифер спеціальним кріпленням. Місця кутових з'єднань прикривають вітровими дошками.

Монтаж дверцят

Дверцята в будиночок – свого роду дощатий щит, який виготовляється простим способом. Нарізають дошки довжиною 85 см і шириною 15-20 см, складають одна до однієї і скріплюють між собою дерев'яними брусками з перетином 2,5 см х 3 см. Досить двох брусків – один знизу, другий зверху. Як кріплення використовують саморізи, на кожну дошку по 4 штуки. Щоб дверцята при русі зберігала форму, а дошки не «гуляли», по діагоналі прибивають ще один брусок – для жорсткості.

Схема будиночка – фото

Підстава і каркас будиночка практично заховані під дахом, а дверцята знаходиться над підставою, вище рівня землі

Після обшивки фронтонів прибивають ручку і засувку, потім навішують дверку на рояльні петлі. Фінішний етап – обробка дощок із зовнішнього боку захисними засобами від цвілі і грибка, фарбування лаком або спеціальною фарбою для деревини в тон сусідніх будівель.

Цей же варіант із заліза – відео огляд

Проект №2 – зруб з колод

Наступне творіння – будиночок для колодязя з бруса, виконаний в класичному сільському стилі. Таке оформлення колодязя можна побачити в російських селах. Оциліндрованниє колоди складають у вигляді невеликого зрубу – за розміром колодязя, зверху на двох масивних стійках зводять широку дах і встановлюють воріт для підняття відра з водою. Краю даху виходять за межі зрубу, щоб дощова вода не потрапляла в колодязь. Для стійкості стійки забезпечені невеликими підпорами, які грають і декоративну роль.

Колодязь з дахом – фото

Дане будова має три основні частини: підстава-зруб, воріт і широку дах

Виступаючі кінці колод мають фігурні вирізи, що також служить прикрасою будівлі. Дах покритий гідроізолюючим матеріалом яскравого кольору.

Для будівлі необхідні:

 • оциліндрованої колоди для зрубу, стійок і ворота (розміри підбирають по діаметру колодязя);
 • обрізна дошка для підпірок і даху;
 • дахове покриття (шифер, черепиця, руберойд);
 • матеріал для ворота з ручкою.
Воріт для колодязя – фото

Схема ворота для колодязя з розмірами (їх можна змінити, але на свій страх і ризик)

Проект №3 – шестигранний зруб

Даний будиночок – варіант попереднього будови з деякими особливостями. Він відрізняється тим, що зруб не традиційно чотирикутний, а шестигранний. Скати дахів розрізняються по довжині, тому вона має асиметричний вигляд. Колодязь невеликий за розмірами, але його компактність дозволяє використовувати будова при дефіциті місця. Практичним і одночасно декоративним елементом служить колесо з дерева.

Дерев'яний колодязь – фото

Декоративний елемент – дерев'яне колесо – для зручності можна замінити на ручку

Даний будиночок можна використовувати для оформлення шахти з насосом або просто для прикраси прибудинкової території.

Характеристика будови:

 • висота – 220 см;
 • діаметр основи – 120 см;
 • для будівлі необхідний оциліндрований брус діаметром 100 мм;
 • двосхила дах покритий обрізний дошкою;
 • дерево з усіх боків оброблено влагозащіщающім складом.
Креслення колодязя – фото

Креслення колодязя з обладнаним оголовком і будиночком

Приклади декорування колодязних будиночків

Прикрасити споруду можна декількома способами. Традиційним способом прикраси будівель з дерева є різьба. Акуратний різьблений будиночок для оформлення колодязя в класичному російською стилі підходить для всіх дачних ділянок, де при будівництві основного будинку застосовувалося дерево.

Будиночок з різьбленням – фото

Підстава і дах будиночка для колодязя декоровані різьбленими елементами, пофарбованими в контрастний колір

Декорування відбувається і за допомогою фарбування деревини в різні кольори. Застосовуючи просочування чи лаки різних відтінків, можна надати будові абсолютно протилежні відтінки – від сонячно-жовтого або вибіленого до темно-коричневого, нарочито состаренного.

Будиночок з ведмедем – фото

Різьблений будиночок для колодязя, прикрашений дерев'яною фігурою ведмедя

Іноді на зрубі встановлюють додаткове прикраса – дерев'яну або керамічну фігурку тварини.

Будиночок з колесом – фото

Будиночок для колодязя з декоративним елементом – колесом для ворота в « морському » стилі

Звичайно, будь-яка дачні споруда – це не просто декор, але і втілення поглядів і смаку людини, тому кожен господар знає, як зробити будиночок для колодязя таким, щоб він був і практично корисним, і відображав індивідуальність власника.

Статті за темою
 • Будинок на дереві - мрія з дитинства
 • Як зробити колодязь на дачі своїми руками
 • Як красиво оформити колодязь на дачі своїми руками?
 • Як зробити мансардний дах: пристрій і конструкція кроквяної системи
 • Як зробити обрешітку даху?
 • Декоративний колодязь - оригінальне і ефектне прикраса ділянки
 • Як побудувати садовий будиночок своїми руками: дачні будиночки економ-класу з бруса і щитові
 • Робимо шпаківню для птахів - готуємося до повернення пернатих з півдня
 • Теремок на дачі: як побудувати будиночок для колодязя своїми руками
 • Як самобутньо оформити колодязь на дачі: декоративне етно та контемп
 • Як побудувати каркасний сарай: повний розбір технології будівництва від А до Я
 • Що нам коштує будинок побудувати: огляд 3-х варіантів дитячих ігрових будиночків
 • Оформлення колодязя на дачі: шість незвичайних дизайнерських ідей
 • Як зробити кришку для колодязя: огляд 3-х варіантів конструювання
 • Робимо будиночок на дереві: як побудувати грунтовну конструкцію своїми руками?
 • Робимо будиночок для білки своїми руками з колоди і з обрізної дошки
 • Альтанка з колоди: як побудувати своїми руками на прикладі 2-х проектів
 • Декоративний дерев'яний колодязь своїми руками - будуємо разом!
 • Садовий будиночок своїми руками: класика з бруса + нестандарт за фінською технологією
 • Особистий приклад будівництва каркасного дачного будиночка: від фундаменту до даху
 • Декоративні колодязі для дачі
 • Теплиця з полікарбонату

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Будиночок для колодязя своїми руками - розбір 3-х проектів забудови