Як зробити колодязь на дачі своїми руками

Протягом багатьох тисячоліть наші предки займалися риттям колодязів, щоб забезпечити себе прісною водою.

Фото колодязя на дачі

Міські колодязі знаходилися під особливим наглядом - вони були об'єктами стратегічного призначення, життєво важливими для жителів міста в посушливі періоди і під час облоги ворожими військами.

На сьогоднішній день потреба в колодязях практично відпала з появою водопровідної системи, яка покликана забезпечувати всіх жителів питною водою.

Однак на практиці очисні споруди водоочисних станцій мають низьку ефективність у порівнянні з природними очисниками в колодязях.

Крім цього колодязь є постійним доступним джерелом води цілий рік, у той час як у водопровідній системі часто трапляються пориви, аварії та інші небажані для звичайного жителя «випадковості».

Мати свій колодязь на дачі - «Рожева» мрія для будь-якого власника заміського будинку. Однак побудувати колодязь самостійно вирішується не кожен, а залучати до даного підприємства професійних будівельників досить клопітно, та й недешево.

Насправді створити колодязь своїми руками зовсім не складно. Хоча без особливого інструменту і хоч яких-небудь знань в будівництві обійтися навряд чи вийде. Отже, давайте ж більш докладно розберемо, яким чином можна побудувати на своїй дачній ділянці колодязь.

Пошук води на ділянці і визначення місця для колодязя

Перед тим, як зробити колодязь в найбільш привабливому, на вашу думку, місці, слід переконатися в наявності підземних вод і з'ясувати, на якій глибині залягає водоносний шар, а також характеристики порід, які його відокремлюють від поверхні. Водоносними можна назвати пласти глини, пісковика і ін., Пройшовши через які можна дістатися до води.

Основні типи підземних вод:

- артезіанські води-

- грунтові води-

- верховодка.

Останній шар безпосередньо залежить від кількості атмосферних опадів і пролягає на незначній глибині. Тому при будівництві колодязів стінки оних повинні бути ретельно ізольовані від просочування цього шару.

Грунтові води мають незмінними запасами. Рівень цих вод в шахті колодязя встановлюється нарівні з рівнем водоносній породи. Артезіанські води знаходяться під значним тиском. При знаходженні цього пласта вода б'є фонтаном.

Будувати колодязь, спираючись лише на непрямі ознаки, які часто приписуються тій чи іншій місцевості народної мовив, вельми непродуктивно. Єдиний вірний спосіб, але, на жаль, дуже трудомісткий і витратний - буріння пробних свердловин.

З яких конструктивних елементів складається колодязь?

Височіє над поверхнею землі частина колодязя називається оголовком, середня частина, яка веде від поверхні і до водного шару - головний ствол, а частина, яка містить воду, - водоприймач. Саме в водоприймачі накопичується вода від підземних ресурсів.

Оголовок будується з метою захистити колодязь від промерзання в зимовий період часу, а також від попадання різних забруднень. Головний стовбур колодязя може бути виконаний в різній формі, найпоширеніша і сама практична з них - кругла.

Іноді зустрічаються колодязя з шестигранною або прямокутною формою. Водоприймач служить сховищем для води. Глибина, на яку буде виритий водоприймач, залежить від загального споживання води на добу. Як правило, вона становить один метр.

Копка колодязя на дачі

Глибина, на яку буде викопана шахта, а також спосіб її зміцнення, буде прямо залежати від глибини залягання водяного пласта і типу грунту. Вирити колодязь можна самостійно, за допомогою лопати, або скористатися екскаватором. Якщо ви вирішили рити шахту самостійно, то слід дотриматися всіх належних заходів безпеки.

Обов'язково необхідно надіти на голову каску, яка захистить від травм в результаті випадкових обвалів зверху. Спуск і підняття вантажу в шахту повинні проводитися максимально безпечно, слід при цьому перевірити на міцність всі елементи підйомної конструкції.

Визначаючись із місцем розташування колодязя важливо слідувати декільком основним правилам:

- найближчі джерела забруднення (зливні ями, вбиральні, лазні, обори і т.д.) повинні розташовуватися на відстані не меншому, ніж 25 метрів від шахти колодязя

- не варто копати криницю на березі річки, схилі яру або балки, так як ґрунтові води будуть їх дренувати.

Конструкція донного фільтра

Для створення фільтруючого шару використовують три шари щебеню або гравію (товщина шарів, починаючи з нижнього, відповідно - 100-150-150 м.), При цьому кожен шар від нижнього повинен утворюватися з більш великих фракцій.

Якщо водоносний пласт надто вже розріджений, і вода надходить дуже швидко, то під нижнє кріплення шахти підводять дощату підлогу, який буде забезпечений достатньою кількістю отворів і щілин, а вже на цю підлогу укладають фільтруючі шари.

Шахта колодязя

Для стін шахти колодязя використовують цеглу, бетон або дерево. Найбільш часто використовують дерево для виготовлення зрубу. Цей матеріал легко піддається обробці і не вимагає якихось особливих пристосувань при виготовленні деталей колодязної шахти. Найбільш підходящим видом деревини є дуб або осика. Він досить міцні і довговічні.

Як правило, для виготовлення зрубу колодязя використовують деревину товщиною в 200-220 мм. Дерев'яні колодязі часто виконують квадратної форми, з шириною кожної стінки близько одного метра. Для того, щоб колоди стикувалися, їх кінці повинні бути попередньо обтесані в «лапу».

Зовнішню сторону потрібно обтесати до площини. Зруб збирається, як правило, на поверхні, а потім спускається в шахту окремими частинами. При цьому потрібно стежити, щоб між грунтом і стінками зрубу залишалося деякий вільний простір, приблизно в 3-4 см.

Фото установки бетонних кілець для криниці

Цегляні колодязі будуються тільки з високоякісних матеріалів. Слід простежити, щоб в цеглі не було ні тріщин, ні розломів. Ширина цегляної шахти повинна бути трохи ширше зовнішнього діаметра оголовка.

Якщо грунт схильний до частих переміщень і обвалів, то цегляні стіни повинні бути обов'язково укріплені арматурою. Зсередини, як правило, стіни колодязя штукатуряться за допомогою цементного розчину.

Спеціальні залізобетонні кільця для колодязів є найпростішим матеріалом для виготовлення зрубу. В останні кілька років він знайшов велику популярність. Такі кільця можна придбати на будь-якому залізобетонному заводі. Кільця випускаються різних розмірів. Висота одного кільця коливається від 40 до 90 см, товщина - 8-12 см, діаметр - 100-120 см.

Вибір потрібних розмірів буде залежати лише від розмірів виритої шахти. Такі кільця укладають зверху вниз опускним методом, при цьому нижнє кільце буде опускатися разом з дном колодязя. Шви між кільцями повинні бути ретельно заповнені цементом.

Будиночок для колодязя сьогодні можна придбати в спеціалізованих магазинах, а можна змайструвати за простими схемами та кресленнями своїми руками. Як правило, для цього використовують деревину або цегла.

Колодязь - це найдавніше споруда, яка залишається актуальним і донині. Слід пам'ятати, що побудувавши колодязь на дачі, необхідно періодично проводити його чистку, а також перевіряти рівень заповнення та якість води.

Статті за темою
 • Чистка колодязя на дачі
 • Де і як викопати колодязь на дачі?
 • Як красиво оформити колодязь на дачі своїми руками?
 • Як провести воду в приватний будинок?
 • Як знайти воду для колодязя: пошук місця з цілющою вологою
 • Необхідність чистки колодязів та основні етапи проведення заходу
 • Декоративний колодязь - оригінальне і ефектне прикраса ділянки
 • Чистка та ремонт колодязя: проводимо профілактику своїми руками
 • Що краще - свердловина або колодязь: увага на плюси і мінуси
 • Чистка питного колодязя: огляд кращих зарекомендували себе методів
 • Правила очищення та дезінфекції води в колодязі: усуваємо муть і бактерії
 • Оформлення колодязя на дачі: шість незвичайних дизайнерських ідей
 • Особливості пристрою водопостачання заміського дачного будинку з колодязя
 • Як зробити колодязь своїми руками - покроковий приклад зведення
 • Як найлегше викопати колодязь: порівняльний огляд способів копки
 • Декоративний дерев'яний колодязь своїми руками - будуємо разом!
 • Будиночок для колодязя своїми руками - розбір 3-х проектів забудови
 • Абиссинский колодязь: пристрій свердловини голки своїми руками
 • Який насос вибрати для поливу городу? -
 • Вибираємо заглибні насоси для колодязів
 • Як правильно копати колодязь на дачі вручну своїми руками
 • Декоративні колодязі для дачі

 • Увага, тільки СЬОГОДНІ!
  » » » Як зробити колодязь на дачі своїми руками