Як зробити шпаківню своїми руками: покроковий майстер-клас (фото + відео)

Птахи – незамінні помічники в боротьбі з шкідниками зелених насаджень. Кращий спосіб закликати їх на допомогу і залучити їх на свою ділянку – зробити шпаківню своїми руками. Подарувавши пернатим комфортні будиночки, власник заміської ділянки забезпечує собі спокій за урожай і відмінний настрій від приємного сусідства. Шпаківня буде затребуваний в будь-якому випадку: в комфортних апартаментах із задоволенням також селяться стрижі, чорнушки, мухоловки, синиці та горобці.

Зміст

Матеріали виготовлення та розміри пташиних апартаментів

Продумуючи, як зробити шпаківню своїми руками, варто насамперед потурбуватися про заготівлю матеріалу для спорудження будиночка.

Будиночки для птахів з різних порід дерева – фото

Матеріалом виготовлення шпаківні можуть служити дошки листяних порід, наприклад: осики, клена, дуба, берези, вільхи

Хвойні породи дерева для будівлі пташиного будиночка абсолютно не схожі, оскільки здатні виділяти смолу, яка робить внутрішню поверхню шпаківні липкою.

Для будівлі шпаківні не бажане також використовувати ДСП і ДВП, які виділяють згубні для птахів токсини. Фанера – далеко не кращий вибір: матеріал погано пропускає звуки, достатня чутність яких необхідна пернатим в разі небезпеки, і погано затримує тепло, ускладнюючи птахам виходжування своїх безпомічних пташенят. Внутрішня поверхня дерев'яних дощок повинна бути трохи шорсткою. Надати нерівності гладкій поверхні можна шляхом нанесення горизонтальних насічок стамескою, які полегшать пернатим і їх пташенятам вихід з будиночка назовні.

Перед тим, як робити шпаківню, слід визначитися з розмірами майбутньої конструкції. Стандартні розміри шпаківні: 13-15 см ширина дна і 30 см висота шпаківні, а діаметр вічка дорівнює 3,8-5 см. Просторі апартаменти не завжди добре: у великому будиночку можна поселити і більше пташенят, але чи під силу це буде їх пернатим батькам ?! Численне потомство набагато складніше виходити і прогодувати. Ослаблені від недостатнього прожитку пташенята виростають хворобливими і нездатними витримувати дальні перельоти по осені в теплі краї. У компактному будиночку, здатному вмістити всього два-три пташеняти, потомство виростає здоровим, здатним надалі підтримувати міць популяції виду.

Оптимальні розміри шпаківень – фото

Орнітологи стверджують, що внутрішньо простір пташиних будиночків не повинно бути занадто просторим, але і в теж час дуже тісним

Найпростіший варіант дерев'яного пташиного будиночка

Конфігурація шпаківні залежить від того, куди вона буде прикріплена. Якщо будиночок буде підвішений під дах будинку, до балкону або стовпа, то в конструкції слід передбачити наявність додаткових жердинок у вигляді тонкої палички або трикутної полички, необхідних для «прогулянки» пернатих власників.

Вирішуючи, як зробити шпаківню з дерева, який буде розміщений в природних умовах і підвішений на дереві, без облаштування «прогулянкової» жердочки можна і зовсім обійтися. На гілках, які сусідять із місцем гніздування, шпак відпочиватиме, радуючи оточуючих приємними переливами свого співу.

Креслення простого пташиного будиночка – фото

При виготовленні самого простого будиночка для птахів можна використовувати наведений креслення шпаківні з розмірами, розібратися в якому зможе навіть школяр

Для будівлі компактного і зручного для пташиного сімейства будиночка потрібні:

 • обрізні неструганих дошки;
 • два брусочки (для підвішування шпаківні на дереві);
 • саморізи або цвяхи;
 • сталевий дріт d = 1мм (для підвішування будиночка);
 • столярний клей.

З інструментів знадобляться:

 • простий олівець з лінійкою;
 • ножівка по дереву (з середнім зубом);
 • дриль, свердло по дереву;
 • молоток;
 • стамеска.

Роботи виконуються в кілька етапів:

Етап # 1 – заготовка дерев'яних елементів

Простим олівцем на дошках згідно з кресленням відзначаються розміри всіх дерев'яних елементів: дна, стінок, даху і жердочки.

Порядок робіт заготовки деталей – фото

У результаті повинно вийти 7 заготовок

Дно виконується у формі квадрата зі стороною 13 см. Різниця висот передньої і задньої стінки 4 см, це дозволяє створити кут нахилу даху. Для цієї ж мети не верхньому зрізі бічних стінок передбачаються скоси. Для облаштування даху слід підготувати дві деталі різних розмірів: перша деталь за формою нагадує конфігурацію дна будиночка, друга – прямокутник великих розмірів для створення навісу.

Деякі умільці вважають, що більш вдалий варіант в облаштуванні будиночка – дах нахилена вперед, яка утворюється за рахунок більш короткою передньої стінки.

Етап # 2 – випилювання деталей конструкції

Відпилювання елементів слід виконувати послідовно з тим, щоб парні деталі мали однакові розміри. Для додання краси виробу зовнішню поверхню дощок можна додатково обстрогать.

Випилювання деталей конструкції шпаківні – фото

За допомогою дриля або стамески проробляється отвір для літа птахів d = 3,8 см (можна збільшити до 5 см)

Круглий отвір входу в будиночок є більш кращим у порівнянні з прямокутним оскільки в природі птахам ближче кругле дупло, в будиночку з круглим входом вони оселяться з більшою ймовірністю. Розташування отвору в 5 см від верхнього краю дозволяє убезпечити пташенят від беручких лап кішок.

Етап # 3 – збірка шпаківні

Бічні стінки і передній фасад конструкції спочатку скріплюються за допомогою столярного клею. У міру висихання клею деталі фіксуються цвяхами або саморізами. За таким же принципом з'єднуються бічні торці дна з передніми та боковими стінками. В останню чергу проклеюється і забивається задня стінка шпаківні. Ніяких щілин бути не повинно.

Знімний дах полегшує догляд за скворечником, коли після звільнення птахами будиночка його можна почистити і навіть обдати окропом з тим, щоб не розлучалися паразити. Додатково зміцнити дах, щоб убезпечити пернатих перед відвідуванням їх оселі кішкою, можна за допомогою дверних шарнірів або гуми.

Збірка шпаківні – фото

Деталі даху скріплюються між собою. До самого ж будиночка кріпити дах не варто

Етап # 4 – установка пташиної «квартири»

Готовий шпаківню можна прибити цвяхами або примотати дротом. Для додаткового захисту і полегшення пташенятам виходу по розташованій під невеликим кутом поверхні назовні, конструкцію слід трохи нахилити вперед. Розміщуючи пташиний будиночок на дереві, для підвішування конструкції переважніше використовувати дріт, яка на відміну від цвяхів не поранить дерево. Додатковим захистом корі дерева можуть виступити дерев'яні колодки, які будуть своєрідною підкладкою, приймаючої на себе силу натягу дроту.

Розташування будиночка відносно сторін світу – фото

«Дивитися» будиночок повинен в бік сходу або південного сходу. Оптимальна висота розміщення – від 3 до 5 метрів

Декоративні шпаківні

Плануючи, як побудувати шпаківню своїми руками, хочеться отримати не тільки функціональну конструкцію, зручну для птахів, але привабливий будиночок, який стане яскравим штрихом в оформленні ділянки.

Існує помилкова думка, що шпаки не займають будиночки, пофарбовані яскравою олійною фарбою. Але як показує практика, пташине сімейство вельми комфортно почувається в таких різнокольорових апартаментах.

Декоративно оформлені пташині будиночки – фото

Цікаво виглядають будиночки, прикрашені декоративними деталями. Деякі умільці створюють для птахів справжні палаци з балконами і парканами

Фантазуючи на тему, як побудувати шпаківню, який стане справжньою окрасою ландшафтного дизайну, в базову основу конструкції можна брати найпростіший варіант будиночка, який лише доповнюється оригінальними елементами декору та обігрується колірними рішеннями.

Птахи можуть заселити приготовлену їм «квартиру» далеко не відразу. На освоєння нового житла може піти рік і навіть більше. Не переживайте і запасіться терпінням: ваші добрі діла з часом будуть обов'язково винагороджені.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Статті за темою
 • Виготовлення годівниць для птахів своїми руками і чим харчуються птахи
 • Будинок на дереві - мрія з дитинства
 • Як зробити і облаштувати курник на дачі?
 • Майструємо шпаківні для птахів своїми руками
 • Як зробити будку для собаки своїми руками: будуємо будиночок для чотирилапими одного
 • Робимо шпаківню для птахів - готуємося до повернення пернатих з півдня
 • Коли приходить білочка: будуємо зручний і красивий будиночок для білки своїми руками
 • Теремок на дачі: як побудувати будиночок для колодязя своїми руками
 • Безпечне місце для захоплюючих ігор: облаштовуємо на дереві будиночок для дітей
 • Майструємо шпаківні та годівниці для птахів своїми руками: 30 варіантів дизайну
 • Як змайструвати годівницю для птахів своїми руками: 7 креативних ідей для любителів пернатих
 • Як зробити годівницю для птахів: влаштування декількох видів годівниць своїми руками
 • Як побудувати каркасний сарай: повний розбір технології будівництва від А до Я
 • Як зробити гарний поштовий ящик для приватного будинку: майстер-класи з перших рук
 • Робимо будиночок на дереві: як побудувати грунтовну конструкцію своїми руками?
 • Робимо будиночок для білки своїми руками з колоди і з обрізної дошки
 • Будиночок для колодязя своїми руками - розбір 3-х проектів забудови
 • Садовий будиночок своїми руками: класика з бруса + нестандарт за фінською технологією
 • Створюємо дизайн інтер'єру дачного будиночка
 • Дерев'яні дачні побутівки
 • Оригінальні годівниці для птахів
 • Саморобна дитячий майданчик
 • » » » Як зробити шпаківню своїми руками: покроковий майстер-клас (фото + відео)